Personaliniai priedai gydytojams – neteisėti
40 proc. personalinius atlyginimų priedus vyriausiesiems gydytojams Klaipėdos rajono savivaldybės taryba palaimino dar gegužės mėnesio pabaigoje. Jie skirti Gargždų ligoninės vyriausiajai gydytojai Almai Grikšienei, Gargždų pirminio sveikatos priežiūros centro (PSPC) vyriausiajam gydytojui Petrui Serapinui ir Kretingalės ambulatorijos vyriausiajam gydytojui Augustui Ignotui. Tačiau papilnėjusios piniginės gali greitai subliūkšti, mat politikų sprendimai pripažinti neteisėtais.
Nebuvo pagrindo
Sveikatos priežiūros viešųjų įstaigų vadovų atlyginimai susideda iš dviejų dalių: pastoviosios ir kintamosios. Vyriausybės atstovė Klaipėdos apskrityje Daiva Kerekeš „Bangos“ korespondentei paaiškino, kad pagal Sveikatos priežiūros įstaigų įstatymo 151 straipsnio 6 dalį kintamosios dalies (personalinių priedų) šiuo atveju nebuvo galima nustatyti, nes praėjusiais metais trijų minėtų įstaigų veiklos finansiniai rezultatai buvo neigiami. „Savivaldybės Taryba, vadovavosi Darbo kodeksu, pagal
Anot Klaipėdos rajono savivaldybės mero pavaduotojos Rūtos Cirtautaitės, tai pirmi metai, kai personalinių priedų skyrimas bus atšaukiamas. „Kitos Savivaldybės priedus gydytojams nustatė anksčiau. Įstaigų finansiniai veiklos rezultatai taip pat buvo neigiami. Vadovavomės kitų ir savo ankstesnių metų patirtimi. Kad įstaigų vadovai dirba, stengiasi, niekam nekilo abejonių“, – komentavo vicemerė.
kurį išaugus darbų apimtims, galima skirti priedus. Tačiau tokios nuostatos nebuvo galima taikyti, nes iš valstybės, Savivaldybių ir valstybinio socialinio draudimo biudžetų bei kitų valstybės įsteigtų fondų lėšų finansuojamų įstaigų, įmonių, organizacijų darbo apmokėjimo sąlygos yra nustatomos specialiais teisės aktais – šiuo atveju – minėtu Sveikatos priežiūros įstaigų įstatymu“, – dėstė D. Kerekeš. Ji užsiminė, kad iškart buvo aišku, jog skirti personalinius priedus vyriausiesiems gydytojams nėra teisinio pagrindo, tačiau kad apsidraustų jos pačios vadovaujama Tarnyba dar kreipėsi į Sveikatos apsaugos ministeriją. Pastarosios išaiškinimo Klaipėdos rajono savivaldybės taryba nusprendė nelaukti ir iškart pamaloninti vyriausiuosius gydytojus 40 proc. personaliniais atlyginimų priedais. „Tai negera praktika, politikai galėjo susilaikyti ir palaukti išaiškinimo“, – įsitikinusi Vyriausybės atstovė D. Kerekeš.
Gydytojų kaltės nėra
Pagrindinis motyvas, paskatinęs Klaipėdos rajono savivaldybės tarybą priimti sprendimą nedelsiant buvo tas, kad neigiami finansiniai veiklos rezultatai susidarė ne dėl įstaigų vadovų kaltės. „Gydytojai dirbo gerai, stengėsi dėl įstaigų, todėl nesąmonė, kažkoks absurdas juos vertinti, atsižvelgiant tik į matematinius skaičiavimus, o ne į atliktą darbą“, – dar gegužės mėnesį vykusiame posėdyje
Vyriausybės atstovė Klaipėdos apskrityje D. Kerekeš informavo, kad per pirmąjį šių metų pusmetį Tarybai yra pateikusi 12 teikimų dėl neteisėtų sprendimų; 4 reikalavimus dėl įstatymų, nutarimų nevykdymo. Iš viso per tą laikotarpį yra išnagrinėtas 321 Klaipėdos rajono savivaldybės tarybos sprendimo projektas. Pareikšta pastabų dėl 47, iš kurių į 4 neatsižvelgta (3 iš jų dėl vyriausiųjų gydytojų atlyginimų kintamosios dalies nustatymo).
karščiavosi Tarybos narys Zigmantas Dangirdas Lingys. Administracijos Sveikatos apsaugos skyriaus vedėja Laima Kaveckienė taip pat įsitikinusi, kad neigiamas vienerių metų finansinės veiklos rezultatas neturi lemiamos reikšmės įstaigų veiklai ir susidarė ne dėl įstaigų vadovų kaltės: „Kretingalės ambulatorijoje yra tik kelių tūkstančių minusas, Gargždų PSPC – keliasdešimties, tačiau tai nieko nereiškia, kai pajamos – 8 mln. Lt. Gargždų ligoninės atveju – tas pats. Tačiau Sveikatos priežiūros įstatymo 151 6 dalyje įtvirtinta nuostata, jog mėnesinės algos kintamoji dalis negali būti nustatoma, jeigu įstaigos praėjusių metų veiklos finansinis rezultatas yra neigiamas – nesvarbu dėl kokių priežasčių. Tad būtina tobulinti teisės aktus, tačiau pastarųjų pataisos iki šiol tik dūli parlamentarų stalčiuose.“ Tiek L. Kaveckienė, tiek Administracijos Juridinio skyriaus vedėjas Romualdas Bagačiovas sakė supažindinę rajono politikus su teisiniais niuansais, tačiau šie norėjo paskirti gydytojams priedus iš karto, ir viskas. „Nesinorėjo būti tuo budeliu“, – užsiminė R. Bagačiovas.
Turės panaikinti
Artimiausiame posėdyje Tarybos sprendimai dėl personalinių 40 proc. atlyginimų priedų skyrimo vyriausiesiems gydytojams turėtų būti panaikinti. Kitu atveju Vyriausybės atstovė Klaipėdos apskrityje privalės kreiptis į teismą ir bylinėtis su Klaipėdos rajono savivaldybe. „Nei pernai, nei šiais metais to dar nebuvo prireikę“, – užsiminė D. Kerekeš. Susiklosto įdomi situacija, mat jei bus kreiptasi į teismą, bylinėjimasis užtruks, o gydytojams per tą laiką, tikėtina, toliau bus mokami priedai. Jie skirti tik vieneriems metams. O bylinėjimasis gali tiek ir užsitęsti.
Ar reikės grąžinti neteisėtai mokamus personalinius 40 proc. atlyginimų priedus? „Šios lėšos – ne iš Savivaldybės biudžeto, o iš privalomojo sveikatos draudimo fondo biudžeto“, – informavo R. Bagačiovas ir L. Kaveckienė. Klaipėdos teritorinės ligonių kasos direktorius Mindaugas Būta sakė, jog tai pirmas toks atvejis per jo trumpą darbo praktiką. „Jei bus nustatyta, kad padaryta žala privalomajam sveikatos draudimo fondui, medžiagą perduosime teisininkams ir žala bus išieškoma iš ją padariusių asmenų. Šiuo atveju tie asmenys tikriausiai būtų Klaipėdos rajono savivaldybės taryba“, – svarstė M. Būta.
Be kintamosios atlyginimo dalies nustatymo yra dar viena galimybė motyvuoti gydytojus finansiškai. Pagal įstatymą už gerus darbo rezultatus paskutinį kalendorinių metų mėnesį iš sutaupytų viešosios įstaigos lėšų, skirtų darbo užmokesčiui, gali būti išmokama premija. Tačiau ne didesnė nei tą mėnesį mokamos mėnesinės algos pastoviosios dalies dydis.
- Gargždų ligoninės vyriausioji gydytoja Alma GRIKŠIENĖ: „Praėjusiais metais iš sutaupytų įstaigos lėšų buvo užtikrinta reanimacijos–intensyvios terapijos padalinio veikla, atliktas Vidaus ligų skyriaus patalpų remontas, atnaujinta virtuvės įranga, įsigytas deguonies generatorius, nupirkta 60 funkcinių lovų, čiužinių nuo pragulų ir pan. Iš viso iš sutaupytų lėšų 2013 m. buvo išleista 1,15 mln. Lt, kas ir turėjo įtakos dėl įstaigos neigiamo finansinio veiklos rezultato susidarymo.
Jei Tarybos sprendimai bus panaikinti, žinoma, sumažės atlyginimai. Kiek žinau, įstatymų bazės tobulinimu yra užsiėmęs Seimas. Nelogiška, kad pagrindinis kriterijus yra finansiniai rodikliai. Mano atlyginimo pastovioji dalis dar gana didelė, tačiau, pavyzdžiui, P. Serapino… jei neliks kintamosios dalies, jis gaus mažiau nei slaugytoja, o vadovaujama įstaiga – didelė.“
- Gargždų PSPC vyriausiasis gydytojas Petras SERAPINAS: „Gavome mažesnį finansavimą nei tikėjomės, mažiau uždirbome, kai kurie pacientai išsiregistravo, įsigijome greitosios pagalbos automobilį – viskas susidėjo, buvo daug niuansų, kodėl įstaigos finansiniai rezultatai išėjo neigiami. Yra kaip yra. Dėkoju tiems, kurie įvertino mūsų darbą ir norėjo padėti. Tačiau viskas prasideda nuo Prezidentūros, Seimo… O mes galime pasirinkti dirbti arba ne tokiomis sąlygomis. Jei liekame, vadinasi, tenkina.“
- Kretingalės ambulatorijos vyriausiasis gydytojas Augustas IGNOTAS atostogavo, tad jo pakalbinti nepavyko.