Atpigus pienui, karvės nebelepinamos

Sunkų laikotarpį išgyvena pieno ūkių savininkai. Žemos pieno supirkimo kainos verčia juos taupyti, nors tai atsiliepia primilžiams. Ūkininkai tikisi sulaukti pagerėjimo ir neskuba nutraukti veiklos. Gyvulių produktyvumo kontrolės skyriaus duomenimis, mažėja tik smulkių melžiamų karvių bandų.

Sausio 1 d. Gyvulių produktyvumo kontrolės Klaipėdos skyrius kontroliavo 98 bandas, kuriose – 3 141 melžiama karvė. Pasak šio skyriaus vadovo Virginijaus Stasiulio, kontroliuojama 62 proc. Klaipėdos rajone laikomų piendavių.

Jo teigimu, šiemet veiklą nutraukė 6 mažas bandas turėję ūkininkai. Tačiau smulkiųjų mažėja kasmet. Stambesni neskuba atsisakyti pieno ūkių, nes daug investavę. Pasišventusiems šiam darbui tai ne tik pragyvenimo šaltinis, bet ir gyvenimo būdas. Visgi naujų ūkininkų neatsiranda. „Naujai bandai suformuoti reikia 12 metų“, – teigė V. Stasiulis.

Gyvulių produktyvumo kontrolės Klaipėdos skyriaus duomenimis, 2014 m. rajone iš kontroliuojamos karvės vidutiniškai primelžta po 6 239 kg pieno, o 2015 m. – po 6 120 kg.

V. Stasiulis: „Žinant gyvulių produktyvumo kontrolės metu gautus duomenis, bandos laikytojui suteikiama galimybė priimti svarbius ir naudingus sprendimus, susijusius su bandos valdymu ir darbų organizavimu.“

Spėjama, jog primilžiai sumažėjo dėl suprastėjusio šėrimo raciono. Pasak V. Stasiulio, esant žemoms pieno supirkimo kainoms, ūkininkai stengiasi taupyti, nes investicijos į melžiamas karves nebeatsiperka. Taigi joms duoda tai, kas būtiniausia. „Ūkininkai mažiau atseikėja kombinuotųjų pašarų, mažiau įberia mineralinių medžiagų, vitamininių priedų“, – sakė pašnekovas.

Dalyvaudami gyvulių produktyvumo kontrolės sistemoje, karvių laikytojai gali valdyti savo pieno ūkio veiklą. Juk bandos šeimininkai gauna visą informaciją apie kiekvieną savo gyvulį, jo produktyvumą ir turi galimybę priimti sprendimus, kaip gauti geresnių rezultatų. Tačiau šiuo laikotarpiu ūkininkai priversti taupyti.

Gyvūnų registro duomenimis, rajone 810 laikytojų turi 4 617 melžiamų karvių.

Šiuo metu daugiausia jų turi Kretingalės kooperatinė žemės ūkio bendrovė (KŽŪB) – 289. Peskojų kaime ūkininkaujantis Romas Liaudanskas laiko 225 karves. Irenos Lachaj iš Kapstatų bandoje – 125, Viliaus ir Birutės Žiogų iš Kiškėnų – 148, endriejaviškio Andriaus Vainiaus – 113, po 90 piendavių Manfredo Skroblio iš Peskojų ir mataitiškio Raimondo Ruškio bandose.

Praėjusiais metais produktyviausia buvo Sofijos Markauskienės melžiamų karvių banda: vidutinis primilžis iš karvės –

7 676 kg. R. Ruškio ūkyje iš karvės vidutiniškai primelžta po 7 208 kg pieno, o I. Lachaj – po 7 180 kg.

Mažiausiai primelžiama mažuose ūkeliuose. Kontroliuojamų karvių mažiausias primilžis –

4 563 kg pieno. „Bet tai būtų geriausias primilžis sovietmečio ūkyje“, – šyptelėjo

V. Stasiulis.

Jis akcentavo, kad šiemet 1–5 karvių laikytojams 70 proc. gyvulių produktyvumo kontrolės paslaugų išlaidų kompensuojama. Iki šiol reikėjo mokėti (su PVM) 6,43 euro, o dabar – tik 1,31 euro.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių