Daugiabučio gyventojai priešinasi stikliniams balkonams

Nors džiaugiamasi, kad pagaliau Gargžduose esantys seni daugiabučiai renovuojami, tačiau kyla nesutarimų dėl projekto detalių. Šiemet Klaipėdos rajono savivaldybės paviešintas „Gargždų miesto daugiabučių modernizavimo gidas“, kuriame numatyti netikėti namo atnaujinimai, patinka ne visiems gyventojams. Butų savininkai nesutinka, kad būtų nuardyta apatinė balkono sienelė, o ją pakeistų stiklas. Už renovaciją atsakingas UAB „Gargždų būstas“ ketina vėl organizuoti susirinkimą ir ieškoti bendro nutarimo.

Vaizdas nebus estetiškas

Į „Bangos“ redakciją su pareiškimu Savivaldybei kreipėsi Klaipėdos g. 25 namo gyventojai. Jie teigia, kad birželio viduryje per susirinkimą su UAB „Gargždų būstas“ ir kitų patalpų savininkais buvo pristatytas namo modernizavimo techninio darbo projektas. Jie prašė palikti tuos pačius balkonus, jų negriauti, atnaujinti taip, kaip yra Klaipėdos g. 27 name – balkonas turi apatinę sienelę. Visgi Savivaldybė atmetė gyventojų pareiškimą, nes nurodė, kad balandį yra pritarta naujam modernizavimo gidui.

Namo gyventoja „Bangai“ (vardas, pavardė redakcijai žinomi – aut. pastaba) teigė, kad ruošiantis daugiabučio renovacijai vyko keli susirinkimai. „Pirmoji „Gargždų būsto“ modernizavimo komanda rūpinosi renovacija ir užsirašė mūsų pasiūlymus, prašymus. Mes manėme, kad į juos atsižvelgė. Po kiek laiko mus pasikvietė susirinkimui su nauja komanda. Jie atnešė projektą ir parodė, kad numatyta padaryti stiklinius balkonus, – kalbėjo buto savininkė pridėdama, kad iš pradžių tokie balkonai nesiūlyti. – Mes nenorėjome stiklinių.“

Moteris teigė, kad susidomėjimas balkonais prasidėjo tik prieš renovaciją. „Juk yra dabar ir tvarkingų balkonų su gerais langais. Savąjį esu išklijavusi lentelėmis. Klausiau, kas bus, kai išardysime pagal projektą netinkančius langus, tai „Gargždų būstas“ atsakė, kad galėsime juos parduoti“, – teigė gyventoja.

Senjorė pabrėžė, kad kartu su kitų butų savininkais jaučia stiklinių balkonų baimę. „Taip pat nebegalėsime nieko laikyti balkonuose, nes išorėje negražiai atrodys“, – apgailestavo gargždiškė.

Būtinas kompromisas

UAB „Gargždų būstas“ Modernizavimo projektų vadovė Greta Kazlauskė komentavo, jog jų įmonė paties projekto nerengia, tai atlieka MB „Pekas“. „Sprendiniai dar yra derinami, projektas nėra patvirtintas. Vyksta diskusijos su Savivaldybe, nes 2020 metais patvirtintas naujas modernizacijos gidas, kuriuo turime vadovautis“, – kalbėjo specialistė. Visgi ji paaiškino, kad yra sunku rasti kompromisą tarp gyventojų ir Savivaldybės: „Žinome, kad yra pateikti žmonių pageidavimai, bet mes esame tik abiejų pusių tarpininkas.“

„Gargždų būsto“ direktorė Patricija Smailytė „Bangai“ kalbėjo, jog tai, kaip miestas atrodys iš išorės, yra Savivaldybės kompetencija. „Mes galime tik perduoti gyventojų pasiūlymą. Didžiausia problema kyla, kad pagal naująjį modelį turime koreguoti projektus“, – detalizavo vadovė.

Gyventojai klausia, kodėl anksčiau nieko nesakė apie kardinalius pokyčius. P. Smailytė atsakė, kad nebuvo tokių reikalavimų: „Viską turime koreguoti skubos tvarka. Keičiasi ir namo renovacijos vaizdas – dabar numeriai turės būti šviečiantys, papildomos išlaidos bus skaičiuojamos iš bendro naudojimo elektros. Kinta ir finansiniai dalykai, nes prisideda aptarnavimas, jo užsakymas. Teks koreguoti visą investicinį planą ir gauti gyventojų pritarimą.“

Reikalingas aktyvus dalyvavimas

Susitikimas su gyventojais bus organizuojamas rugpjūčio 19 d. 18 val. lauke prie 4 daugiabučio laiptinės. Jame planuoja dalyvauti Architektūros ir teritorijų planavimo skyriaus vedėjas Gytis Kasperavičius. „Anksčiau buvo panaši situacija, kai surinkome visų gyventojų parašus, nunešėme į Savivaldybę, kuri leido šiek tiek koreguoti projektą“, – atskleidė „Gargždų būsto“ direktorė. Jei vyks balsavimas, svarbus aktyvus gyventojų dalyvavimas – būtinas kvorumas, t. y. 50 proc. gyventojų + 1 (kadangi yra 59 butai, siekiant rezultato turi susirinkti bent 31 savininkas – aut. past.).

Į susirinkimą ketinama pakviesti ir Savivaldybės atstovą. Direktorė patikino, kad raštas su kvietimu Savivaldybei bus teikiamas, tad tikisi teigiamo atsakymo.

P. Smailytė detalizavo, kad projekto koregavimo planas užtrunka ilgai. „Projektuotojas atlieka darbą pagal modernizacijos gidą. Tada jis projektą nuneša pas vyr. architektą, kuris patvirtina arba atmeta, pasako, ką koreguoti. Tik tuomet gaunamas statybos leidimas, ir projektą gauname mes“, – akcentavo vadovė.

Būna, kad vykstant renovacijai gyventojai nori ką nors koreguoti, bet prasidėjus išorės modernizavimui būtina laikytis bendros vizijos.

Namo gyventojai kilo neaiškumas, mat ji teigė, kad balkonas yra valstybės nuosavybė, nes už jo kvadratūrą pinigai nėra mokami. Direktorė priminė, kad tai yra bendro naudojimo plotas, pvz., kaip ir koridorius. „Tačiau balkonas yra apmokamas pagal individualią priemoką, nes tik buto savininkas juo gali naudotis, kitas kaimynas ten neįeis“, – teigė P. Smailytė.

Pašnekovė minėjo, jog jei žmogus įstiklino langus, tačiau pagal naują projektą jie nebetinka, statybininkas gali ateiti ir juos išmontuoti. „Kitame name mūsų prašė, kad juos išimtume, kur nors pasaugotume ir vėliau pardavę grąžintume gyventojams gautas lėšas. Paaiškinome, kad tokiais dalykais neužsiimame, – pirmiausia neturime patalpų, kur tai laikyti, o kur mes parduosime? Gyventojai gali pasakyti, kad jo senųjų langų neišneštų, bet tai jau jo paties atsakomybė, kur juos gabenti“, – atsakė bendrovės vadovė.

Gidas – vieningam miesto veidui

Klaipėdos rajono savivaldybės Architektūros ir teritorijų planavimo skyriaus patarėja Alina Grigaitytė-Dromantienė „Bangai“ kalbėjo, kad turi būti rastas bendras gyventojų sutarimas. „Gargždų miesto daugiabučių modernizavimo gide“ yra numatyta, jog dėl balkonų turi būti priimamas vieningas sprendimas, kad būtų kuriamas darnus miesto veidas. Daugiabučio pastato gyventojai kartu su architektais turi priimti vienodą sprendimą dėl balkonų stiklinimo (stiklinti ar nestiklinti) visame pastate“, – sakė skyriaus patarėja.

Apatinė įstiklinimo dalis gali būti tamsinto stiklo, gyventojų pageidavimu balkonų galima ir nestiklinti, tačiau būtinas vieningas sprendimas.

LR aplinkos ministerijos Strateginės komunikacijos skyriaus vyriausioji specialistė Milda Milbutaitė pasidalijo Būsto energijos taupymo agentūros parengta pranešimų ir terminų informacija. Dėl savininkų susirinkimo pranešimas skelbiamas ne vėliau kaip prieš dvi savaites iki susirinkimo dienos organizatoriaus interneto svetainėje (jeigu tokia yra), daugiabučio gyvenamojo namo laiptinėse ar kitose butų ir kitų patalpų savininkams įrengtose skelbimų lentose ir įdedant į pašto dėžutes kiekvienam buto ar kitos patalpos savininkui. Jei patalpa nuosavybės teise priklauso keliems savininkams, į pašto dėžutę įdedamas vienas pranešimas, adresuotas visiems buto ar kitos patalpos bendraturčiams.

Robertas MACIUS

Aut. nuotr.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių

Skip to content