Drąsus ir atviri: Gargždų jaunimas dalijosi patirtimis ir stiprino emocinę sveikatą
Spalio viduryje Gargžduose įvykęs projektas „Paslėptos emocijos“, kurį organizavo Klaipėdos apskrities pagalbos vyrams centras, tapo platforma atvirai diskusijai apie emocinę sveikatą ir asmeninius išgyvenimus. Renginių metu lektoriai – psichologė Olga Ivanec ir geštalto psichoterapijos praktikas Darius Docius – kvietė jaunuolius drąsiai kalbėti ir geriau pažinti savo vidinį pasaulį, o jaunuoliai – aktyviai įsitraukė į gilesnius pokalbius apie savo patirtis, sunkumus ir patiriamas emocijas, taip žengdami pirmuosius ir labai svarbius žingsnius savo emocinės brandos kelyje.
„Projekto įgyvendinimas viršijo mano asmeninius lūkesčius.“ – dalijosi projekto vadovė Fausta Tavoraitė. „Animacijos ir diskusijos, sukurtos šiam renginiui, tapo įrankiais kalbėtis apie tai, kas jaunimui svarbu. Gargždų atviro jaunimo centro darbuotojai mus labai šiltai priėmė, o renginio dalyviai drąsiai dalijosi savo patirtimis ir jausmais. Šis renginys buvo lyg magiška erdvė, kurioje visi vienu metu gyjame – klausydamiesi ir palaikydami vienas kitą. Tai buvo pirmasis renginys, kurį skyrėme tik jaunimui, tačiau tikiu, kad tikrai ne paskutinis.“ – džiaugėsi F. Tavoraitė.
Diskusijas vedusi psichologė O. Ivanec taip pat teigia, jog susitikimai buvo nepaprastai prasmingi ir paliko gilų įspūdį ne tik jauniesiems dalyviams, bet ir jai pačiai. „Nustebau, kad jaunimas taip atvirai dalijosi savo išgyvenimais ir emocijomis, o man pačiai tai leido prisiminti ir savus išgyvenimus būnant jų amžiaus. Tokie susitikimai padeda jauniems žmonėms pajusti, kad jie nėra vieni – kiti taip pat išgyvena panašius jausmus. Būtent tokios saugios erdvės, kuriose galima kalbėtis, yra labai reikalingos, nes padeda jaunimui geriau pažinti save, suvokti savo norus ir veiksmus bei priimti save tokį, koks esi.“ – dalijosi O. Ivanec.
Projektas „Paslėptos emocijos“ ne tik paskatino diskusijas, bet ir padėjo išryškinti emocinės sveikatos svarbą jauniems žmonėms, kuriems tenka susidurti su sparčiai besikeičiančio pasaulio iššūkiais, socialinėmis normomis bei emocinio intelekto lavinimo svarba. Kaip pažymėjo psichoterapeutas Darius Docius, susitikimai suteikė jaunuoliams galimybę atvirai išreikšti savo jausmus, taip sumažinant riziką nukreipti juos į destruktyvius veiksmus. „Kai jauni žmonės gali kalbėtis apie jausmus atvirai, jie pajunta, kad yra priimami, kad jų patirtys svarbios.Tai padeda užkirsti kelią destruktyviems veiksmams, suteikia drąsos ir įrankių tvarkytis su savo jausmais sveikai.“ – sakė projekto iniciatorius D. Docius.
Renginio dalyviai liko sužavėti galimybe atvirai diskutuoti ir dalintis savo išgyvenimais. „Per šias paskaitas supratau, kad nesu vienintelė, susidurianti su panašiomis problemomis. Taip pat sužinojau, kaip pagerinti santykius su tėvais, nes iki šiol jaučiausi nereikalinga namuose.“ – dalinosi viena iš dalyvių. Diskusijos metu jaunuoliai turėjo progą aptarti skaudžias temas, kaip vienatvė, toksiški santykiai, tėvo nebuvimas, ir, kaip teigė vienas dalyvis, pajuto, kad jie ne tik išklausomi, bet ir suprantami. Pasak kito dalyvio, diskusija leido „giliai išjausti ir paliesti skausmingas praeities žaizdas“, o psichoterapeutų dėka užsiėmimas virto nuoširdžiu ir saugiu dialogu, kuris padėjo jaunuoliams geriau suvokti šių dienų problemas bei jų įveikimo būdus. Tokie susitikimai dalyviams priminė, kad nesvarbu, kokie sunkumai kyla – jie gali pasitikėti vieni kitais ir kreiptis pagalbos.
Matydami pozityvius projekto „Paslėptos emocijos“ rezultatus, organizatoriai viliasi, kad tokios iniciatyvos taps reguliariomis. Saugios erdvės diskusijoms apie emocijas jaunimui yra itin reikalingos – dauguma renginiuose dalyvavusių jaunuolių pasisakė už daugiau panašių susitikimų, kurie padėtų geriau pažinti save, mokytis tvarkytis su emocijomis ir kitų gyvenime praversiančių emocinio raštingumo gebėjimų.
Projekto „Paslėptos emocijos“ partneriai: „Drąsi kūryba“, Gargždų atviras jaunimo centras, Gargždų socialinių paslaugų centras, „Explainers.lt“. Projektas finansuojamas Klaipėdos rajono savivaldybės jaunimo politikos plėtros programos ir Europos sąjungos lėšomis.
VšĮ „Klaipėdos apskrities pagalbos vyrams centras“ savo veiklą pradėjo nuo emocinės paramos linijos vyrams „Nelik vienas“, kuri veikia nuo 2019 m. Vien per 2023 metus, pagalbos vyrams linijos „Nelik vienas“ savanoriai atsiliepė į 6325 skambučius ir suteikė emocinę paramą, centro psichosocialinėmis paslaugomis pasinaudojo 25 Klaipėdoje gyvenantys vyrai, o emocinę paramą telefonu, internetiniais pokalbiais, el. laiškais bei antrinę – psichologinę ar teisinę pagalbą gavo 633 asmenys iš visos Lietuvos.
Pranešimas žiniasklaidai


