Dalis šeimos gydytojų funkcijų – slaugytojams

Tikimasi, kad ši pertvarka padarys slaugytojo profesiją patrauklesnę.

Nuo šių metų dalį šeimos gydytojų funkcijų gali perimti slaugytojai. Sveikatos apsaugos ministerijos teigimu, toks funkcijų perskirstymas ne tik padės pacientams greičiau patekti pas gydytoją, bet ir leis subalansuoti medikų darbo krūvius, o slaugytojo profesija taps patrauklesnė. „Banga“ domėjosi, kokias tiksliai funkcijas gali perimti slaugytojai ir ar tai jau vyksta rajono poliklinikose.
Ir konsultuoti, ir išrašyti siuntimus…
Sveikatos apsaugos ministerijos išplatintame pranešime teigiama, kad funkcijos, kurias slaugytojai galėtų perimti, yra šios: demencijos ir Alzhaimerio pacientų skalių vertinimas, siekiant identifikuoti ligą, ir šių pacientų priežiūra; diabeto priežiūra (padidėjusio gliukozės kiekio kraujyje stebėsena ir nenormalaus gliukozės toleravimo mėginio nustatymas); pacientų konsultavimas; prevencinių programų savarankiškas vertinimas ir vykdymas; pulsoksimetrijos atlikimas; sveikatos stiprinimas; šeimų lankymas ir konsultavimas, teikiant ankstyvosios intervencijos paslaugas, konsultavimas kūdikių žindymo ir maitinimo klausimais; techninės pagalbos priemonių išrašymas; vaistinių preparatų recepto pratęsimas; galvos smegenų kraujagyslių ligų priežiūra; hipertenzijos priežiūra; hospitalizacijos siūlymas/išrašymas; širdies ir kraujagyslių ligų priežiūra; tęstinė apžiūra/priežiūra; siuntimų išrašymas; tyrimų paskyrimas sveikatos sutrikimams diagnozuoti, jų rezultatų vertinimas (bendras šlapimo tyrimas ir albumino/kreatinino santykis šlapime, bendras kraujo tyrimas, uždegimo rodikliai (C reaktyvinis baltymas (CRB), eritrocitų nusėdimo greitis (ENG), kraujo grupės ir Rh faktoriaus tyrimai); žaizdų vertinimas ir priežiūra (pragulų ir trofinių opų), tvarsčių ir pleistrų išrašymas; nedarbingumo išrašymas.
Funkcijos, kurias galėtų perimti slaugytojai, buvo išskirtos Sveikatos apsaugos ministerijai, Vilniaus VšĮ Centro poliklinikai ir VšĮ Kauno miesto poliklinikai tris mėnesius įgyvendinant bandomąjį projektą „Tashi“.

„Kad pereitume visiškai prie šio teisės akto įgyvendinimo ir teikiamos paslaugos būtų kokybiškos, o slaugytojos 100 proc. pasiruošusios, mes diskutuojame ir diskutuosime dėl procesų, kaip visa tai turėtų vykti praktiškai“, – sakė laikinai Gargždų PSPC vadovės pareigas einanti N. Tarvydienė.


Dėl kokybės – parengiamieji darbai
Gargždų PSPC laikinai vadovės pareigas einanti Neringa Tarvydienė „Bangai“ sakė, kad išties tokios teisės perduoti dalį funkcijų slaugytojoms atsiranda: „Ir pas mus šias funkcijas slaugytojos galės vykdyti. Tačiau kad pereitume visiškai prie šio teisės akto įgyvendinimo ir teikiamos paslaugos būtų kokybiškos, o slaugytojos 100 proc. pasiruošusios, mes diskutuojame ir diskutuosime dėl procesų, kaip visa tai turėtų vykti praktiškai.“ Anot N. Tarvydienės, pirmiausia šeimos gydytojai patys kalbasi su slaugytojomis. Be to, nereikėtų pamiršti, kad pirminėje sveikatos priežiūroje yra daugiau slaugytojų, ne tik tie, kurie dirba su šeimos gydytoju. Tad būtinas apgalvotas funkcijų pasiskirstymas. N. Tarvydienės įsitikinimu, svarbu apmokyti personalą, sutarti dėl procesų, tuomet išlaikant kokybę teikti paslaugas, kad būtų nauda pacientui.
Gargždų PSPC pacientai jau ir šiuo metu gali konsultuotis su slaugytoju, būtent slaugytojos dažnu atveju pacientams ir iki šiol skambindavo dėl prevencinių programų ir kt. Funkcijos buvo dalijamos tiek šeimos gydytojui, tiek slaugytojui. „Tačiau dėl, pavyzdžiui, vaistų išrašymo, siuntimų, duomenų įvedimo į sistemą, reikia detaliau apsitarti“, – kalbėjo N. Tarvydienė. Anot jos, ta linkme yra dirbama. Dabar bendrame padidėjusio sergamumo kontekste prioritetas yra teikiamas pacientams su ūmiomis ligomis, po to – visi kiti darbai.

Trūksta paruoštų specialistų
Paupių PSPC vyriausioji gydytoja Erika Janovičienė atvirai sakė, kad artimiausiu metu vyks susirinkimas ir bus tariamasi dėl funkcijų pasidalijimo: „Kol kas po Naujųjų metų dar nespėjome įsibėgėti. Labai daug sergančių virusinėmis infekcijomis.“ Jos nuomone, jei pagerės paslaugų prieinamumas pacientams, o šeimos gydytojai galės skirti daugiau laiko kiekvienam apsilankiusiajam, tai turėtų išeiti į gera. „Manau, didelių problemų nebus, ir dabar slaugytojai labai padeda, netrukdo šeimos gydytojo dėl kiekvieno menkniekio, patys konsultuoja, registruoja pacientus“, – sakė Paupių PSC vyriausioji gydytoja E. Janovičienė.
Ji priminė, kad iki 2030 m. šeimos gydytojo komanda pagal sveikatos apsaugos ministro įsakymą turėtų būti dar labiau išplėsta. Komandose dirbs ir socialiniai darbuotojai, ir kineziterapeutai, ir kt. „Aišku, yra keblumų, dar nėra paruošta tokių specialistų. Kai vyko susirinkimas, ministerijos atstovų teiravomės, kas galėtų būti atvejo vadybininkas, kuris taip pat numatytas šeimos gydytojo komandoje. Tai vyko svarstymai, kad toks žmogus turėtų būti iš medicinos srities, galbūt dirbantis ne visu krūviu, tačiau turintis reikalingų žinių, gebantis tikslingai nukreipti ir pan.“, – pasakojo E. Janovičienė.
Dėl pertvarkos pokyčių nepajuto
Priekulės PSPC šeimos gydytoja Nijolė Kirlienė teigė, kad jai šios permainos jokia naujovė, mat jau seniai daug funkcijų atlieka slaugytojos: „Jos atlieka profilaktinius dalykus, matuoja spaudimą, ta reforma mūsų kolektyve seniai įvykusi. Aišku, dėl juridinių dalykų ne viską padarydavo, tačiau, ką galėdavo, visada. Mums jokia naujovė ši pertvarka.“
Kretingalės ambulatorijos slaugytoja Inga Norvilė sakė mačiusi žiniasklaidoje pranešimus apie šeimos gydytojų galimai perduodamas funkcijas slaugytojams, tačiau praktiškai kol kas nepajutusi didelių pokyčių. „Pati dirbu dar tik kiek daugiau nei metus, tačiau, jei reikia, ir iki šiol informuoju pacientus apie tyrimus, paskambinu, pranešu, ką reikia. Visada tariamės su šeimos gydytoja ir darbus dalijamės.“
Pacientė Lukrecija (tikras vardas, pavardė redakcijai žinomi) sako, jog reforma yra gera, kad prieinamumą pas gydytojus reikia lengvinti – faktas. „Juk pas mus, kai prisiskambini šeimos gydytojui, jau jautiesi pusę darbo nudirbęs, nes dažnai būtent prisiskambinti yra labai sunku, – sakė ji ir pridūrė, kad vis dėlto labai daug kas priklauso ir nuo slaugytojo asmeninių savybių. – Tie, kurie nuoširdžiai dirba savo darbą, ir iki šiol labai padėdavo šeimos gydytojams, o tie, kurie dirba atsainiai, vargu ar jiems padės ir perskirstytos funkcijos.“


SAM aiškina, kad šeimos gydytojas ir slaugytojas dirba vienoje komandoje, todėl tinkamas funkcijų paskirstymas padeda efektyviai derinti abiejų specialistų kvalifikaciją bei darbo laiką ir suteikti paslaugas pacientui kuo kokybiškiau, ir kuo greičiau.



Agnė ADOMAITĖ
Autorės ir „Bangos“ archyvo nuotr.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių

Skip to content