Apklausa dėl baseino vietos: prie balsadėžių atėjo vos 3,04 proc.
Apklausoje dalyvavo 1 440 gyventojų arba 3,04 procento, o rajone balsavimo teisę turi 47 304 rinkėjai.
Lapkričio 28–30 d. Klaipėdos rajono seniūnijose vykusi apklausa dėl Gargždų daugiafunkcio sporto centro vietos gyventojų nesudomino. Dalyvavo tik 3,04 proc. visų balsavimo teisę turinčių Klaipėdos rajono gyventojų. Kad apklausa būtų laikoma įvykusi, nuomonę turėjo pareikšti ne mažiau nei 15 proc. gyventojų.
Priminsime, jog vietos gyventojų apklausa buvo paskelbta, kuomet jos pareikalavo 8 Savivaldybės tarybos opozicijos nariai. Mat naujai išrinkta valdančioji dauguma planuoja statyti baseiną stadiono teritorijoje, o ne Dariaus ir Girėno g., kur jau buvo suplanuotas didžiulis sporto kompleksas tiek su baseinu, tiek su daugiafunkce sporto sale. Tačiau pastarojo kaina buvo per 23 mln. Eur, tad nuspręsta mažinti apetitą ir baseiną su sporto sale statyti stadiono teritorijoje. Tuomet esą kartu būtų sutvarkytos ir parko prieigos, šalia esančių teritorijų problemos sprendžiamos kompleksiškai.
Į apklausą seniūnijose atėjusiems gyventojams buvo užduotas vienas klausimas: „Ar sutinkate, kad Klaipėdos rajono savivaldybė keistų suprojektuoto ir suplanuoto Gargždų daugiafunkcio sporto centro vietą iš Dariaus ir Girėno gatvės į teritoriją Gargždų miesto stadione Kvietinių gatvėje? Atsakymą „taip“ iš visų apklausoje dalyvavusių pažymėjo 3,4 proc., atsakymą „ne“ iš visų dalyvavusių – 95 proc. Negaliojantys – 1,6 proc. apklausos biuletenių.
Apklausos komisijos pirmininkė Rūta Zubienė „Bangą“ informavo, kad balsavimas praėjo sklandžiai, jokių incidentų seniūnijose neįvyko. Visi galėjo savo balsą atiduoti tose seniūnijose, kuriose yra deklaravę gyvenamąją vietą.
Vieni dėl neįvykusios apklausos kaltina patį apklausos būdą. Esą būtų daug daugiau žmonių dalyvavę, jei apklausa būtų rengiama internetu. Tačiau, anot R. Zubienės, tokio apklausos būdo Vietos savivaldos įstatymas nenumato. Kitus sumaišė tuo pačiu metu platinta kai kurių vietos verslininkų peticija. Jie pasisako už investicijas Dariaus ir Girėno gatvėje, buvo renkami žmonių parašai po peticija tiek elektroniniu būdu, tiek ant lapų. Radosi gyventojų, kurie, pasirašę po peticija, manė jau dalyvavę apklausoje. Treti įsitikinę, kad toks mažas dalyvavusių apklausoje gyventojų procentas yra ne pasyvumo rodiklis, bet žmonių suvokimas, kad juos savo žaidimuose nori panaudoti tiek kai kurie lobistai, tiek kai kurie politikai.
KOMENTARAI
- Klaipėdos rajono savivaldybės meras Bronius MARKAUSKAS: „Savo nuomonę pareiškė 1 440 gyventojų iš daugiau nei 47-ių tūkstančių turinčiųjų teisę balsuoti arba 3,04 proc. Tai beveik penkis kartus mažiau nei būtina, kad apklausa būtų laikoma įvykusi. Kodėl aktyvumas buvo toks mažas? Priežasčių gali būti įvairių. Bet man pačiam savaitgalį teko stebėti diskusijas viešojoje erdvėje ir žmonių pasisakymus, kad užtenka politikavimo, reikia rezultato – daugiafunkcio centro.
Ir nors faktas yra toks – apklausa neįvyko dėl per mažo aktyvumo, beveik neabejoju, kad viešojoje erdvėje jos rezultatais bus manipuliuojama. Jau teigiama, kad apklausos klausimas buvo per sudėtingas, klaidinantis. Tačiau tokį klausimą suformulavo opozicija ir jį pateikė tiek Tarybai, tiek visuomenei.
Savo poziciją, kodėl daugiafunkcio vieta pasirinkta prie stadiono, aš jau ne kartą išsakiau. Tik pasikartosiu: čia statydami centrą mes viską spręsime kompleksiškai. Gaivinsime senąją miesto dalį, bus sutvarkyta ir atnaujinta infrastruktūra, vienoje vietoje subursime įvairiais sporto šakas ir kt. Aš tikiu šia vieta, tikiu, kad miestas ir gyventojai tik išloš čia pastačius daugiafunkcį centrą.“
- Klaipėdos rajono savivaldybės tarybos opozicinės frakcijos „Kuriam kartu“ seniūnas Sigitas KARBAUSKAS: „Gilesnė šios apklausos analizė išdėstyta mano feisbuko paskyroje. Taip, gyventojų aktyvumas nesiekė 15 proc. Tačiau tendencijos labai aiškios. 95 proc. dalyvavusiųjų pasisakė už Dariaus ir Girėno gatvę ir vos 3,4 proc. sutinka keisti objekto vietą. Dabar tik nuo politinės kultūros priklausys, kiek svarbi gyventojų nuomonė. Kai buvau valdančioje daugumoje, taip pat vyko gyventojų apklausa dėl galimo Klaipėdos rajono pavadinimo keitimo į Gargždų. Tuomet dalyvavo 5,6 proc. visų balsavimo teisę turinčių gyventojų, taip pat aktyvumas nesiekė 15 proc. Tačiau tendencija (76,82 proc. dalyvavusiųjų pavadinimo keitimui pasakė „ne“) buvo matyti, į ją ir atsižvelgėme, pavadinimas liko nepakeistas. Gyventojų apklausos būtinos, kad juos dar labiau įtrauktume į svarbiausių rajonui klausimų sprendimą. Tai demokratijos daigeliai. Esu dėkingas kiekvienam dalyvavusiajam apklausoje.“
Agnė ADOMAITĖ
A. VALAIČIO nuotr.