Rinkėjų aktyvumui smogs perbraižytas apygardų žemėlapis?

Kadangi didžiuosiuose Lietuvos miestuose gyventojų daugėja, o daugelyje regionų – mažėja, rinkimų apygardų pokyčiai buvo neišvengiami. Prieš rudenį vyksiančius LR Seimo rinkimus Vyriausiosios rinkimų komisijos sprendimu pakeistas vienmandačių apygardų žemėlapis, kuris aktualus ir Klaipėdos rajonui. Rajono ribose iš viso yra 33 apylinkės, tačiau Gargždų 31-ajai apygardai priklausys tik 25.

Atskyrė 8 apylinkes

Vyriausiosios rinkimų komisijos Kompiuterinių technologijų skyriaus vedėjas Darius Gaižauskas „Bangą“ informavo, jog lyginant su 2016 metų Seimo rinkimais, pasikeitė Kretingalės ir Sendvario seniūnijose esančių rinkimų apylinkių apygardos. Artėjančių Seimo rinkimų metu 74 proc. Klaipėdos rajono gyventojų balsuos vienmandatėje Gargždų Nr. 31 rinkimų apygardoje, o likę 26 proc. – Mėguvos Nr. 36 rinkimų apygardoje.

Ilgametis Gargždų rinkimų apygardos komisijos pirmininkas Zigmas Bitinas pastebėjo, kad pokyčių vėjas įsisuko į rajoną, nes esame priskiriami prie augančių pagal gyventojų skaičių. „2020 m. spalio 11 d. vyksiančiuose LR Seimo rinkimuose ir toliau būsime Gargždų 31-oji apygarda. Tačiau iš rajono ribose turimų 33 apylinkių mums priklausys 25“, – akcentavo pašnekovas.

Kitos aštuonios: Gindulių

(1 796 rinkėjai), Karklės (904), Slengių (3 933), Kalotės (1 857), Jakų (1 258), Plikių (797), Kretingalės (1 316) ir Girkalių (615) priklausys Mėguvos apygardai Nr. 36.

„Kitiems visiems rinkimams, kurie vyks iki 2024 metų Seimo rinkimų, ir toliau bus Klaipėdos rajono savivaldybės rinkimų apygarda su visomis 33 apylinkėmis. Kas žino, prieš 2024 metų LR Seimo rinkimus gal vėl bus kas nors keičiama“, – neatmetė galimybės Z. Bitinas.

Priminsime, jog 2016 m. Girkalių, Kretingalės, Plikių ir Jakų apylinkės priklausė Gargždų apygardai, o Kalotės, Slengių, Karklės ir Gindulių apylinkės tuomet dar buvo priskirtos Danės apygardai.

Trijų savivaldybių rinkėjai

Naujai suformuotoje Mėguvos apygardoje iš viso yra 31 787 rinkėjai, ji driekiasi per Palangos miesto, Kretingos ir Klaipėdos rajono savivaldybių ribas. Čia balsuoti turėtų 14 728 gyventojai iš Palangos miesto savivaldybės ribose esančių Kaštonų, Ateities, Saulės, Vilniaus, Aikštės, Kauno ir Jūros apylinkių; 12 476 rinkėjai iš Klaipėdos rajono savivaldybės (minėtos Gindulių, Karklės, Slengių, Kalotės, Jakų, Plikių, Kretingalės ir Girkalių apylinkės); 4 583 rinkėjai iš Kretingos rajono savivaldybės teritorijoje esančių Lazdininkų, Laukžemės, Kretingsodžio, Rūdaičių, Vydmantų apylinkių.

Toks rinkimų žemėlapio perbraižymas ne visiems suprantamas. Socialiniuose tinkluose aktyviai nūdienos aktualijas komentuojantys gyventojai svarsto: „Išrinksim valdžią palangiškiams. O kas mums išrinks?“. Sendvario seniūnijos seniūnė Loreta Urbutė „Bangai“ atvirai sakė, jog žmonių nuotaikos išties nekokios. „Nepatogu, daug neaiškumų – tokie gyventojų vertinimai. Žmonės nesupranta, kas atstovaus jų interesams. Sendvario seniūnijos apylinkės priskirtos prie Palangos. Ir seniūnaičiai, ir gyventojai teiraujasi, ar čia pokštas, ar čia rimti dalykai. Kaip Palangos žmogus gali mums atstovauti? Aišku, daug kas priklauso ir nuo politiko asmenybės, tačiau vienaip ar kitaip toks apygardų subraižymas yra ydingas. Juolab kad pokyčiai vyksta nuolat, prieš kiekvienus rinkimus. Sendvario seniūnijos apylinkių priskyrimas prie Klaipėdos būtų logiškesnis, nes nuo Palangos esame žymiai labiau nutolę. Tačiau mūsų niekas neklauso. Argumentuojama, kad norėta suvienodinti rinkėjų skaičių, ir viskas“, – kalbėjo Sendvario seniūnijos seniūnė L. Urbutė. Anot jos, laikas parodys, ar pasiteisins toks apygardų žemėlapis.


KOMENTARAI

  • LR Seimo narė, Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų Klaipėdos rajono skyriaus pirmininkė Rasa PETRAUSKIENĖ: „Vyriausioji rinkimų komisija pagal įstatymą privalo perbraižyti apygardų ribas, nes visos Lietuvos apygardos privalo būti savo dydžiu bent jau panašios. Esame pagal gyventojų skaičių augantis rajonas, todėl natūralu, kad tų perbraižymų turėsime ir ateityje. Pagal apygardos standartą dabar Gargždų apygarda bus beveik idealaus dydžio. Tačiau dar prieš patvirtinant ribas minėjau, kad būsimos Gargždų apygardos kaimiškosios apylinkės keičiasi mažėjimo linkme, o priskiriamos Mėguvos apygardai Kretingalės (2016 m. buvo 1 199 rinkėjų skaičius, 2019 m. – 1 311), Jakų (2016 m. – 1 089, o 2019 m. – 1 221), Girkalių, Slengių apylinkės yra augančios. Perbraižant ribas į tai nebuvo atsižvelgta, todėl apygardų dydis pagal gyventojų skaičių greitai vėl gali skirtis. Man, žinoma, apmaudu dėl tų rinkėjų, kurie pasitikėjo manimi rugsėjo mėnesį vykusiuose išankstiniuose rinkimuose ir keletas apylinkių, kurios buvo perkeltos į Mėguvos apygardą, negalės įvertinti mano darbų per ateinančius rinkimus. Perkeliamų apylinkių rinkėjų tikrai neapleisiu, nes jaučiuosi atstovaujanti visam Klaipėdos rajonui, ir toliau dirbsime, tarsimės ir spręsime problemas kartu. Šie pakeitimai nepakenks rinkimuose, jeigu kandidatas mėgstamas, užsitarnavęs rinkėjų pagarbą, tai jam nebus sunku, nepriklausomai nuo apygardos ribų. Rinkimuose pelniusi rajono žmonių pasitikėjimą jaučiu didelį palaikymą, dirbsiu kaip dirbusi, nors mūsų apygarda ir sumažėjo, sieksiu pasitikėjimą pateisinti. Tęsdama pradėtus darbus, neabejoju, ir vėl užsitikrinsiu gyventojų pasitikėjimą ateinantį spalį.“
  • Lietuvos socialdemokratų partijos Klaipėdos rajono skyriaus pirmininkė, Klaipėdos rajono savivaldybės tarybos narė Ligita LIUTIKIENĖ: „Šalyje vyksta demografiniai procesai, keičiasi teisinis reguliavimas, visa tai ir diktuoja pokyčius. Juk ne be reikalo atsirado ir užsienyje gyvenantiems lietuviams skirta apygarda. Tačiau bet kokie pokyčiai yra visuomet susiję su įtampa, nežinia žmonėms. Natūralu, kad permainos dėl rinkimų apygardų taip pat įneš painiavos rinkėjams. Juolab kad toks suskirstymas apygardomis galios tik LR Seimo rinkimams, per savivaldybių tarybų rinkimus ribos išliks tos pačios. Mūsų rajono atveju išeitų, jog Sendvario seniūnijos gyventojai turės du jiems atstovausiančius Seimo narius. Labiausiai neramu dėl to, kad ta painiava gali sumažinti gyventojų aktyvumą, motyvaciją dalyvauti LR Seimo rinkimuose, juolab kad dalis kandidatų, tikėtina, Sendvario seniūnijos gyventojams bus menkai žinomi. Tačiau laiko dar yra, tad kandidatai dar gali daug nuveikti, prisistatyti žmonėms…

    Iš Vyriausiosios rinkimų komisijos pusės trūko informacijos perbraižant apygardų ribas, viešumo. Juk pasiūlymų buvo gauta tik apie 30. Manau, daugelis iš politinių partijų, o gyventojų pozicijos, bendruomenių pastebėjimų stigo, nes trūko informacijos apie planuojamus pakeitimus.

    Ar aš dalyvausiu LR Seimo rinkimuose? Taip, šį klausimą svarstau ir galutinio sprendimo dar nesu priėmusi.“

  • Klaipėdos rajono savivaldybės tarybos Kontrolės komiteto pirmininkas, Lietuvos advokatūros Regionų komiteto pirmininko pavaduotojas Raimondas SIMONAVIČIUS: „Jau 2016 m. vykusiais LR Seimo rinkimais dalis apylinkių priklausė Klaipėdos teritorijoje esančiai Danės apygardai, buvo daug nusiskundimų, nepasitenkinimo. Ką dabar padarė Vyriausioji rinkimų komisija, vertinu kaip didelę tragediją. Žmonės turi rinkti Seimo narį, kuris neatstovauja Klaipėdos rajonui. Gyvename vienoj savivaldybėj, o Seimo narį turim rinkti kitai savivaldybei. Manau, dar labiau sumažės aktyvumas. Žmonės atvirai sako, o dėl ko reikės eiti: dėl Palangos, dėl Kretingos? Reikėjo suformuoti verčiau dvi apygardas Klaipėdos rajono savivaldybės teritorijoje, o ne išeiti iš rajono ribų. Ar pats kaip politikas dalyvausiu rinkimuose, nenoriu pasakyti nei taip, nei ne. Nedarau skubotų išvadų, pagyvensim – pamatysim.“

ĮDOMU

  • Vyriausioji rinkimų komisija sudarė 71 vienmandatę rinkimų apygardą 2020 metų LR Seimo rinkimams organizuoti ir vykdyti.
  • Atsižvelgiant į rinkėjų skaičių rinkimų apygardose, Lietuvos Respublikos teritorija yra dalijama į 70 vienmandačių rinkimų apygardų. Viena apygarda (Pasaulio lietuvių vienmandatė rinkimų apygarda), skirta kitose valstybėse balsuosiantiems Lietuvos Respublikos piliečiams.
  • 11 naujai patvirtintų rinkimų apygardų sudarytos iš trijų savivaldybių (šešiomis daugiau nei 2016 m.). 19 apygardų sudarytos iš dviejų savivaldybių (keturiomis apygardomis mažiau nei 2016 m.) ir 40 apygardų apims po vieną savivaldybę (dviem apygardom mažiau nei 2016 m.).
  • Vienmandačių apygardų ribų projektas, rengiantis 2020 metų Seimo rinkimams, buvo parengtas atsižvelgiant į lygią rinkimų teisę užtikrinančias Europos Tarybos Venecijos komisijos Gerosios rinkimų praktikos kodekso normas, 2015 m. spalio 20 d. Konstitucinio Teismo nutarimą, numatantį, kad rinkėjų skaičiaus nuokrypis rinkimų apygardose galėtų būti ne didesnis kaip 10 proc. nuo vidutinio rinkėjų visose vienmandatėse rinkimų apygardose skaičiaus bei taip pat dabartinės redakcijos Seimo rinkimų įstatymo reikalavimus.
  • VRK š. m. spalio 9 d. Seime suorganizavo vienmandačių rinkimų apygardų projekto pristatymą visuomenei, kuriuo kvietė mėnesį teikti pasiūlymus dėl apygardų ribų keitimo. Per šį laiką buvo sulaukta per 30 įvairių pasiūlymų.

Agnė ADOMAITĖ

A. VALAIČIO asociatyvi nuotr.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių

Skip to content