Atgijusioje aikštėje – spalvinga teatralizuota šventė
Šeštadienį Priekulės senamiestyje, paveldo teritorijoje, iškilmingai atidaryta suremontuota istorinė Turgaus aikštė. Miestelėnai džiaugiasi nauja gražia erdve, kuri pritaikyta ne tik renginiams, bet ir kasdieniams poreikiams. Kūrybiški Priekulės kultūros centro darbuotojai, remdamiesi istoriniais faktais, čia surengė pirmąją teatralizuotą šventę, privertusią pajusti praėjusio šimtmečio pradžios turgaus dvasią bei gyvenimo ritmą.
Atidarymą paskelbė istorinis personažas
Šeštadienį Priekulės senamiestyje, renovuotoje aikštėje priešais miesto salę, nuo vidurdienio šurmuliavo miestelėnai ir svečiai. Vieni klestelėjo ant naujutėlaičių suolelių, kiti dairėsi po gražią erdvę, kurioje jauku turėtų būti ir sutemus, nes įrengti šviestuvai.
Atgaivinti istorinę Turgaus aikštės paskirtį buvo pakviesti seniūnijos amatininkai, tautodailininkai, menininkai, ūkininkai, kurie pristatė savo rankdarbius, paveikslus, medžio drožinius, užaugintą produkciją. „Stengėmės atkurti senojo turgaus dvasią, kad būtų prekiaujama savo rankdarbiais ar produktais“, – kalbėjo Priekulės kultūros centro direktorė Alanta Zapalskienė.
Turgaus aikštėje šurmulį kėlė triukšmingi prekeiviai iš praėjusio šimtmečio pradžios. Šiuos personažus sukūrė Priekulės Ernsto Vicherto teatro aktoriai. Kiekvienas turgaus dalyvis buvo ir šventės personažas. „Tik dabar sužinojome, ką sugeba mūsų gyventojai“, – nustebusi kalbėjo Reda Vitkienė iš Vingio gatvės.
Priekulės kultūros centro darbuotojai teatralizuotą Turgaus atidarymo šventę sukūrė remdamiesi istoriniais faktais.
Atidarymą paskelbė ne tik varpas – trenkė Klaipėdos Stasio Šimkaus konservatorijos pučiamųjų instrumentų orkestras. Karieta iškilmingai atvežtas dvarininkas Kraftas, kuris anuomet dalindavęs leidimus prekybai, teatrališkai pranešė apie Turgaus aikštės atidarymą. Didelis netikėtumas buvo Priekulės seniūnei Daivai Bliūdžiuvienei – priesaika „eiti šaltyšiaus pareigas“ ir regalijų įteikimas.
Šventės scenarijuje – susirinkusiųjų vaišinimas pieno šampanu, pagamintu pagal senąjį šio krašto receptą. O paskelbus kafijos metą, kuris anuomet būdavęs 16 valandą, išdalinta 80 puodelių kavos.
Rajono Savivaldybės meras Vaclovas Dačkauskas pasveikino priekuliškius, sulaukusius šio svarbaus objekto. Jis taip pat įteikė dovaną šventės sielai A. Zapalskienei. Dar nesibaigus šiai, miestelėnai jau teiravosi, kada pakvies į kitą šventę.
Miestelėnai džiūgavo
Turgaus aikštėje susirinkusieji šypsojosi, sveikino vieni kitus su švente. Čia sutikta muziejininkė Laima Lemežienė ištarė: „Girdėjau sakant – kaip ne Priekulėje…“ Iš tiesų graži ši mūsų naujoji erdvė.“
Pedagogė Irena Skrabienė pastebėjo, jog atnaujinta aikštė yra istorinėje ir patogioje vietoje – priešais naująją miesto salę. „Mes supažindiname savo ugdytinius su miesto istorija“, – akcentavo ji.
Priekulės laisvės kovų ir tremties istorijos muziejaus vadovė Sabina Vinciūnienė šventės dalyviams surengė ekskursiją ir papasakojo apie istorinio miesto centro formavimąsi, Turgaus aikštėje eksponavo stendinę ekspoziciją apie spaudą Priekulėje 19–20 amžiuje, supažindino su gotišku šriftu, kuriuo kadaise buvo spausdinama religinė ir pasaulietinė literatūra.
Priekulės bendruomenės pirmininkė Sigutė Puplesienė, pasidžiaugusi atnaujinta aikšte ir įspūdinga švente, priminė, jog už kelių mėnesių bus atidaryti renovuoti bendruomenės namai.
Priekuliškė rašytoja Edita Barauskienė, ant stalo pasidėjusi vertingų knygų, pasakojo atlikusi tyrimą, ar priekuliškiams reikalinga knyga. „Reikalinga. Įrengus evangelikų liuteronų bendruomenės namus, čia turėsime knygyną-muziejų, kuriame knygos bus mainomos ir parduodamos“, – sakė garbi priekuliškė.
Erdvė poilsiui ir renginiams
Kapitališkai suremontuota Turgaus aikštė pritaikyta ne tik renginiams, bet ir kasdieniams poreikiams. Remonto darbams išleista
1 mln. 71 tūkst. 655 Lt, iš kurių 103,9 tūkst. Lt – rajono Savivaldybės lėšos, o kitos – Europos Sąjungos.
„Iki remonto Turgaus aikštės istorinis pavadinimas neatitiko jos paskirties. Juk per pastaruosius dešimtmečius ji virto skveru su pėsčiųjų takais, želdiniais ir privažiavimu prie aplinkinių namų. Po remonto atkurta jos istorinė paskirtis“, – sakė seniūnė Daiva Bliūdžiuvienė.
Atnaujintoje erdvėje – suoliukai, vazos gėlėms, šiukšlių dėžės, numatytos vietos želdiniams bei 13 vietų automobiliams statyti. Čia malonu praleisti laisvalaikį, bus atnaujinta prekyba. „Juk istoriniuose šaltiniuose rašoma, kad čia trečiadieniais vykdavo turgūs. Gyventojai teiravosi, ar galės prekiauti. Manau, kad čia vyks ne kasdieniai turgūs, o tik tam tikromis progomis. Bet tai dar aptarsime su gyventojais, Priekulės kultūros centro darbuotojais“, – kalbėjo seniūnė.