Merai sieks solidarumo šiukšlėms
Šią savaitę Gargžduose surengtas dar vienas regiono savivaldybių vadovų pasitarimas. Klaipėdos, Neringos, Skuodo, Kretingos ir Šilutės rajonų merai bei administracijos vadovai tarėsi, kaip pažaboti Klaipėdos miesto vienvaldystę Klaipėdos regioninio atliekų tvarkymo centro valdyboje. Atliekų tvarkymo klausimais sprendimus 91 proc. balsų dauguma priima būtent uostamiestis, tad kylančioms šiukšlių kainoms kitos savivaldybės teigia negalinčios pasipriešinti.
Ves derybas su Klaipėda
Prieš porą savaičių į pirmąjį susitikimą Gargžduose, Savivaldybės administracijoje, rinkosi regiono savivaldybių administracijų vadovai. Praėjusį trečiadienį tartis vyko jau ir patys merai. Klaipėdos rajono meras Vaclovas Dačkauskas priėmė Kretingos rajono savivaldybės merą Juozą Mažeiką, Neringos savivaldybės merą Darių Jasaitį, Skuodo rajono savivaldybės merą Petrą Pušinską, taip pat administracijos direktorius ir atsakingų skyrių vadovus. Nuomonę išsakyti pakviesti ir Savivaldybės administracijos Komunalinio ūkio ir aplinkosaugos skyriaus specialistai bei VšĮ „Gargždų švara“ atstovai.
Priminsime, kad pasibaigus dešimtmetį galiojusiai KRATC akcininkų sutarčiai, dauguma savivaldybių siekia keisti dabar galiojančią tvarką. Pagal ją bendroje 7 savivaldybių įmonėje 91 proc. akcijų valdo Klaipėda. Vienintelė Neringa įtraukta į Stebėtojų tarybą, o valdyboje šeimininkauja klaipėdiškiai.
Su uostamiesčio meru Vytautu Grubliausku kitų savivaldybių merai prie derybų stalo žada sėsti tik suformavę bendrą poziciją, kaip pelnyti daugiau įtakos KRATC valdymo organuose.
Savivaldybių vadovai solidarumo pavyzdžiais laiko greta esančius Telšių ir Tauragės RATC, kuriems priklausančios savivaldybės įmonę valdo lygiomis dalimis. Taigi ir priimti sprendimai nekelia įtarimų dėl galimai neskaidrios veiklos.
Prašo ministerijos užtarimo
Klaipėdos rajono savivaldybė aktyviausiai priešinasi KRATC`e vykdomai politikai. Norėdama sumažinti į sąvartyną vežamų atliekų kiekį ir taip sutaupyti, Savivaldybė pernai paskelbė konkursą ir rado įmonę, kuri pati tvarkys rajone susidarančias mišrias komunalines atliekas. Prieš tai jos buvo rūšiuojamos KRATC. Konkursą laimėjusi UAB „Ekonovus“ Gargždų pramoniniame rajone įsteigė atliekų rūšiavimo liniją ir deginti tinkamas atliekas dabar individualiai veža į UAB „Fortum Klaipėda“. VšĮ „Gargždų švara“ direktorius Rimantas Martinkus įvardijo, kad per tris mėnesius taip jau sutaupyta 10 tūkst. Eur. Visgi įtariama, kad pajamų netenkantis KRATC rajonui kaišioja pagalius į ratus ir galimai daromas spaudimas deginimo gamyklai. Rajone kas mėnesį išrūšiuojama apie 1 000 t deginti tinkamų atliekų, tačiau „Fortum“ įmonei „Ekonovus“ nuo balandžio mėnesio beleidžia atvežti tik po 400 t. Ne gana to, nuo birželio 1 d. leistinas kiekis sumažintas iki 200 t.
Po ilgiau negu valandą trukusių savivaldybių atstovų diskusijų nutarta pakartotinai kreiptis į aplinkos ministrą Kęstutį Trečioką. Norima išsiaiškinti, kodėl trukdoma vykdyti atliekų rūšiavimą. Prieš pusantro mėnesio Savivaldybė į ministeriją jau kreipėsi, bet atsakymo negavo. Artimiausiu metu turėtų įvykti ir susitikimas su meru V. Grubliausku.
Svarstoma, kad reikėtų pakeisti Klaipėdos regiono atliekų tvarkymo planą, pakoreguoti schemas, kuriomis vadovaujantis tvarkomos komunalinės atliekos. Šį planą turėtų patvirtinti Klaipėdos regiono plėtros taryba. Susirinkusių savivaldybių atstovai vieningai sutarė, kad pagrindinis tikslas – mažinti išvežamų atliekų kiekį, kas ir numatyta Valstybiniame atliekų tvarkymo 2014–2020 m. plane, ir sudaryti savivaldybėms galimybes pačioms organizuoti rūšiavimą.