Vietos politikai meta gelbėjimosi ratą verslui, šeimoms, skurstantiesiems
Vyriausybei siekiant padėti verslui, kuris dėl karantino patyrė nuostolių, į tai reaguoja ir Klaipėdos rajono savivaldybės taryba. Praėjusią savaitę nuotoliniu būdu posėdžiavę vietos politikai pritarė sprendimui atleisti smulkųjį verslą nuo vietinės rinkliavos mokėjimo už leidimą prekiauti ar teikti paslaugas. Kitaip tariant, visose rajono viešosiose vietose bus galima prekiauti ar teikti kitas paslaugas nemokamai.
Neliko rinkliavos
Rinkliavą nuo gegužės pirmosios Klaipėdos rajono taryba naikina iki šių metų pabaigos. Nuo šio mokesčio atleisti tiek fiziniai, tiek juridiniai asmenys. Šis sprendimas galioja visame rajone. Tai reiškia, kad Tarybos nustatytose viešosiose vietose rinkliavos nereikės mokėti lauko kavinėms, gėlių pardavėjams, maistu prekiaujantiems vagonėliams ir panašiai.
„Bet koks verslas kuria darbo vietas, generuoja pajamas į biudžetą, todėl būtina priimti sprendimus, leisiančius jam bent kiek palengvinti finansinę naštą, patirtą dėl karantino. Visi suprantame, kad ši situacija neeilinė, o tokiose situacijose reikalingi ir neeiliniai sprendimai. Mūsų pareiga reaguoti ir ieškoti būdų, kaip padėti tiek gyventojams, tiek verslui. Todėl šiuos žingsnius ir darome“, – sako Klaipėdos rajono meras Bronius Markauskas.
Savaitgalio užsakymų neliko
Brožių bendruomenės pirmininkė Vida Riaukienė „Bangai“ sakė, kad „Brožių virtuvei“ atleidimas nuo rinkliavos – didžiulė parama. „Prekiaudami maistu iš vagonėlio Gargždų turguje už 3,5 val. sumokėdavome po 5 Eur, per mėnesį susidarydavo per 100 Eur. Dabar, kai tos prekybos tokios nėra, niekas dar negrįžo į vėžes, gaminame mažesniais kiekiais, tai atleidimas nuo rinkliavos labai padėtų. Girdėjome, kad vietos politikai taip nusprendė, žiūrėsime, kaip bus“, – sakė V. Riaukienė.
Pašnekovė pasakojo, kad „Brožių virtuvė“ maitino esančiuosius saviizoliacijoje, tai padėjo išlaikyti verslą per karantiną. Tačiau dabar esančiųjų saviizoliacijoje mažėja, o visi savaitgalių užsakymai išbraukiami. „Nei vestuvių, nei krikštynų, nei gedulingų pietų neliko – nieko. Dirbo 14 žmonių, 2 jau atleidau, dabar dar ketinu atleisti. O karantiną dar ketinama pratęsti…“ – niūrių nuotaikų neslėpė V. Riaukienė.
Tėvams atlaisvintos mokesčių vadelės
Pagalbos ranką vietos politikai tiesia ir vaikus auginančioms šeimoms. Balandžio pradžioje buvo priimtas sprendimas 50 procentų sumažinti mokestį už kovo mėnesį už ikimokyklinio amžiaus vaikų ugdymą, taip pat ir mokestį už neformalųjį švietimą. O balandžio mėnesį nuo šių mokesčių rajono darželinukų, muzikos mokyklų, Gargždų sporto mokyklos bei Vaikų ir jaunimo laisvalaikio centro ugdytinių tėvai buvo visai atleisti.
Gargždiškė, dviejų vaikų mama Viktorija Ušinskienė sakė teigiamai vertinanti tokius vietos politikų sprendimus. „Mažasis Deividas darželio dar nelanko, tačiau dukra Danielė jau antrokė ir yra Gargždų muzikos mokyklos ugdytinė. Jei nereikės mokėti už balandį, puiku, nors su mokytoja dirba nuotoliniu būdu keturis kartus per savaitę“, – pastebėjo pašnekovė. Daugiavaikė mama Giedrė Mogilaitė „Bangai“ sakė, jog darželiai jų šeimai taip pat neaktualu, nė vienas vaikas nelanko. „O jei mano 3 vaikai bus atleisti nuo mokesčio už Muzikos mokyklos mokslą – tai puiku, ačiū“, – dėkodama nuomone pasidalijo G. Mogilaitė.
Periodinė pašalpa – daugiau nei 260 Eur
Taryba vienbalsiai priėmė sprendimą padėti ir rajono gyventojams, kurie dėl karantino neteko darbo ar jiems sumažėjo pajamos. Jie į Savivaldybę gali kreiptis dėl periodinės pašalpos. Jos dydis vienam žmogui gali siekti daugiau nei 260 Eur. Tokia pašalpa mokama karantino metu ir tris mėnesius po jo pabaigos.
Klaipėdos rajono savivaldybės mero patarėjas komunikacijai Jevgenijus Bardauskas informavo, jog balandžio mėnesį Sendvario seniūnijoje sulaukta 8 prašymų periodinei pašalpai skirti, iš jų 5 pritarta, 3 atidėti, nes prašoma patikslinti duomenis. Kretingalės ir Gargždų seniūnijose gauta po 1 prašymą, kurie patenkinti. Priekulėje sulaukta taip pat 1 prašymo, kuris dar svarstomas.
Atsižvelgiant į susiklosčiusią padėtį, kai šalyje paskelbus karantiną savo veiklą turėjo stabdyti daugelis verslų, Taryba papildė ir mokesčių lengvatų teikimo taisykles. Tai reiškia, kad jei verslas dėl karantino patyrė nuostolių, galės prašyti mokestinių lengvatų. Pritarta ir siūlymui įmonėms, kurios karantino laikotarpiu patirs nuostolių, mažinti nekilnojamojo turto ir žemės mokestį.
Agnė ADOMAITĖ