Renovacijos traukinys Gargžduose rieda su trikdžiais

Minijos g. 2 daugiabučio Gargžduose išgražės tik fasadas. Nei laiptinės, nei pelkėse skendintis vidinis kiemas nebus tvarkomas.

 

Gargžduose vykdoma daugiabučių namų modernizacija įpusėjo. Rangos darbai vyksta dešimtyje namų, dar aštuoni laukia atvykstančių darbininkų. Modernizacijos programą administruojanti UAB „Gargždų būstas“ pripažįsta, kad statybininkai stebuklų nedaro: kai kur išaugo darbų sąmatos, o gyventojai skundžiasi broku. Nepaisant to, pamatę išgražėjusius kaimyninius namus renovacija susigundė dar du daugiabučiai. Į renovacijos traukinį įšokti gali ir kiti, bet valstybės kompensacijos besieks iki 35 proc. darbų vertės.

Kai kur pastoliai vėluoja

Iš viso per du daugiabučių namų modernizavimo etapus Klaipėdos rajone renovacijai pasiryžo 18 namų – 2 Vėžaičiuose ir 16 Gargžduose. Specialistų vertinimu, čia renovuoti reikėjo bent 44 namus, tačiau gyventojai nesiryžo. Dėl to minimaliai startavusi renovacija Gargždų miesto vaizdo kardinaliai nepakeis – išgražės tik dalelė namų.

Per plauką renovuojamų namų sąrašas nesutrumpėjo dar labiau. Pavasarį Klaipėdos g. 8, 24 ir Kvietinių g. 7 namai liko be rangovų. Konkursą projektinei dokumentacijai rengti ir rangos darbams atlikti laimėjusi įmonė dirbti atsisakė, tad daugiabučių namų modernizavimo programos Klaipėdos rajone administratorius UAB „Gargždų būstas“ skubiai ieškojo kitų statybininkų. Juos rasti pavyko, bet ne iš pirmo karto. „Gargždų būsto“ direktorius Rimvydas Rameika patikino, kad šie trys namai tikrai bus renovuojami. Naujieji rangovai jau pradėjo projektavimo etapą. Apmaudu tik tai, jog pastoliai prie šių namų galėjo stovėti dar pavasarį.

Pagal optimistinį scenarijų 10 namų bus baigti renovuoti iki šių metų pabaigos, o likę 8 – iki kitų metų birželio mėnesio.

Prireikė daugiau pinigų

Pirmasis Gargžduose baigtas renovuoti P. Cvirkos 23 daugiabutis. Anot R. Rameikos, rangovai manė jį baigę šimtu procentų, bet po patikrinimo buvo rasta smulkių defektų, tad jie taisomi. Pastoliai jau nuimti nuo Klaipėdos g. 18 namo, Klaipėdos g. 38 namas baigtas maždaug 80 proc., Taikos g. 4 namo jau sutvarkyta didžioji dalis fasado, panaši situacija ir Kvietinių g. 25 daugiabutyje. Nemažai darbų liko Klaipėdos g. 32 (buvusį bendrabutį) renovuojantiems statybininkams, o štai Klaipėdos g. 28 name darbai net buvo sustoję. R. Rameikos teigimu, investiciniame namo modernizacijos plane buvo netinkamai nurodytos lėšos šiluminio mazgo pertvarkai, tad pritrūko 29 000 Eur ir laukiama, kol bankas skirs pinigų. Panaši situacija yra ištikusi ir Klaipėdos g. 38 daugiabutį – į investicinį planą nebuvo įtraukta maždaug pusės balkonų plotas, tad pritrūko lėšų – irgi 29 000 Eur.

Nesklandumų kilo senučiuką Minijos g. 2 daugiabutį renovuojantiems statybininkams. Prireikus patraukti elektros skydinę, elektros tiekėjai pareikalavo pakeisti patį energijos tiekimo būdą – iš orinio į požeminį kabelį. Papildomai dar reikėjo prašyti Klaipėdos rajono savivaldybės finansinio prisidėjimo – maždaug 4 500 Eur.

Tikimasi, kad sėkmingai bus pradėti renovuoti Jūratės g. 3, Janonio g. 1 daugiabučiai Gargžduose ir Gargždų g. 26 ir 27 daugiabučiai Vėžaičiuose. Jų gyventojai irgi laukia banko verdikto dėl finansavimo.

Renovacija susigundė dar du namai Gargžduose – Žemaitės g. 3 ir Kvietinių g. 71. „Gyventojai yra pritarę investicinių planų rengimui. Dėl to džiaugiamės, tačiau žvelgiant į finansinę naštą, šie namai pralošė. Valstybė jiems kompensuos 35, o gal tik 30 procentų išlaidų energiją taupančioms priemonėms. Per buvusius renovacijos etapus finansavimas dar siekė 40 proc. Be to, anksčiau 100 proc. buvo dengiamos investicinių planų rengimo išlaidos, o dabar – tik 50 proc.“, – delsimo kainą priminė R. Rameika.

Rangovai laužo taisykles

Daugiabučius Gargžduose renovuoja penkios statybos bendrovės: „Gargždų rangos darbai“, „Toplita“, „Verslo bitė“, „Professional master group“ ir „Baltresta“. Modernizacijos programos administratoriai joms didelių priekaištų neturi, bet šiuos išsako patys butų savininkai. UAB „Gargždų būstas“ veda atskiras gyventojų skundų bylas, kuriose yra įvairiausių pastabų. Vieniems nepatinka palangės balkonuose, kitiems blogai varstosi langai, treti skundžiasi dėl neįsukto varžto. Dažniausiai sulaukiama pastabų dėl vonios kambariuose arba tualetuose padarytų nuostolių, mat vedžiojant vamzdynus butuose neišvengiamai tenka ardyti plyteles, plėšti tapetus. „Kaip bebūtų, skyles užtaisyti turi statybininkai. Žinoma, plytelių ar tapetų jie neklijuos, tačiau patalpą turi sutvarkyti taip, kad savininkui nebereikėtų rūpintis skylių tvarkymu“, – tvirtino R. Rameika. Visgi realybėje panašūs įpareigojimai rangovams ne visada galioja. Štai vieno namo gyventojai pasiskundė, kad vandentiekininkai nuo skaitiklių nuėmė plombas, pakeitę įrenginius jas vėl uždėjo, o už darbus susimokėti teko buto šeimininkams. 10,60 Eur iš savo kišenės suploję žmonės, anot R. Rameikos, yra teisūs – šių darbų kainos turėjo būti įtrauktos į rangovų darbų sąmatą, bet taip nebuvo padaryta. Žadama, kad prieš rangovams galutinai perduodant namus visi gyventojų skundai bus įvertinti.

Neseniai gautas ir Taikos g. 8 daugiabučio gyventojų skundas. Žmonės sunerimo, kad statybininkai labai lėtai dirba. Tikimasi, kad jie „įsibėgės“, mat mieste ta pati įmonė renovuoja ir Kvietinių g. 25 daugiabutį.

Pagražės tik lauko sienos

Daugiabučių gyventojai irgi turi ką papasakoti. Štai pavardės nenorėjęs skelbti Minijos g. 2 gyventojas nesistebi, kad darbai užtruko. Esą darbininkai dažniausiai daiktus susipakuoja 16.30 val. Minutės pertraukėlių irgi netrūksta – vasarą per atidarytus langus nuolat veržėsi cigarečių kvapas. „Bute keitė radiatorius, vedė naujus šilumos vamzdžius. Darbai atlikti pakankamai tvarkingai. Patiems reikėjo tik vieną sieną susitvarkyti, kas atsiėjo 30 Eur“, – pasakojo jis. Šis namas jau daug metų vargsta ir dėl ypač prasto vidinio kiemo. Per kelis dešimtmečius išmuštose duobėse palijus telkšo balos, bet pagalbos, anot pašnekovo, iš Savivaldybės nesulaukiama. Vienas valdininkas esą pasiūlė išeitį – piketą. Blogiausia, kad į renovacijos išlaidas kiemo remontas irgi neįtrauktas, tad gražaus fasado kiemas nepuoš.

Klaipėdos g. 28 name gyvenanti Olimpija Danguolė Daugintienė vonioje pridarytų nuostolių nesureikšmino. Pensininkei didžiausias vargas – dulkės. „Darbai kurį laiką buvo sustabdyti, todėl vis negalime išvalyti kambarių. Kiek bešluostai, vis tiek viskas dulkėmis nusėta“, – pasakojo ji. O. D. Daugintienė su vyru nebuvo renovacijos šalininkai, tačiau prasidėjus darbams statybininkų nepeikia. Šiame name bus atnaujintas fasadas, šiluminis mazgas, veiks telefonspynės. Vaizdas nepasikeis tik laiptinėse – jos nerenovuojamos.


KOMENTARAS

  • Renovuojamų namų techninę priežiūrą atliekančios UAB „Pastatų diagnostika ir statyba“ direktorius Gediminas BUTKUS „Bangai“ atvirai teigė, kad renovacijos procesas išryškino bėdą – Lietuvoje trūksta kvalifikuotų statybininkų. „Darbų vadovų dar sugebama rasti, bet paprastų statybininkų – sunkiai. Rangovai ateina nepasiruošę renovacijai, todėl mūsų techninės priežiūros specialistai bando juos išmokyti. Labai daug kantrybės atima tai, kad statybininkams turime 3–4 kartus aiškinti, kaip turi būti šiltinami fasadai, atliekami tam tikri inžineriniai sprendimai. Žinoma, gali būti, kad dirbantieji tiesiog nenori klausytis. Darbų kokybė ir sklandumas priklauso nuo techninio prižiūrėtojo ir darbų vadovo sutarimo, tačiau pasitaiko, kad darbininkai net nėra skaitę techninio projekto, brėžinių. Kontrolės tikrai reikia didelės, todėl pagal sudarytą grafiką arba pagal iškvietimą į statybos vietą kartais vyksta ne vienas, o du mūsų specialistai. Periodiškai sudarome visą mūsų specialistų komisiją, reaguojame į gyventojų nusiskundimus. Net prašome, kad jie stebėtų statybas“, – teigė techninę priežiūrą atliekančios įmonės vadovas. Anot jo, mokomi statybininkai ne kartą susinervinę metė žemėn įrankius, tačiau technikai nenusileido: plėšė šiltinimo medžiagas nuo fasadų, tikrino, ar viskas atlikta pagal technologijas. Pasitaikė ir broko, tad jį teko taisyti.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių

Skip to content