Bendruomenės slaugytojai didžiausias įvertinimas – padėka

Bendrosios praktikos slaugytoja S. Kapočiūtė: „Ši profesija manyje užkoduota nuo vaikystės: labai norėjau dirbti medicinos seserimi. Ir man pavyko įstoti, baigti šiuos mokslus.“

Bendrosios praktikos slaugytoja Sigita Kapočiūtė Lapių medicinos punkte dirba 27 metus. Tai pirmoji ir vienintelė jos darbovietė. Per tą laiką pasikeitė ne tik pareigų pavadinimas, bet paslaugų teikimo profilis: naujagimių, vaikų priežiūra – į ambulatorinės slaugos paslaugas namuose.


Reikėjo užsidirbti pasitikėjimą
„Sigutė labai miela, supratinga ir daug žinių turinti medikė. Prisimenu jaunutę, pradėjusią dirbti mūsų medicinos punkte“, – kalbėjo lapiškė Virginija, pasiūliusi apie savo slaugytoją papasakoti „Bangos“ laikraštyje.
„Tai mano pirmoji ir vienintelė darbovietė“, – šypsojosi Lapių medicinos bendrosios praktikos slaugytoja S. Kapočiūtė. Iš Tauragės kilusiai medikei šis kraštas buvo mielas – vaikystėje lankėsi pas Ežaičiuose gyvenusią močiutę, vėliau persikėlusią į Vėžaičius.
Pacientus ji priima užsidėjusi kaukę, nors kitose sveikatos priežiūros įstaigose dabar retai pamatysi „kaukėtą“ mediką. „Kovido pandemijos metais aš papildomai dirbau testavimo skyriuje – įdomi patirtis. Išmokau gerų dalykų – darbe dėviu kaukę ne dėl to, kad bijau sergančiųjų kovidu (peršalimo ligos ne geresnės už kovidą) – įpratau, kad reikia saugoti save ir aplinkinius. Per pandemiją išmokau daugiau dėmesio skirti savo sveikatai, simptomams – susiformavo geras įprotis“, – atskleidė S. Kapočiūtė.
Ji neslėpė, kad Klaipėdos medicinos mokyklos absolventei, neturinčiai profesinės patirties, darbo pradžioje buvo sudėtinga. „Prieš man įsidarbinant Lapių medicinos punkte dirbo patyrusi felčerė. Mane lygino su ja – sakydavo, kad ši dariusi kitaip. Žmonių požiūris buvo atsargus – arti neprisileido, ir visa tai reikėjo išgyventi. Aš, jauna specialistė, iš karto visko nemokėjau – reikėjo įgyti patirties, išmokti, įrodyti, kad galiu, taigi užsidirbti pasitikėjimą“, – kalbėjo slaugytoja. Ji pridūrė, kad kaime, bendruomenėje turi nuoširdžiai priimti žmogų. „Visi mūsų gyventojai geri – lankosi daugiausia senyvi, bet niekas neateina su pretenzijomis, nes žino, kad gaus pirminės priežiūros paslaugą“, – sakė S. Kapočiūtė.


Pagalbos poreikis didėja
Nuo darbo pradžios pasikeitė ne tik šios medikės pareigų pavadinimas, bet ir paslaugų teikimo profilis – naujagimių, vaikų, moksleivių priežiūra į ambulatorinės slaugos paslaugas namuose. Kaimas senėja – didėja pagalbos poreikis vyresniems žmonėms. „Pirmaisiais darbo metais mano aptarnaujamoje teritorijoje gimė 17 naujagimių, o per pastaruosius porą metų – tik 2–3“, – palygino slaugytoja.
Ji prisiminė, kad daugelį metų į medicinos punktą atvykdavo vaikų gydytoja, reikėjo lankyti naujagimius namuose. Dabar joks gydytojas čia neatvyksta. „Anuomet mokykloje mokėsi apie pusantro šimto mokinių, buvo vaikų globos grupė – man teko dirbti su jais, ir tai patiko. Dabar sveikatos politika pasikeitusi – kitaip organizuota vaikų, naujagimių priežiūra: tėvai prisirašo pas gydytojus Gargždų šeimos medicinos klinikoje ir naujagimius stebi gydytojai“, – dėstė S. Kapočiūtė.
Jos aptarnaujamoje teritorijoje – Lapiuose, Rudaičiuose, Žvelsėnuose, Utriuose, Pikteikiuose gyvena apie 600 gyventojų, bet ne visiems reikia paslaugų – jos teikiamos tik prisirašiusiems prie Gargždų šeimos medicinos klinikos gydytojų. Slaugytoja iš ryto 3 valandas priima pacientus, o po to lankosi pas gaunančius ambulatorines paslaugas namuose. „Vienus kartą per savaitę aplankau, kitus dažniau – pagal poreikį: gydytojų paskirtos lašinės, injekcijos, žaizdų perrišimas – visa tai atliekama ir namuose, ligoniams nereikia važiuoti į Gargždus. Žmonės paskambina ir kviečia atvykti ištikus bėdai“, – pastebėjo slaugytoja.


Sveiksta ir nuo gero žodžio
Į Lapių medicinos punktą užsukusi gyventoja nuogąstavo, kad tik šio nepanaikintų – jis labai reikalingas kaime. „Ir ne tik Lapiuose – visų kaimų gyventojams svarbu gauti būtiniausias paslaugas čia ir dabar, – kalbėjo S. Kapočiūtė. – Čia pirminis žmogaus sveikatos sureguliavimas, priežiūra. Žmonės ateina konsultuotis – turiu priimti sprendimą savo kompetencijos ribose. Prašo, kad užregistruočiau pas gydytoją – dabar sudėtinga telefonu prisiskambinti, juolab internetu užsiregistruoti. Turiu patarti, kur kreiptis, surasti specialistą. Kitas, vaistinėje nusipirkęs 15 dėžučių medikamentų, užsuka į punktą, kad paaiškinčiau, kaip vartoti, nes kol grįžo namo, viską pamiršo.“
Beje, medicinos punkte yra vaistinėlė: su viena Šilutės vaistine sudarius sutartį prekiaujama nereceptiniais vaistais nuo kosulio, gerklės skausmo, karščiavimo, maisto papildais. Be to, turi galimybę parūpinti pacientams gydytojų išrašytus kompensuojamus vaistus.
Slaugytoja primena žmonėms, kad pasitikrintų sveikatą pagal profilaktines programas – jai džiugu, kad vienas iš penkių tai išgirsta ir nuvyksta pas medikus. Šį sezoną nuo gripo pasiskiepijo 35, o nuo kovido – 6 gyventojai. „Pažįstu kiekvieną žmogų, žinau jo lėtines ligas, kurias gydo gydytojas. Jis išrašo vaistus – tik pareguliuoti tenka, kaip šiuos vartoti. Bet žinau, kad kartais nuo gero žodžio sveikstama, ir atvirkščiai, – šypsojosi S. Kapočiūtė. – Žmogui reikia dėmesio. Štai garbaus amžiaus moteris pradėjo skųstis, kad blogai jaučiasi, kalbėjo, kad nori į ligoninę. Pasikalbėjau, paaiškinau, jog kraujospūdis geras, pulsas taip pat, ir jos nuotaika pasikeitė – psichologinė būsena labai svarbi.“
Slaugytoja prisipažino, kad sunkiausia, kai išeina pacientai, kai negali padėti nei jiems, nei artimiesiems. „Supranti, kad kitaip negali būti, bet kurį laiką nešiojiesi tą sunkumą, – sakė ji. – Šiemet nuo rugsėjo išėjo 8 žmonės – netikėtos mirtys.“
Mėgstamą darbą dirbanti slaugytoja S. Kapočiūtė nuo vaikystės svajojo apie šią profesiją. „Neičiau dirbti administracinio darbo, nes neįdomu, – sakė ji. – Man džiugu, kai galiu padėti žmogui ir jis patenkintas sako ačiū.“

Virginija LAPIENĖ
Autorės nuotr.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių

Skip to content