Apie bitininkę, kuri vienodai gerbia ir bitę, ir žmogų

Violeta Šedienė ir Juozas Kuklys džiaugėsi iš KPP paramos lėšų galėję įsigyti ir nerūdijančio plieno talpyklą – tai garantas, kad medui nepersiduos metalo kvapas.

 

Juozas Kuklys džiaugėsi, kad bitės jau sunešė pirmąjį medų iš žydinčių blindžių.„Ir aš taip galvojau: pavaikščiosiu po pievą tarp avilių, medaus išsiimsiu, pati pavalgysiu, kitam parduosiu… Bet iš tiesų šis darbas nėra toks lengvas, kaip daugeliui gali atrodyti“, – juokėsi vydmantiškė (Kretingos r.) Violeta Šedienė.

Žvelgia pagarbiai

Anot V. Šedienės, jeigu bitininkavimas žmogui yra pomėgis, tada kas kita. O jeigu darbas, iš kurio valgoma duona, – tai reikalauja daug fizinių jėgų ir ištvermės. Dažnai ir chalatas, kurį vilki, sakė, tampa nebe baltas, o ir rankos – tokios, kad kurį laiką nelabai galima viešumoje pasirodyti.

Apie bitę V. Šedienė kalba kaip apie švarų, šventą gyvūną, į kurį žvelgia su pagarba. „Jeigu žmogui siūlyčiau pirkti „neteisingą“ medų, tai ir prieš bites jausčiau kaltę“, – atviravo profesionali bitininkė.

O kas jai yra teisingas medus? Tai – tas, kurį bitės suneša iš natūralių, švarių augalų, kuris neatsiduoda pašaliniais kvapais, pilstomas į saugią stiklinę tarą, yra be priemaišų. Kartą, prireikus atnaujinti avilius, moteris svarstė įsigyti už medinius gerokai lengvesnių polistireninių. Tačiau išsiaiškinusi, jog kenksmingos plastiko dalelės įsigeria į medų, šios minties atsisakė.

Ji dalyvavo Lietuvos kaimo plėtros 2014–2020 m. programos (KPP) priemonės „Ūkio ir verslo plėtra“ projekte „Parama smulkiesiems ūkiams“, gavo finansinę paramą ir iš šių pinigų nusipirko ne tik 56 naujutėlaičius medinius avilius, bet ir kito saugaus bitynui reikalingo inventoriaus, nerūdijančio plieno talpyklų. Siekti europinės paramos V. Šedienę padrąsino jos gyvenimo draugas, bendramintis Juozas Kuklys.

Parama skirta stiprinti ūkiams

Pasak Žemės ūkio ministerijos Kaimo plėtros departamento specialistės Ingos Miknevičiūtės, KPP priemonės „Ūkio ir verslo plėtra“ veiklos sritis „Parama smulkiesiems ūkiams“ – viena patraukliausių, kuria gali pasinaudoti smulkieji ūkininkai, kad sustiprintų savo ūkius, nes paramos intensyvumas siekia 100 proc., ją galima gauti ne tik žemės ūkio produktams gaminti, bet ir valdoje pagamintiems ar išaugintiems prekiniams žemės ūkio produktams apdoroti (rūšiuoti, pakuoti ir t. t.), perdirbti ir teikti rinkai. Teikiant paramą smulkiųjų ūkių plėtrai, modernizuojami ūkiai, didėja šių ūkių konkurencingumas. Paramos suma vienam paramos gavėjui – 15 tūkst. Eur, kompensuojant 100 proc. visų tinkamų finansuoti projekto išlaidų.

Paraiškos paramai gauti bus priimamos nuo gegužės 2 d. iki birželio 29 d. Šiam kvietimui skirta 6 mln. Eur.

Parama gali būti skiriama naujai žemės ūkio technikai ir įrangai (pvz., melžimo, pieno perdirbimo ir kita gyvulininkystės ūkiams reikalinga įranga), naudotiems traktoriams (senesniems kaip 7 metų), naujiems technologiniams įrenginiams, naujoms transporto priemonėms įsigyti, gamybinių naujų pastatų ir (arba) statinių statybai, rekonstrukcijai ar kapitaliniam remontui, statybinėms medžiagoms įsigyti, infrastruktūrai ūkininko valdoje sutvarkyti, ūkiniams gyvūnams įsigyti, daugiamečiams augalams įsigyti ir jų sodinimo paslaugoms kompensuoti.

Taip pat finansuojamos bendrosios išlaidos (verslo plano parengimas, viešinimo išlaidos). Privalomas mažiausias projektų atrankos balų skaičius – 35 balai. Balai skiriami, jei kuriamas specializuotas gyvulininkystės, daržininkystės, uogininkystės, sodininkystės arba mišrusis ūkis, pareiškėjams, kurių ūkis smulkesnis, jaunesniems pareiškėjams, ūkininkaujantiems vietovėse, kuriose esama gamtinių ar kitų specifinių kliūčių, kooperatyvų nariams bei pareiškėjams, kurie nusimato didesnę savo ūkio plėtrą.

Už prekystalio – abu

Anksčiau J. Kuklys bitininkavo savo tėviškėje Varėnos rajone, laikė 100 bičių šeimų. Dabar, kartu sudėjus, pora iš viso jų turi 220. Avilius laiko 18-oje vietų, kurių atokiausia – už 70 km.

Gardžiausias, kvapniausias medus būna iš tų vietų, kuriose daugiausia natūralių augalų, tik gaila, kad jų vis mažėja, o bites naikina ūkininkų laukuose išpurškiami chemikalai.

Treji pastarieji metai bitininkystei buvo nepalankūs dar ir dėl oro sąlygų, tad ir Violeta su Juozu medaus prisuko mažiau, vidutiniškai po 40–50 kg iš šeimos. Pašnekovų teigimu, produkto kiekis lemia jo pardavimo kainą. Pirkėjui 5 Eur už puslitriuką atrodo brangu, o pardavėjui – ne. Violeta ir Juozas turguose, mugėse prekiauja patys, turi didelį ratą nuolatinių savo klientų, atsiranda naujų. „Visiems esame dėkingi. Jei ne jie, nebūtų ir mūsų verslo“, – atviravo pašnekovai.

Audronė GRIEŽIENĖ

Dariaus Šypalio nuotr.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių