Anksčiau pradėję skinti uogas augintojai nedrįsta prognozuoti sėkmės

Kristina ir Tomas Mikučiai: „Šiemet turėtų būti geras braškių derlius.“

Braškių derlius šiemet prasidėjo pora savaičių anksčiau nei įprastai. Pirkėjai patenkinti sulaukę rajono ūkininkų užaugintų kvapnių, saldžių uogų. Tačiau gera pradžia ne visada žada gerą pabaigą. „Viską padarai, kad uogyną apsaugotum nuo šalnų, bet nežinai, ką rasi kitą rytą“, – kalbėjo šeimos ūkio „Dvi uogos“ šeimininkas Edvinas Bagdonas.
Nesėkmės užgrūdino
Ūkininkas E. Bagdonas su žmona Dovile Jucaičių kaime, Veiviržėnų seniūnijoje, plėtojantys uogininkystės ūkį, šiltnamyje braškes pradėjo skinti pirmąjį gegužės dešimtadienį, o praėjusią savaitę – ir lauke. „Anksčiau lysvėse derlius prasidėdavo apie birželio 10 d., o šiemet birželio viduryje būsime įpusėję. Jeigu taip kaitins, dalis ankstyvųjų braškių lauke baigsis birželio pabaigoje, – dėstė Edvinas. – Mūsų strategija – kuo ilgiau skinti uogas, iki rudens, bet tai priklausys nuo oro. Birželio pabaigoje šiltnamiuose sodinsime naujus daigus.“ Jis braškes augina 10 arų šiltnamyje ir 2 ha lauke.
Penktą sezoną savo ūkyje skinantis braškes ūkininkas nesiryžo prognozuoti, koks bus derlius. Pasak jo, gera pradžia ne visada žada gerą pabaigą, juolab kad nuskinta tik apie 10 proc. derliaus. Pernai šeimos ūkis dėl sausros, liūčių patyrė nuostolių, bet entuziazmo jį plėtoti neprarado. Ir šiemet gamta nepasigailėjo: agroplėvele apdengtame hektaro ankstyvųjų braškių lauke šalnos nušaldė pirmuosius žiedus. „Gali viską padaryti – palaistyti, apdengti, bet nežinai, ką ryte rasi, – dalijosi patirtimi E. Bagdonas. – Ūkininkas – didžiausias lošėjas pasaulyje.“
Savo užaugintas uogas jis parduoda Klaipėdos senajame turguje bei kitose miesto vietose, taip pat klientai atvyksta į ūkį. Edvinas patenkintas, kad didžioji dalis pirkėjų nuolatiniai – perka uogas jų paragavusieji pirmaisiais ūkininkavimo metais.
Savo pirmąsias braškes jis pardavinėjo po 10 eurų už kilogramą, o pirmadienį – po 5–6 eurus.
Šiltnamiuose auginti patikimiau
Bareikų kaime, Veiviržėnų seniūnijoje, uogų ūkį puoselėjanti Rimantė Juciūtė su vyru Povilu braškes skina septintą sezoną. Šiemet šiltnamiuose užauginto derliaus pirkėjai sulaukė gegužės viduryje – 10 dienų anksčiau nei pernai. Pasak ūkininkės, už kilogramą kvepiančių uogų jie nepagailėjo 16 eurų, o praėjusį savaitgalį uogos iš Bareikų kaimo kainavo apie 10 eurų.
„Uogas skiname ryte – kasdien po 100 kilogramų, ir šviežutėles pristatome į savo kioskus „Braškė“ Klaipėdoje. Turime savo pirkėjus, kurie mūsų laukia“, – džiaugėsi Rimantė.
Šiltnamyje netrukus prinoks avietės, jau kvepia žemuogės, kurių kilogramas kainuoja 50 eurų.
R. Juciūtė su vyru pradėjo ūkininkauti nuo 5 arų šiltnamio, kurį išplėtė iki 40 arų. Augina ir lauke, bet, jos manymu, patikimiau yra šiltnamyje, nes labiau apsaugotos nuo gamtos akibrokštų. Kitą pavasarį ūkininkė tikisi braškių pateikti pirkėjams žymiai anksčiau, nes planuoja įsirengti šildomą šiltnamį.
Lauke prinoko anksti
„Negaliu patikėti, kad gegužės pabaigoje lauke pradėjome skinti braškes – noksta ne tik ankstyvosios, bet ir vidutinio ankstyvumo uogos, – stebėjosi Kristina Mikutienė, su vyru Tomu Ruigių kaime puoselėjanti 30 arų braškyną. – Po keliasdešimt kilogramų kasdien pateikiame pirkėjams – pagal užsakymus vežame gargždiškiams ir klaipėdiškiams, kiti patys atvyksta nusiskinti.“
Mikučiai savo uogyne braškėms skiria šiek tiek daugiau nei ketvirtadalį ploto. Kristina buvo pasižadėjusi niekada neauginti braškių, nes reikia daug priežiūros, be to, lepios, puola ligos ir kenkėjai. Visgi susigundė ir antrus metus skina braškes. Šiemet džiugina tai, kad daugybė užmegztų uogų žada gerą derlių. Nuo plunksnuočių vagišių saugo mėlyni maišai – Kristina girdėjusi, jog paukščiai bijo šios spalvos.
Kristinai braškyne tenka praleisti daug laiko – uogų skinti atvyksta anksti ryte, kad šviežias pristatytų pirkėjams. Už kilogramą šiomis dienomis prašė 5–6 eurų. Parduodantiems atrodo, jog pigiai, nes jas užauginti reikia daug investicijų ir darbo, o pirkėjai apie tai negalvoja ir sako, kad brangu.
Keletas braškių augintojų, šiuos uogynus išplėtoję iki kelių hektarų (apie juos buvome rašę „Bangoje“) pastaraisiais metais šių uogų nebeaugina. Antai priekuliškė ūkininkė, braškyną išplėtusi iki 2 ha, jo atsisakė, nes nerado darbuotojų. „Mokėjau daugiau nei Švedijoje uždarbiaujantiems uogų rinkėjams, bet norinčiųjų dirbti mano ūkyje neatsirado, nors užimtumo tarnyboje registravosi ieškantys darbo“, – apgailestavo pašnekovė.


Rajono Savivaldybės administracijos Žemės ūkio skyriaus vedėjos Aurelijos Latakienės teigimu, praėjusių metų duomenimis, Klaipėdos rajone deklaruoti 88 ha uogynų. Iš jų 18 hektarų 24 ūkininkai augina braškes. Vyrauja nedideli uogynų plotai – nuo kelių arų, tačiau yra ir didesnių. Didžiausias braškių ūkis deklaruotas Agluonėnų seniūnijoje – 4,59 ha, o Priekulės seniūnijoje – 2,11 ha. Daugiausia braškių uogynų – Kretingalės seniūnijoje: 5 ūkiai deklaravo 5,03 ha.


Virginija LAPIENĖ
Autorės nuotr.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių