Batsiuvio amatas gali išnykti

S. Pamedytis: „Taisau ne tik batus – ir kitokias paslaugas teikiu.“

 

Stasio Pamedyčio batų taisykla cokoliniame DNB banko aukšte – viena iš trijų, įsikūrusių Gargžduose. Ji nėra strategiškai geroje vietoje, tačiau tie, kurie čia apsilanko, sugrįžta vėl. Batsiuvys įsitikinęs, kad klientus pritrauksi kokybišku darbu, o šio vis mažėja.

Pasikeitus madoms, sumažėjo darbo

„Lapkričio vidurys, o lentynos tuščios, – nelinksmai ištarė batsiuvys S. Pamedytis, apžvelgęs savo dirbtuves. – O juk būdavo pats darbymetis. Bumas prasidėdavo prieš rugsėjo pirmąją – vos spėdavome suktis. O dabar vieną dieną atneša batus, o kitą jau pasiima.“

Batų taisykloje praleidęs 20 metų, S. Pamedytis prisiminė auksinius laikus, kai iš šio amato išgyveno be vargo. „Baigiau tuometę prestižinę buitininkų mokyklą Šiauliuose. Išmokau ne tik taisyti, bet ir siūti batus“, – pasakojo Stasys. Jis dirbo tuomečių buitinio aptarnavimo kombinatų batų taisyklose. Tačiau laikai mainėsi – atpūtė nauji mados vėjai.

Batsiuvys patikino, kad savo darbą stengiasi atlikti labai kokybiškai. Tai patvirtino čia apsilankantys nuolatiniai klientai. „Darau taip, kad būtų tvirta, kokybiška“, – sakė jis.

Tačiau duoną iš batsiuvių atima pasikeitusios mados. Aukštakulnius išgujo sportinio tipo bateliai, batai. „Ankstesniais metais nespėdavome kalti pakulnių – apie 10 porų kasdien, o dabar tiek per mėnesį, per du mėnesius – pora aukštakulnių. Sumažėjo norinčiųjų įsiūti užtrauktukus, nes aulinukai gaminami be jų“, – kalbėjo S. Pamedytis.

Anot jo, kiniški batai irgi darbo neprideda: žmonės nusiperka pigius, nuplyšusius išmeta ir vėl perka naujus. Dėvėta avalynė taip pat nepagerino padėties: nusiperka pigiau nei kainuoja taisymas.

Pašnekovo nuomone, darbo sumažėjo ir dėl emigracijos: juk kas, jei ne jaunimas labiausiai nudrožia batus?

S. Pamedytis neslėpė, jog įvedus eurą pasikeitė ir batų taisymo kainos, nes pabrango medžiagos.

Taiso ne tik batus

Vien iš batų taisymo sunku išgyventi, todėl Stasys stengiasi suteikti žmonėms kitų labai reikalingų paslaugų. „Turiu gerą įrangą – reikia ją išnaudoti“, – kalbėjo jis. Taigi ne tik keičia batų užtrauktukus, ištempia per ankštus batus arba juos siaurina, bet ir taiso rankinių užsegimus, įsiuva į jas užtrauktukus, uždeda lopus ir kita. Jis taip pat siuva sėdynes motociklams – ne vieną baikerį pradžiugino. Ir automobiliams siuva sėdynes. Šunų augintojai užsisako antkaklius, kurie žymiai patvaresni nei gamykliniai. Vyrams gali pasiūti diržą. Taigi bėdos prispaustas, dėl smulkmenos nusivylęs žmogus dažniausiai gali rasti pagalbą šioje batų taisykloje.

Daugiausia klientų S. Pamedytis sulaukia pirmadienį. Be pietų pertraukos dirbantis vyras tuomet turi ką veikti.

„Anksčiau be mūsų niekas negalėjo išgyventi, – atsiduso pašnekovas. – O dabar taip sumažėjo darbo. Niekas neberuošia batsiuvių, bet gal jų nebereikės? Užsienyje iš kartos į kartą perduodamas šis amatas. Žinau, kad mūsų šalyje avalynės parduotuvės sudaro sutartis su batsiuviais. Jų reikės, jie neišnyks, bet gali likti tik didžiuosiuose miestuose.“

S. Pamedytis prisipažino, jog kelerius metus uždarbiavo užsienyje statybose. Tačiau grįžo ir aktyviai dalyvauja bendruomenės „Smilgynai ir kaimynai“ veikloje, stengiasi išgyventi Lietuvoje „Kas liks, jeigu visi išvažiuosime?“ – retoriškai ištarė jis.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių