Rajono pedagogai streiku nesusigundė
Ketvirtadienį dalis Lietuvos pedagogų bendruomenės surengė įspėjamąjį streiką – nevedė dviejų pirmųjų pamokų. Tačiau Klaipėdos rajono pedagogai ir jų Lietuvos švietimo įstaigų profesinė sąjunga nestreikavo. Profsąjungos Klaipėdos rajono susivienijimo pirmininkė Birutė Vaičikauskienė informavo, kad vykęs streikas net vertinamas neigiamai.
Prašo daugiau lėšų
Pirminiais duomenimis, ketvirtadienį Lietuvoje streikavo apie 100 mokyklų. Visoje Lietuvoje dirba apie 30 tūkst. pedagogų, bet streikui ryžosi tik menka dalis. Tai – Lietuvos švietimo darbuotojų profesinės sąjungos nariai. Kitos pedagogus vienijančios organizacijos – Lietuvos švietimo įstaigų profesinė sąjunga (LŠĮPS) ir Lietuvos švietimo profesinė sąjunga (LŠPS) – nestreikavo.
Streikuojantys pedagogai siekė atkreipti valstybės vadovų dėmesį į sumažintus jų atlyginimus, mokinio krepšelio lėšas ir kt. Tačiau švietimo ir mokslo ministras Dainius Pavalkis teigia, kad streikas nereikalingas. Esą dialogas su pedagogams atstovaujančiomis organizacijomis jau vyksta. Už streiko valandas mokytojams nebus mokamas atlyginimas.
Rajone vienijasi tik 15
Klaipėdos rajono savivaldybės ugdymo įstaigos priklauso nestreikavusiai LŠĮPS. Taigi ir streikas rajone nevyko. LŠĮPS Klaipėdos rajono susivienijimo pirmininkė Birutė Vaičikauskienė patikslino, kad streiko nepalaiko nei LŠĮPS pirmininkas Eugenijus Jesinas, nei LŠPS pirmininkas Audrius Jurgelevičius. „Profsąjungos kartu dalyvauja derybose ir manome, kad streikuoti derantis nelogiška. Kai matysime, kad pokalbiai nedavė rezultatų arba jie mums netinkami, tada bus galima galvoti apie streiką“, – sakė pašnekovė.
Rajone yra 36 juridinį statusą turinčios švietimo įstaigos, tačiau profsąjungos įkurtos tik penkiolikoje. Tarp jų tik viena neformalaus švietimo įstaiga Priekulės muzikos mokykla ir vienas darželis – Kretingalės.
Vakarai taupymo nesuprastų
B. Vaičikauskienė dėsto ne vieną pedagogų vangumo priežastį. Esą daugelyje mokyklų neatsiranda aktyvistas, norintis tapti pirmininku. Antra, prieš profsąjungas nusiteikę kai kurių įstaigų vadovai. „Tai ne paskalos – viename darželyje būtent vadovė pareiškė: „Tik pabandykite jūs man dar profsąjungą įsteigti.“ Vadinasi, yra pasipriešinimas“, – neslėpė rajono susivienijimo pirmininkė.
Profsąjungai priklausantys pedagogai kiekvieną mėnesį moka nario mokestį – 1 proc. nuo atlyginimo. Tad 2000 Lt uždirbančiam mokytojui narystė kainuoja 20 Lt. B. Vaičikauskienė svarsto, kad pinigai irgi slopina stojimą į organizacijas. „Nemanau, kad tokia suma yra didelė. Vakarų šalyse tokio preteksto niekas nepateisintų. Manau, kad mūsų pedagogai tiesiog nesupranta, kaip ši investicija gali atsipirkti. Profsąjungoje esančius kolegas giname, jei juos meta iš darbo, mažina krūvius, nori uždaryti mokyklą ir pan. Tačiau dažnai įstoti susivokiama tik jau ištikus bėdai. Tikimasi, kad žmogus įstos, ir mes pulsime jį ginti“, – atvirai kalbėjo B. Vaičikauskienė. Ji priminė, kad rajono pedagogai streikavo 2008 m. kartu su visos šalies kolegomis. Anuokart buvo pasiekta rezultatų – atlyginimai pakelti kone 50 proc., tačiau per krizę jie vėl buvo sumažinti ir visiškai neatkurti iki šiol. Dėl to streikuota ir 2012 m.
- Jungtinė Lietuvos švietimo profesinių sąjungų atstovybė ministerijai pateikė 6 reikalavimus: atkurti iki 2009 m. buvusį mokinių krepšelį nuo 3 348 iki 3 774 litų, taip pat atkurti buvusį bazinės mėnesinės algos (BMA) dydį nuo 122 iki 128 litų. Ikimokyklinio ugdymo pedagogams algas reikalaujama prilyginti mokytojų atlyginimams, sudaryti kolektyvinę darbo sutartį ir iki 2015 m. rugsėjo 1 d., sudaryti palankias sąlygas mokytojams išeiti į senatvės pensiją nuo 55 metų. Taip pat prašoma sumažinti mokinių skaičių klasėse.