Veiviržėnų plenero durys – praeities švyturiai

Plenero dalyviai uždarymo ceremonijoje.

Veiviržėnų miestelio slėnis vėl pasipuošė naujai nutapytų durų alėja. Durys – knygos, tekstai, istorijos, datos, detalės; langas, šviesa; atėjimas – išėjimas; praeitis, dabartis, ateitis… Kiek daug prasmių susiję su durimis. Kiek įvairiausių minčių ir interpretacijų. Mintys materializuojasi ir virsta nuostabiais reginiais.
Šešti metai Veiviržėnų kultūros centre (nuo liepos 2 d. iki 11 d.) vyko pleneras „Kūrybinės dirbtuvės Veiviržėnuose“. Šiais metais jo tema „Durys – praeities švyturiai“. Tęsiant istorinę Veiviržėnų miestelio temą, buvo nutarta įprasminti žymių žmonių, kilusių iš Veiviržėnų ir nusipelniusių savo kraštui, atminimą: architekto Petro Lapės, dailininko Prano Lapės, skulptoriaus, Laisvės paminklo autoriaus Kosto Rameikos, kunigo Jurgio Galdiko, Žemaičių vyskupo Gasparo Cirtauto, kalbininkų Zenono Uselio ir Juozo Laboko, chirurgo Juozo Žemgulio, farmacininko Benedikto Šiaulio, signataro Jurgio Šaulio ir trijų kalbininkų, kilusių iš Klaipėdos rajono, – Andriaus Ašmanto, Aleksandro Lengvino ir Jurgio Talmanto. Šiais metais, be nuolatinių plenero dalyvių, Liudos Liaudanskaitės (iš Kretingos), Artūro Nikitino (iš Veiviržėnų), Jurgitos Burbienės (iš Klaipėdos), Algimantės Stonkutės (iš Vilniaus), Valdonijos Karaliūnienės (iš Veiviržėnų), prie dirbtuvių prisijungė ir jau dalyvavę plenere Jolanta Uktverytė (iš Nidos), Jūratė Januškevičiūtė (iš Klaipėdos) ir Vytautas Pozingis (iš Veiviržėnų), o naujokė Aušra Viduolienė atvyko iš Rokiškio rajono Pandėlio gimnazijos. Kultūros centro darbuotojas Marius Kakta taip pat entuziastingai prisijungė prie menininkų. Plenero dalyviai rinkosi šviesuolį, kurio gyvenimo ir veiklos esmę norėjo pavaizduoti savo kūrybiniame darbe. J. Uktverytę aplankė dvi draugės menininkės iš Vokietijos Anne Heilmann ir Carina Heidl (jos keliavo dviračiais!). Keliautojos labai susidomėjo projektu. Pasirinkusios duris ir pastebėjusios, kad duryse bus įamžinti tik vyrai, jos tapė moterų gyvenimo kasdienybę. Taip netikėtai mūsų pleneras tapo tarptautinis. Plenere iš viso nutapyta septyniolika durų. Dar ne visos išeksponuotos. Vienoms Liudos Liaudanskaitės durims reikia stipresnio pamato, nes jose arkos formos dangaus skliautas (dailininko Prano Lapės paveikslo imitacija).
Plenere dalyvavo ir jaunieji piešėjai. Rapolas Kakta savo duryse pavaizdavo žmonijos gyvenimo tarpsnius, Vaiva Nikitinaitė ir Vaiva Stulpinaitė pasinėrė į savo fantazijų pasaulį.
Dailininko darbas – knyga, kurią kiekvienas skaito skirtingai: vieni mato spalvas, kiti – detales, treti – faktus, kiti – visumą arba tai, kas nepasakyta tiesiogiai, bet suvokiama protu, jaučiama širdimi. Taip ir turi būti. Mes papildome vieni kitus savo išmanymu. Dailininkų tapytose duryse prisikėlė mūsų krašto didžios asmenybės dar vienam gyvenimui.
Režisierė Audra Lenkauskienė, gimusi ir užaugusi Veiviržėnuose, stebėjo internetinėj erdvėj plenero eigą ir savo „Facebook“ puslapyje po plenero uždarymo labai gražiai ir jautriai parašė: „Durys, durys, durys… / Į vidų. Į išorę. Į abi puses… / Atidaromos. Pakeliamos. Stumdomos… / Medinės. Geležinės. Stiklinės… / Kambario. Sielos. Istorijos… / Į kosmosą. Į ligą. Į sąžinę… / Į miestą. Į tėviškę. Į namus… / Į praeitį. Į dabartį. Į ateitį…“ Manau, komentuoti nereikia. Kiekvienas žmogus atranda savo santykį su gimtine, o jei DURYS įkvepia gilesnius pamąstymus ir interpretacijas, vadinasi, einame geru keliu.
Baigdama noriu parašyti vieną romėnų poeto Lukrecijaus mintį – ,,De nihilo nihil fit“ – iš nieko niekas neatsiranda. Šį projektą Veiviržėnų kultūros centras vykdo iš Klaipėdos rajono savivaldybės centro veikloms skirtų lėšų. Liaudies išmintis sako, kad nėra padėties be išeities, tai ir sukamės. Bet mes ne vieni. Norime padėkoti Veiviržėnų Jurgio Šaulio gimnazijai, Gargždų muzikos mokyklos Veiviržėnų skyriui, Veiviržėnų bendruomenei ir Veiviržėnų seniūnijai, Ramunei Lengvinienei už picas, Sandrai Žemgulienei, Dianai Vepštienei, Daivai Navickienei už saldžius gardėsius ir visiems geros valios žmonėms, kurie neabejingi ir palaiko mūsų veiklą.
Išsamiau su 10 dienų kūrybinio plenero veikla galima susipažinti Veiviržėnų kultūros centro „Facebook“ puslapyje.
Irena JUCIUVIENĖ
Veiviržėnų kultūros centro renginių organizatorė, plenero dalyvė

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių

Skip to content