Bendras kroviklis nešiojamiems prietaisams – mažesnė žala gamtai ir piniginei

Asociatyvo nuotr.

Dažnai įsigyjame naują telefoną, kompiuterį, fotoaparatą ar kitą išmanųjį įrenginį, prie kurio pridėtas kroviklis. Tad bėgant laikui susidaro didelis kiekis nereikalingų kroviklių ir jų laidų, kurie nugula arba mūsų stalčiuose, arba sąvartynuose. Dėl šios priežasties Europos Parlamentas ir Europos Sąjungos Taryba susitarė dėl bendro kroviklio – USB-C tipo, kuriuo bus kraunami visi įrenginiai. Taip pat bus galima nuspręsti, ar perkant išmanųjį įrenginį norima įsigyti ir kroviklį.


Mažiau atliekų
Birželio 6–9 dienomis Strasbūre vykusioje Europos Parlamento plenarinėje sesijoje didelis dėmesys skirtas gamtai. Viena iš sprendžiamų problemų – elektronika. Pasak EP atstovų, idėja suvienodinti kroviklius kilo jau prieš dešimtmetį, tačiau rezultatas priimtas tik šiemet. Toks sprendimas reiškia, kad telefonai, planšetiniai kompiuteriai, fotoaparatai, ausinės, elektroninių knygų skaitytuvai ir kiti panašūs įrenginiai privalės turėti USB-C jungtį. Kaip teigia Europos Parlamento biuro Lietuvoje atstovai, praėjus 40 mėnesių po šio sprendimo įsigaliojimo (nuo 2026 m.), bendri reikalavimai bus taikomi ir nešiojamiems kompiuteriams. Taip pat bus suvienodintas ir įrenginių įkrovimo greitis tuose prietaisuose, kurie įkraunami spartesniu būdu. O vartotojai, įsigydami naują išmanųjį įrenginį, galės nuspręsti, ar su juo nori įsigyti ir kroviklį. Tokią praktiką nuo 2020 m. rudens sėkmingai taiko elektronikos gigantė „Apple“, kuri su „Iphone 12“ telefonais nebeparduoda įkroviklių. Taip rūpinamasi aplinka, nes daugelis vartotojų jau turi vieną ar net kelis įkroviklius. Skaičiuojama, kad, įsigaliojus pakeitimams ES, vartotojai sutaupys iki 250 mln. Eur, kurie išleidžiami nenaudojamai įkrovimo įrangai. Taip pat apie 11 tūkst. tonų elektronikos prietaisų kroviklių kasmet neatsidurs sąvartynuose.


Pokytis vartotojų naudai
Pasak elektroninės parduotuvės „Bigbox.lt“ vadovo Edgaro Piliaus, dauguma įrenginių jau ir dabar turi vienodas įkrovimo jungtis, o ES priimtas sprendimas labiau skirtas vienam gamintojui – kompanijai „Apple“, išvysčiusiai kitokį standartą. E. Pilius teigia, kad toks pokytis yra nauda vartotojams, nes pakeitus įrenginį nereikia keisti ir kroviklio, todėl mažės patiriamos išlaidos ir elektronikos atliekų kiekis.
„Tikėtina, kad po pokyčių įkroviklių kategorija ateityje bus dar įdomesnė įvairių aksesuarų gamintojams, kurie greičiausiai ieškos naujų sprendimų, leisiančių sukurti išmanesnius ir patogesnius sprendimus. Pavyzdžiui, tinkamus visai šeimai ar draugų būriui“, – akcentuoja E. Pilius. „Bigbox.lt“ vadovo teigimu, jau ir dabar dauguma išmaniųjų prietaisų įsigyjami be įkroviklio, tad kardinalaus pokyčio nėra, tačiau pastebimas kroviklių ir USB-C tipo jungties laidų pardavimo šuolis.
„Mūsų duomenys rodo, kad įkrovikliai ir laidai su USB-C tipo jungtimi yra perkami masiškai. Tačiau reikia prisiminti, kad tai yra kasdienio naudojimo produktas, kuris gali sugesti, sulūžti, pasimesti ir pan. Todėl jo poreikis yra atsinaujinantis ir paplitęs“, – atskleidžia E. Pilius ir priduria, kad ateityje šios prekių kategorijos pardavimai tik augs, nes daugėja išmaniųjų įrenginių kiekis kasdieniame gyvenime.
Gargždų „Vaivorykštės“ gimnazijos moksleivė Gabrielė Petruokaitė dalijasi, jog toks sprendimas inovatyvus ir naudingas, mat būtent didelių bendrovių rankose sutelkta atsakomybė už aplinkos taršą. G. Petruokaitė tikisi, kad sprendimas, jog vartotojai galės nuspręsti, ar pirkti kroviklį, ar ne, yra nuoširdus rūpinimasis gamta: „Įprastai kroviklius pasilieku, neišmetu, nes dažnai naujiems telefonams tinka seni, taip pat daro ir kiti šeimos nariai, tad, jei reikia, pasiimame seną kroviklį vienas iš kito.“


Gabrielė ČIUNKAITĖ

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių