Rajono pavadinimas – gyventojų teismui

Skelbiama visuotinė apklausa seniūnijose

Šį savaitgalį bus sprendžiamas Klaipėdos rajono savivaldybės pavadinimo likimas. Gyventojai nuo penktadienio iki sekmadienio kviečiami pareikšti savo nuomonę toje seniūnijoje, kurioje yra deklaravę gyvenamąją vietą. Apklausa bus vykdoma 11 seniūnijų. Kokį pavadinimą pasirinksime – Klaipėdos rajono ar Gargždų savivaldybės?

Naikins žiedines savivaldybes

Svarstymų keisti rajono Savivaldybės pavadinimą buvo jau seniai, tačiau realūs žingsniai to link niekada nebuvo žengiami. Argumentuota, jog pavadinimo keitimas pareikalaus didžiulių žmogiškųjų ir finansinių išteklių. Galima tik spėlioti, kiek truktų vien dokumentacijos pakeitimas.

Tačiau paviešinti LR Vidaus reikalų ministerijos (VRM) planai naikinti žiedines savivaldybes kaip sovietinį reliktą senas diskusijas išjudino iš mirties taško. Lietuvoje yra šešios žiedinės savivaldybės: Vilniaus, Kauno, Klaipėdos, Šiaulių, Panevėžio ir Alytaus rajonų. Planai jas naikinti yra numatyti Baltosios knygos, nubrėžiančios regioninės politikos gaires artimiausiam dešimtmečiui, projekte. Jokie konkretūs terminai neskelbiami, tačiau sujudimas juntamas. Skirtingai nei kitos rajonų savivaldybės, Klaipėdos rajonas turi centrą Gargžduose. Čia veikia teismas, prokuratūra, policija, mokesčių inspekcija bei kitos institucijos, reikalingos visavertei savivaldybei. Klaipėdos rajono savivaldybės meras Vaclovas Dačkauskas pastebi, kad vienas iš būdų išvengti reformos Klaipėdos rajonui – pakeisti pavadinimą į Gargždų savivaldybės.

Nuomonės išsiskiria

„Gargždai turi ilgą istoriją ir kas žino, koks miestas būtų šiandien, jei nebūtų sudegęs prieš ir per Antrąjį pasaulinį karą. Manau, kad atėjo laikas išeiti iš uostamiesčio šešėlio ir pradėti savarankišką gyvenimą. Turime istorinę teisę vadintis Gargždų savivaldybe. Pakeitus pavadinimą, atsiras daugiau pasididžiavimo savo kraštu, galėsime jaustis lygiaverčiai su kitomis savivaldybėmis. Vadindamiesi Gargždų savivaldybe, turėtume savo veidą ir įtvirtintume Gargždų miesto, kaip Savivaldybės centro, poziciją. Taip nebūtume tik miestas prie Klaipėdos“, – viešai įsitikinimus dėstė Klaipėdos rajono savivaldybės meras V. Dačkauskas.

Tačiau ne visiems gyventojams šie teiginiai priimtini. Priekuliškiai net parengė peticiją, kuria siekia išsaugoti Klaipėdos rajono savivaldybės pavadinimą. Anot jų, Gargždų rajono pavadinimas maždaug pusei rajono būtų svetimas, nes tai – Mažosios Lietuvos, Klaipėdos krašto dalis su besiskiriančia istorija, kultūra. Rašytoja, Gargždų miesto garbės pilietė Edita Barauskienė tokius rajono valdžios užmojus vadina bandymu klastoti istoriją. „Klaipėdos rajono dalies, kuri priklauso etninei Mažajai Lietuvai, istorinis Klaipėdos vardas yra išlikęs iš Vytauto Didžiojo laikų. Mums tas pavadinimas yra prigimtinis ir mes su juo pasiliksime. Jei kitai etnografinei daliai svarbiau yra Gargždai, mes nieko prieš. Tuo užprogramuojamas skilimas. Ar to mums reikia, didelis klausimas“, – laiške „Bangai“ akcentavo ji.

Kviečia aktyviai dalyvauti

Jau šį savaitgalį rajono seniūnijose bus vykdoma gyventojų apklausa dėl pritarimo Klaipėdos rajono savivaldybės pavadinimo keitimui į Gargždų savivaldybės. Gyventojai savo nuomonę gali pareikšti tik toje seniūnijoje, kurioje yra deklaruota jų gyvenamoji vieta. Birželio 15 d. (penktadienis, nuo 13.00 val. iki 19.00 val.). Birželio 16 d. (šeštadienis, nuo 10.00 val. iki 18.00 val.). Birželio 17 d. (sekmadienis, nuo 10.00 val. iki 15.00 val.).

Apklausos komisijos pirmininke paskirta Klaipėdos rajono savivaldybės tarybos ir mero sekretorė Rūta Zubienė. Dėl vykdomos apklausos šį savaitgalį dirbs 38 Savivaldybės administracijos darbuotojai. Jų darbas, anot Administracijos Centrinės buhalterijos vedėjos Vaidos Berenės, pagal turimus duomenis, preliminariai kainuos apie 9 200 Eur.

Kad apklausa būtų traktuojama kaip įvykusi, reikia 15 proc. rinkėjų, tad visi kviečiami aktyviai dalyvauti ir išsakyti savo nuomonę. Vėliau bus šaukštai po pietų. „Ši apklausa nėra būtina, tačiau Klaipėdos rajono savivaldybės taryba, siekdama kuo labiau užtikrinti demokratijos veikimo principus, nori įvertinti ir atsižvelgti į gyventojų nuomonę“, – pastebėjo komisijos pirmininkė R. Zubienė. Vienaip ar kitaip ši visuotinė apklausa bus tik rekomendacinio pobūdžio. Galutinį sprendimą priims Klaipėdos rajono savivaldybės taryba.

Dienos netinkamos?

Rašytojos E. Barauskienės vertinimu, apklausa birželio 15, 16, 17 dienomis yra netinkama. „Tie, kurie nustatė šias dienas, matyt, nežino, kad šeštadieniais, sekmadieniais joks autobusas nevažiuoja nei į Svencelę, nei į Dreverną, nei kt. Ar manote, kad vienos darbo dienos tokiai išsigalvotai apklausai pakanka? Jūs privalote atsižvelgti į šimtus priekuliškių balsų, kad jie nori pasilikti Klaipėdos rajone, ir nekelti bereikalingo erzelio. Jūs kviečiate į varžybas Gargždus prieš Priekulę, o to nederėtų, nes žaidėjų skaičius komandose yra nelygus. Mūsų, priekuliškių teisės bus pažeistos. O kas toliau?“ – „Bangos“ redakcijai rašo E. Barauskienė.

Gyventojus piktina tai, kad nėra galimybės pareikšti nuomonę internetu. Klaipėdos rajono savivaldybės administracijos Juridinio skyriaus vedėjo pavaduotojas Vaidotas Jasas akcentavo, jog tvarkos apraše yra numatyta internetinio balsavimo galimybė, tačiau tik esant techninėms galimybėms. Informacinių technologijų skyriaus vedėjas Saulius Martinkus paaiškino, kad šiai apklausai reikalinga nustatyti balsuojančiojo gyvenamąją vietą, juk nuomonės teiraujamasi būtent rajono gyventojų, o ne visos Lietuvos. O tokių technologijų nėra. „Nebent tokią apklausą vykdytume per rinkimus, tada dirbama su gyventojų registro duomenų baze“, – replikavo jis.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių

Skip to content