Gargžduose – Lietuvos kariškiai ir NATO kariai
Klaipėdos rajono savivaldybėje sulaukta ypatingų svečių – čia lankėsi būrys Lietuvos kariuomenės Sausumos pajėgų kariškių ir NATO karių. Jie čia atvyko atlikdami tarptautines karines informacinių specialistų pratybas „Pasitikėjimas 2024“, gruodžio 6–13 dienomis vykusias Vakarų Lietuvoje.
Pratybos socialinėje aplinkoje
Pratybų metu kariškiai aplankė ne vieną įstaigą ir organizaciją, pasakodami apie savo veiklą, vaidmenį saugumo srityje ir akcentuodami, kaip kariuomenei svarbu palaikyti ryšį su visuomene, suprasti vieniems kitus ir būti pasirengusiems galimoms grėsmėms.
Ketvirtadienį susitikti su Lietuvos kariuomenės Sausumos pajėgų kariškiais ir NATO kariais buvo kviečiami visi – savivaldos, policijos, priešgaisrinės gelbėjimo tarnybos, kitų institucijų ir įstaigų bei bendruomenės ir moksleivijos atstovai. Pirmiausia įvyko kariškių susitikimas su rajono vadovais, vėliau surengtas susitikimas Gargždų muzikos mokykloje, kur mūsų šalies kariškiai pristatė pratybas, supažindino su kariuomenės ir NATO karių vaidmeniu Lietuvos Respublikos saugumo srityje, aptarė bendradarbiavimo galimybes su savivalda, kitomis institucijomis, ko galbūt pasigenda viena ar kita pusė.
Prieš pradėdami diskusiją kariškiai akcentavo, jog šios pratybos išskirtinės tuo, kad nėra kovinės – jos nukreiptos į socialinį kontaktą su civiline aplinka, nes kariuomenei itin svarbu jausti, kas joje vyksta.
„Šios pratybos mums, nekinetiniams kariams, padeda mokytis bendrauti su civiline aplinka, bendrauti su svarbiausiais asmenimis, kurie gali žinoti specifinius dalykus apie savo rajoną ar savivaldybę, gali daryti įtaką, turi priėjimą prie resursų, medijos, taip pat su tais asmenimis, kurie ekstremalių situacijų metu gali padėti civiliams žmonėms nugalėti tas situacijas, kad kariuomenei nereikėtų galvoti apie tai, o ji galėtų koncentruotis į savo užduotis – saugoti, ginti, naikinti priešą“, – kalbėjo Krašto apsaugos savanorių pajėgų atstovai, anot kurių, galimas grėsmes, kaip elgtis joms užklupus, reikia aptarti iš anksto, kad būtų kuo mažiau nežinomybės ir chaoso, prasidėjus ekstremaliai situacijai.
Turėjo kariškiams klausimų
Įvairių institucijų ir įstaigų atstovai susitikime domėjosi, kaip konkrečiai reikėtų elgtis, prasidėjus kariniams veiksmams. Anot Gargždų miesto seniūnės Indrės Žiedienės, nors Ukrainoje karas vyksta jau ne vienus metus ir žmonės su tuo kažkiek apsiprato, tačiau baimė ir įtampa esą neslūgsta. „Mums neaišku, kiek mums patiems imtis iniciatyvos mobilizuoti žmones. Tų jungčių tarp visuomenės ir kariuomenės dar tikrai trūksta, todėl džiaugiamės šiandien vykstančiu susitikimu“, – kalbėjo seniūnė.
Kariai akcentavo, kad svarbiausias dalykas, ką turi žinoti gyventojai, prasidėjus kariniams neramumams, kad jie turi evakuotis iš nesaugių zonų, kuriose vyksta kariniai veiksmai. Agluonėnų seniūnijos seniūnė Laima Tučienė patikino, jog vyksta aktyvus bendradarbiavimas su savanoriais, jie noriai priimami, sudaromos sąlygos jų pratyboms, apie kurias gyventojai įspėjami iš anksto, dėl to nesama kažkokio nepasitenkinimo. Tiesa, kariškiams išsakyta ir priešingų pastebėjimų – esą ne visada pratybos suderinamos su gyventojais, kurie išsigąsta savo kiemuose pamatę kariškius. Už tai kariuomenės atstovai atsiprašė ir paaiškino, jog tokių situacijų išties pasitaiko, kad ir kaip stengiamasi to išvengti. Bet kuriuo atveju, jeigu kyla kokie nors neaiškumai, reikia informuoti telefonu 112.
Jog jau teko susidurti su kariškiais ir pratybomis, teigė ir susitikime dalyvavusi Klaipėdos rajono savivaldybės sveikatos centro direktorė Neringa Tarvydienė. Pasak vadovės, būtų poreikis įvertinti Sveikatos centro pastatą. Ekspertai turėtų nustatyti, ar jis saugus, iškilus grėsmėms, ar tinkamas būti priedanga, galbūt reikia į kažką atkreipti dėmesį jį rekonstruojant, tvarkant, įvedant tam tikras komunikacijas.
Taip pat kalbėta apie šių metų pradžioje startavusias karo komendantūras, kurios yra tarsi tiltas tarp kariuomenės ir visuomenės. Pažymėta, jog komendantūros yra dar vienas būdas prisidėti prie valstybės gynybos.
Klaipėdos rajono savivaldybės Viešosios tvarkos skyriaus vyr. specialistė Vilma Grekštienė atsakė į seniūnams rūpimus klausimus ir padėkojo bendradarbiaujančioms institucijoms.
Moksleiviai domėjosi aktyviai
Vėliau laukė kariškių susitikimas su Gargždų visuomene ir moksleiviais, kuris surengtas „Minijos“ kino teatre. Pastarojo salė buvo sausakimša. Daugiausia prisirinko jaunimo, kurie susižavėję klausėsi kariškių. Patys aktyviai anglų kalba domėjosi, iš kokios jie šalies, kokios jų užimamos pareigos ir pan.
Susirinkusiesiems buvo pristatytos savaitės trukmės pratybos „Pasitikėjimas 2024“. Kaip sakė kariškiai, pratybos orientuotos į pasirengimą atremti hibridines grėsmes ir treniruoti karius veikti civilinėje aplinkoje. Jos buvo vykdomos Klaipėdos miesto, Klaipėdos, Kretingos, Mažeikių ir Skuodo rajonų, Rietavo ir Neringos savivaldybėse.
Pratybose iš viso dalyvavo per 200 Lietuvos bei NATO karių iš Belgijos, Estijos, Jungtinių Amerikos Valstijų, Latvijos, Lenkijos ir Vokietijos, taip pat – Lietuvos šaulių sąjungos narių ir Valstybinės sienos apsaugos tarnybos Pakrančių apsaugos rinktinės pareigūnų.
Po susitikimo kino teatre kariškiai buvo paruošę staigmeną – Savivaldybės aikštėje laukė karinės technikos ir ginkluotės paroda, kuri sudomino tiek jaunimą, tiek vyresniuosius. Vieni puolė apžiūrinėti ginklų arsenalą, kiti – matuotis sunkias kariškių kuprines, treti domėjosi kariuomenės transporto priemonėmis. Visiems buvo įdomu išgirsti, kokiais atvejais vienas ar kitas parodos eksponatas naudojamas.
Gintarė KARMONIENĖ
Autorės nuotr.