Apylinkės inspektorius pakeitė 112 ir tyrėjų grupės
Policijos reforma gyventojams vis dar atrodo paini ir nutolusi
Nuo metų pradžios oficialiai įsigaliojo naujas policijos veiklos modelis. Nebeliko ir apylinkės inspektorių. Pareigūnai tikina esą pasiruošę atsakyti į visus gyventojams kylančius klausimus. Tačiau žmonės pasigenda informacijos, bendradarbiavimo ir dar nenoriai pripranta prie naujos tvarkos.
Seniūnijose dirbančių apylinkių inspektorių neliko. Tačiau gyventojų teritorijas aptarnauja pareigūnų grupės, kurioms vadovauja vyresnieji pareigūnai. Kiekvienai grupei pareigūnų skaičius priskirtas atsižvelgiant į gyventojų skaičių ir kriminogeninę situaciją.
Kaip „Bangą“ tikino Klaipėdos rajono policijos komisariato viršininkė Rasa Stasiulaitienė, grupių vyresniaisiais tapo patys geriausi rajono pareigūnai. Jie atlieka analogiškas apylinkės inspektorių funkcijas. „Pranešimai registruojami bendruoju pagalbos telefonu 112. Tuomet į įvykio vietą skuba artimiausiai esantys pareigūnai. Jei nustatomas pažeidimas, medžiaga perduodama teritoriją prižiūrinčios grupės vyresniajam. Jie tikrai puikiai žino, kas vyksta priskirtose seniūnijose“, – užtikrino viršininkė. Anot jos, šia reforma siekta padidinti pareigūnų veiklos efektyvumą. Mat kiekvieną dieną grupės vyresnysis, išanalizavęs gautus pranešimus, pareigūnams paskirsto užduotis. „Jų darbotvarkė itin įtempta. Taip pat pareigūnai privalo bendrauti su socialiniais darbuotojais, aplankyti socialinės rizikos šeimas. Pastoviai sėdėti seniūnijose ir gerti kavą ar plepėti laiko tikrai nėra“, – reziumavo R. Stasiulaitienė.
Daugiau pareigūnų, daugiau atsakomybės
Permainų privalumus žurnalistei vardijo Gargždų, Dauparų-Kvietinių grupės vyresniąja paskirta daugiau nei 12 metų nepilnamečių inspektore dirbusi Diana Pipirienė. „Įvykiai seniūnijoje nuo šiol ne vieno, o 4 pareigūnų atsakomybė“, – akcentavo ji ir atvirai kalbėjo, kad jai priskirtos seniūnijos – labai margos. „Nors teritorijos koncentruotos, tačiau įvykių itin daug. Dažniausiai pasitaiko smurto artimoje aplinkoje, sukčiavimo atvejų“, – detalizavo pareigūnė.
Sendvario seniūnijos seniūnė Loreta Kuprienė policijos reformoje neigiamų pokyčių neįžvelgia. Ji „Bangą“ tikino, kad kaip ir anksčiau, taip ir dabar itin stiprus gyventojų, seniūnijos ir policijos bendradarbiavimas. „Nesu gavusi nė vieno gyventojų skundo dėl pasikeitusio pareigūnų darbo modelio. Žmonės puikiai žino grupės vyresniojo kontaktus, jo priėmimo seniūnijoje valandas. Jei reikia, tariasi dėl susitikimų ir kitu laiku“, – kalbėjo seniūnė. Pasak jos, tikrai nėra taip, kad sendvariškiai nukreipiami tik skambinti bendruoju pagalbos telefonu ir į jų problemas numojama ranka.
R. Stasiulaitienė įsitikinusi, kad naujasis policijos veiklos modelis rajone pasiteisino, o dar didesnį jo efektyvumą užtikrintų gausesnis būrys pareigūnų. „Tikiuosi, kad liepos mėnesį kilsiantis viduriniosios grandies atlyginimas (850 Eur atskaičius mokesčius) į pareigūnų gretas atvilios mažiausiai 8 pareigūnus. Tuomet į kiekvieną grupę prijungsime dar po du žmones“, – sakė ji.
Pasigenda bendravimo ir bendradarbiavimo
O štai Dovilų seniūnė Nijolė Ilginienė pokyčius policijoje vertina neigiamai. Anot jos, doviliškiai pasigenda ryšio su pareigūnais. Mat apylinkės inspektorius detaliai išsiaiškindavo įvykį, pažinodavo kone kiekvieną šeimą. Gyventojai juo pasitikėdavo ir drąsiai kreipdavosi. „Bendravimas tapo daug oficialesnis. Žmonės užsuka į seniūniją, neranda pareigūno, o į raginimą kreiptis bendruoju pagalbos telefonu numoja ranka“, – dalijosi kasdienybe seniūnė.
Veiviržėniškė Sandra Žemgulienė pastebi, kad reforma lėmė dažnesnį pareigūnų patruliavimą, tačiau gyventojams naudos toli gražu neatnešė. Štai prieš porą savaičių Veiviržėnuose pasirodė įtartini romų tautybės prekeiviai. Gyventojai kreipėsi į grupės vyresnįjį, pranešė apie neaiškius asmenis, vylėsi gauti patarimų ir gyvenvietės patikrinimo, tačiau sulaukė tik nukreipimo skambinti bendruoju pagalbos telefonu. „Apylinkės inspektorius būtų iškart patikrinęs. O dabar nežinia, ar gresia pavojus, ar reikia būti budriems. Patys kiek galėdami ėmėmės saugumo priemonių”, – dėstė gyventoja. Ji Veiviržėnų seniūnijoje dirba socialine darbuotoja, tad, „Bangai“ pasiteiravus apie bendradarbiavimą su pareigūnais, moteris gūžčiojo pečiais. „Anksčiau važiuodavome kartu į socialinės rizikos šeimas, dalindavomės informacija. Juk tikrai vieni kitiems galime padėti. Šiuo metu bendradarbiavimo nebėra“, – sakė S. Žemgulienė.
Pasak Gargždų miesto bendruomenės pirmininkės Violetos Gedgaudienės, naujas policijos veiklos modelis užvirė painiavą ir sukėlė sumaištį. „Gal reikia laiko, kol priprasime. Bamba visi gyventojai. Sunku ir suprasti, kuris pareigūnas vyresnis, kuris vyresnysis. Net juokas ima. Kol kas esame pasimetę“, – atvirai kalbėjo gargždiškė.
Susitikimų valandos – tik popieriuje?
R. Stasiulaitienės teigimu, kaip ir anksčiau, gyventojai gali tiesiogiai susitikti su pareigūnais – seniūnijose iškabinti jų priėmimo laikai ir kontaktai. Antradieniais nuo 9 iki 12 val. jie turėtų apsilankyti kiekvienoje seniūnijoje ir bendrauti su žmonėmis. Tačiau „Bangai“ pasmalsavus ar išties pareigūnai nurodytu laiku pasirodo seniūnijoje, aiškėjo šiek tiek kitokia realybė. „Lig šiol seniūnijoje nė karto gyventojų nelaukė joks grupės pareigūnas“, – piktinosi veiviržėniškiai.
Veiviržėnų, Vėžaičių, Endriejavo, Judrėnų teritorijas prižiūrinčios grupės vyresnysis Žydrūnas Kazbaraitis įsitikinęs, kad sėdėti seniūnijoje netikslinga. Jis sausio pabaigoje ir vasario pradžioje keletą kartų lankęsis seniūnijoje. „Neatvyko nė vienas gyventojas. Tad tą laiką išnaudoju kitiems darbams atlikti. Kasdien organizuoju pareigūnų darbą. Tiriame pareiškimus, bendraujame su gyventojais, patruliuojame“, – sakė pareigūnas.
Policininkų seniūnijoje pasigenda ir doviliškiai. „Štai šiandien priėmimo diena, tačiau iki pat dabar nepasirodė nė vienas pareigūnas“, – pažymėjo praėjusio antradienio popietę seniūnė N. Ilginienė. Dovilų, Agluonėnų ir Priekulės grupės vyresnysis Roaldas Žiūra patikino, kad tądien atsakingas pareigūnas buvo išvykęs į mokymus. „Kartais iškyla kliūčių, tačiau garantuoju, kad priėmimo valandos niekur nedings. Tikrai nepaliksime žmonių likimo valiai. Esu suinteresuotas žmonių gerove. Geranoriškai pats priimsiu visus skambučius, patarsiu gyventojams, o, jei galėsiu, ir pats padėsiu“, – žadėjo grupės vyresnysis.
Aistė NOREIKAITĖ