Baltų vienybės dienos proga Etninės kultūros globos taryba kviečia giliau pažinti baltų istoriją ir kultūrą

Artinasi vartus į šaltąjį metų laikotarpį atveriantis Rudens lygiadienis, o kartu ir Baltų vienybės diena. Baltų vienybės diena švenčiama rugsėjo 22-ąją Lietuvos ir Latvijos Seimų nutarimu, priimtu 2000-aisiais siekiant pažymėti svarbų istorinį įvykį – 1236 metais šią dieną iškovotą baltų genčių pergalę prieš Kalavijuočių ordiną Saulės mūšyje. 

Širvintų kultūros centro nuotraukoje – Lygiadienio ir Baltų vienybės dienos minėjimas Kernavėje.

Šia proga Šiaulių gamtos ir kultūros paveldo apsaugos klubas „Aukuras“ kasmet kviečia visus dalyvauti Baltų vienybės ugnies sąšaukoje: ant piliakalnių ir kitose baltų genčių istoriją įprasminančiose vietose uždegti simbolinę baltų vienybės ugnį. Sąšaukos tikslas – priminti baltų (baltų grupės kalbomis kalbėjusių genčių ir šios grupės kalbomis kalbančių tautų) vienybę svarbiais istoriniais momentais, atkreipti dėmesį į baltų kultūrinį bendrumą. Klubas „Aukuras“ kasmet sukuria Baltų vienybės ugnies sąšaukos žemėlapį (https://www.google.com/maps/d/u/0/viewer?mid=146PvK2ZfQB9z7U1mAB05GuF3pXQ&ll=55.65162188003223%2C23.39997686546781&z=17),  kuriame kiekvienas gali pažymėti, kur ketina uždegti vienybės ugnį. Daugiau informacijos – klubo „Aukuras“ svetainėje: http://www.aukuras.lt/sasauka/

Džiugu, kad Rudens lygiadienis ir Baltų vienybės diena minima vis plačiau. Šiemet baltų vienybės ugnis uždegs daugybė Lietuvos bendruomenių, susiburdamos dainoms ir suneštinėms vaišėms.

Džiugu, kad ne vienoje Lietuvos vietoje Rudens lygiadienio ir Baltų vienybės ugnys įgaus  ypatingas menines formas. Pavyzdžiui, šiemet Vilniuje Neries krantinėje nusidrieks muzikinių kompozicijų lydimi ugnies raštai, suliepsnos ne tik Lygiadienio šventei, bet ir Vilniaus 700 metų jubiliejui skirta šiaudinė skulptūra „Vilkas“. Kernavėje pagrindinis šventės akcentas bus įspūdinga ugnies, muzikos ir šviesų misterija. Kaune Rudens lygiadienio ir baltų vienybės ugnį įkūnys festivalis „Baltų raštai“, sukviečiantis folkloru gyvenantį Lietuvos ir Latvijos jaunimą. Šiauliuose degs senovinę auką už gerą derlių simbolizuojanti šiaudinė ožio skulptūra. Įspūdingas reginys bus surengtas Juodkrantės Gintaro įlankoje. Čia Baltų vienybės dienos vakarą suliepsnos specialiai šiai šventei sukurtos nendrinės skulptūros.

Etninės kultūros globos taryba kviečia visus šios šventės proga ne tik pasišildyti prie vienybės ugnies, bet ir skirti daugiau dėmesio baltų genčių istorijai bei vienintelių baltų kalba kalbančių kaimynų – latvių – kultūrai pažinti.

Tai padaryti puikiai padės Šiauliuose įsikūręs Baltų kultūros pažinimo centras https://www.baltukelias.lt/. Čia galima rasti daug informacijos apie baltų genčių – aukštaičių, žemaičių, žiemgalių, kuršių, jotvingių, latgalių, sėlių, prūsų ir kt. – kultūrą ir istoriją, taip pat sudarytus maršrutus, kurie padės pažinti kaimynų latvių materialųjį ir nematerialųjį kultūrinį paveldą.

Tebūnie Baltų vienybės diena akstinas geriau pažinti mūsų pačių istorines ištakas bei paieškoti kultūrinių bendrumų su mūsų broliukais latviais!  

EKGT informacija

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių