Artėjantys mokslo metai – finansinis rūpestis tėvams
Planuojama, kad šiemet į Klaipėdos rajono mokyklas įžengs 4920 moksleivių, iš kurių 502 – į pirmą klasę.
Rugsėjo 1-oji sparčiai artėja, o tėvų piniginės darosi vis plonesnės. Ką pirkti, pataria ir prekybininkai, ir pedagogai. O Gargždų atviras jaunimo centras pirmą kartą kviečia galinčiuosius atnešti įvairių mokyklai skirtų priemonių, kad vaikai mokslo metus pradėtų nejausdami mokyklinių prekių trūkumo.
Didelės išlaidos
Prekybos centrų atstovų teigimu, tėvai kanceliarinėms prekėms išleidžia 25–35 Eur, tačiau dar reikia nupirkti kuprinę, uniformą, įvairią aprangą, avalynę, pratybų sąsiuvinius ir kitas mokymuisi reikalingas priemones. „Kadangi auginu būsimus trečiokę ir dešimtoką, tai nemažai daiktų turime iš praėjusių metų. Vienais metais išleidžiam daugiau, kitais – mažiau“, – kalbėjo dviejų vaikų mama Sonata. Moteris pridūrė, kad iš anksto nesiruošia ir laukia pirmosios rugsėjo mėnesio savaitės, nes tada mokytoja duoda sąrašą, pagal kurį ir perka pratybų sąsiuvinius ir kitas būtinas prekes.
Pirmoką išleisti į mokyklą yra kur kas sudėtingiau. „Birželio mėnesį susitikome su būsima dukros mokytoja, tada gavome atmintinę, kurioje parašyta, ko reikės mokslo metams. Tai labai palengvino pasiruošimą, nes reikėjo tik nueiti į parduotuvę ir viską susidėti į krepšį“, – patirtimi dalijosi būsimos pirmokės mama Raimonda. Ji kanceliarinėms prekėms išleido apie 34 Eur, tačiau su kitais būtiniausiais reikmenimis – kur kas daugiau.
Kai kurių tyrimų duomenimis, paruošti vaiką į mokyklą Lietuvoje kainuoja nuo 225 Eur iki 460 Eur, o vidutinis darbo užmokestis 2018 metais siekia 700 Eur. Todėl kai kurių tėvų išlaidos gali sudaryti pusę jų šeimos pajamų.
Kuprinė – ne vaiko užgaida
Interneto erdvėje galima rasti daugybę patarimų, kaip sutaupyti ir kaip tinkamai paruošti vaiką į mokyklą. Štai Gargždų „Kranto“ pagrindinės mokyklos pradinių klasių mokytoja ekspertė Danutė Raudienė sako, kad svarbiausia yra tinkamas tėvų informavimas ir tarpusavio susitarimas dėl tolimesnės ugdymo eigos. „Kiekvienas mokytojas pats numato, kokius vadovėlius naudos, ar reikės pratybų, ar darys projektinį darbą, o paskui mes kartu su tėvais nusprendžiame, kokias priemones naudosime, o kokių galbūt nereikia“, – kalbėjo D. Raudienė.
Ruošdami vaikus naujiems mokslo metams tėvai kartais nežino, kaip elgtis: paisyti vaiko užgaidų ar patiems priimti sprendimus. „Nuėjusi į kanceliarinių prekių parduotuvę paprašiau darbuotojos, kad man patartų, ką geriausiai pirkti, o dukra išsirinko būtent iš pardavėjos rekomenduojamų prekių. Taip man pavyko per daug neišleisti“, – pasakojo pirmokės mama Raimonda.
„Didžiausia problema – tai kuprinės pagal vaiko norą. Reikėtų rinktis ne pagal grožį, o vaikui tinkamą ir ne per didelę kuprinę“, – patarė D. Raudienė. Taip pat pradinių klasių mokytoja ekspertė pridūrė, kad geriau pirkti mažiau mokyklinių prekių, bet kokybiškesnių.
Prekybininkai pastebi, kad dabar žmonės perka ne vienoje vietoje, nes nori išsiskirti. „Rinkdamiesi prekes pirkėjai dažniausiai balansuoja – atkreipia dėmesį ir į vaikų poreikius, bet perka ir tai, ko reikia. Žmogus nori turėti pasirinkimą ir įsigyti išskirtines prekes“, – teigė parduotuvės „Minimagas“ vadovas Mindaugas. Jis taip pat atkreipė dėmesį, kad tėvai visada atsižvelgia į savo finansines galimybes.
Suteikia pagalbą
Gargždų atviras jaunimo centras pirmą kartą organizuoja akciją „Dalinkis gerumu“, kurios metu norintieji gali atnešti įvairių mokyklai skirtų priemonių ir taip padėti kitiems. „Norime, kad visi vaikai į mokyklas ateitų nejausdami jokio mokyklinių prekių trūkumo“, – apie idėją pasakojo jaunimo darbuotoja Simona Stonkienė.
Pasak akcijos iniciatorių, kol kas gyventojai kanceliarines prekes aukoja neaktyviai, tačiau yra daug susidomėjusių asmenų, kurie, tikimasi, iki mokslo metų pradžios atneš reikalingų priemonių.
„Kai surinksime kanceliarines prekes, bendradarbiausime su Gargždų seniūnijos socialiniais darbuotojais, kurie nurodys, kam tokios paramos labiausiai reikia“, – kalbėjo S. Stonkienė.
Akcija vyks iki rugsėjo 1 d., o tądien jaunimo vasaros estradoje veiks organizacijų mugė, kur bus galima Atviro jaunimo centro palapinėje palikti nupirktas prekes. Tai – paskutinė akcijos diena.
Valstybė taip pat skiria paramą vaikams, kurie mokosi ugdymo įstaigose. Nemokamą maitinimą arba paramą mokinio reikmenims įsigyti gali gauti tie mokiniai, kurių tėvų vidutinės pajamos vienam asmeniui šeimoje per mėnesį yra mažesnės kaip 183 Eur. Pretenduojantys į paramą asmenys turi kreiptis į savo seniūnijas.
„Kol kas Klaipėdos rajono gyventojai neskuba teikti prašymus dėl nemokamo maitinimo ar paramos mokyklinėms prekėms įsigyti, todėl skatiname suskubti tai padaryti“, – sakė Klaipėdos rajono savivaldybės administracijos Socialinės paramos skyriaus vedėjo pavaduotoja Jolanta Papievienė.
Edita STARKOVAITĖ
Andriaus JOKUBAIČIO asociatyvi nuotr.