Brožių bendruomenei – įkvepiantys pirmosios šalies ponios žodžiai

Ponia D. Nausėdienė Brožių bendruomenei įteikė dovaną – vėliavą su Prezidento parašu, linkėdama įkvepiančių idėjų.

Brožių kaimo bendruomenei praėjęs antradienis – istorinė diena. Čia lankėsi pirmoji šalies ponia Diana Nausėdienė, kuri domėjosi čia sukurtu verslu „Brožių virtuvė“, įgyvendintais projektais. Įteikusi vėliavą su Prezidento parašu, viešnia palinkėjo sėkmės įgyvendinant svarbias europines idėjas. Ponia G. Nausėdienė taip pat susitiko su Veiviržėnų Jurgio Šaulio gimnazijos bendruomene bei Priekulės socialinių paslaugų centro darbuotojais.
Sudomino trumpoji maisto grandinė
Pirmąją šalies ponią D. Nausėdienę, su gausia Prezidentūros palyda praėjusį antradienį atvykusią į Brožių kaimą, pasitiko skanūs „Brožių virtuvės“ kvapai. Garbi viešnia sakė girdėjusi, jog čia gaminamas gardus maistas. Brožių bendruomenės pirmininkė Vida Riaukienė patikino, jog prieš dešimtmetį pasinaudojus Europos Sąjungos struktūrinių fondų lėšomis apleistose buvusių kultūros namų patalpose įrengė modernią virtuvę, sukūrė išvežiojamojo maisto verslą. Paskutinis projektas – vietos augintojų ir bendruomenės įtraukimas kuriant trumpąją maisto grandinę Brožių kaime. „Mūsų tikslas – sutrumpinti vietinių ūkininkų užaugintos produkcijos kelią iki vartotojo, užtikrinti jos šviežumą. Dėl to mes įrengėme daržovių perdirbimo ir sultinio gamybos cechą – įgyvendiname trumposios maisto tiekimo grandinės modelį“, – atskleidė V. Riaukienė.
Ponia D. Nausėdienė susidomėjusi apžiūrėjo patalpas, teiravosi, kaip veikia įranga, kaip gaminami, šaldomi sultiniai, ar jie paklausūs. „Brožių virtuvės“ darbuotoja neslėpė, jog dar sunkokai šis skinasi kelią į rinką, kad dar reikia skleisti žinią apie tai.
Viešnia klausė, kas įkvėpė rinktis šią kryptį. „Mes turėjome virtuvę – buvo galimybė trumpinti ūkininkų užaugintos produkcijos kelią iki vartotojo, mūsų paruoštos daržovės – bulvės, morkos, burokėliai reikalingos darželiams, mokykloms, ligoninei“, – kalbėjo bendruomenės pirmininkė.
Ponia D. Nausėdienė teiravosi, kiek žmonių dėl šios trumposios grandinės maitinasi sveiku maistu? Ją lydėjusi rajono vicemerė Violeta Riaukienė pastebėjo, jog cechas veikia tik pirmus metus, kad jo paruoštomis daržovėmis kasdien maitinasi apie 400 mokinių. Bendruomenės pirmininkė patikslino, jog dirba pagal projekte numatytus pajėgumus – plėstis negali.
Sieks tapti inovacijų centru
Ponia D. Nausėdienė pastebėjo, jog dabar iš aukštų tribūnų daug kalbama apie trumpąsias maisto tiekimo grandines, o Brožių bendruomenė jau jas įgyvendina. Viešnia pagyrė brožiškius už europinių idėjų įgyvendinimą, už rūpinimąsi sveika žmonių mityba, o rajono Savivaldybę – už įžvalgą, bendruomenės palaikymą. „Brožių virtuvėje“ šiuo metu 15 darbo vietų – 3 naujos atsirado pernai rudenį įrengus daržovių perdirbimo ir sultinio gamybos cechą. Bendruomenei vadovaujanti V. Riaukienė dėstė, jog gamina maistą pobūviams, šventėms, jog vienu metu per dieną teko pamaitinti apie 1 500 žmonių, tačiau tai išskirtiniai atvejai. Šiuo metu savo pagamintą maistą tiekia globos namų gyventojams Vėžaičiuose, specia­liu automobiliu veža dienos pie­tus į Gargždus, kur laukia nuolatiniai klientai, vietiniai gyventojai taip pat ateina nusipirkti. „Mūsų maistas – kaimiškas, sotus, pagamintas su meile“, – patikino bendruomenės pirmininkė.
Į viešnios klausimą, kas kuria receptūrą, technologė Reda atsakė, jog daugiausia tai tradiciniai patiekalai, kuriuos pasiūlė virėjos, bet ieško ir bando naujoviškus receptus.
Bendruomenės pirmininkė užsiminė ir apie naujausią VVG „Pajūrio kraštas“ rengiamą projektą „Sumanus Brožių kaimo inovacijų centras“, kuriame Brožių bendruomenė – viena iš partnerių. „Mūsų kaimas įtrauktas į Europos išmaniųjų kaimų žemėlapį – mes atitinkame visus 9 kriterijus – bus plėtojamas sumanus Brožių kaimas, – džiaugėsi Vida Riaukienė. – Bus vykdoma daug projektų, susijusių su sveika mityba, žiedine ekonomika, tvarumu.“
Išskirtinė dovana
„Brožių virtuvės“ degustacijos salėje ponia D. Nausėdienė susitiko ir kalbėjosi su Brožių bendruomenės, vienijančios ne tik šio, bet ir Stirbių bei Ruigių kaimų žmones, atstovais. Pasak pirmininkės, ten gyvenamąją vietą deklaravę apie 190 gyventojų. Tarp atvykusiųjų buvo ir jaunų, ir garbaus amžiaus žmonių.
Viešnia teiravosi susirinkusiųjų, kaip sekasi gyventi šiame krašte, kuo jie verčiasi. Vieni atsakė ūkininkaujantys, kiti džiaugėsi, jog netoli namų galima darbą susirasti „Brožių virtuvėje“. „Mūsų bendruomenė – puiki, mažai tokių yra“, – gyrė viena susitikimo dalyvė. Pirmajai šalies poniai rūpėjo išgirsti, ar bendruomenės žmonės renkasi į šventes, keliauja. „Anksčiau, kai jaunesni buvome, organizuodavome šventes, – sakė V. Riaukienė. – Bet keliones mūsų žmonės mėgsta ir dabar.“
Ji patikino, jog bendruomenės valdyba sprendžia, kiek pelno skirti bendruomenės reikmėms.
Ponia D. Nausėdienė Brožių bendruomenei įteikė dovaną – vėliavą su Prezidento parašu, linkėdama įkvepiančių idėjų. „Jūs esate puikus pavyzdys, kad ir maža bendruomenė, parodžiusi lyderystę ir norą įgalinti savo potencialą, gali pasiekti neįtikėtinų rezultatų. Esate įkvėpimas kitoms Lietuvos bendruomenėms ir įrodymas, kad Lietuvos galia slypi jos žmonių rankose“, – sakė viešnia.
V. Riaukienė atsidėkojo floristine kompozicija, ištarusi, jog ši diena Brožių bendruomenei – istorinė. Ponia D. Nausėdienė nusifotografavo su brožiškiais ir atsisveikindama kiekvienam paspaudė ranką.
Virginija LAPIENĖ
Autorės nuotr.

Ponia D. Nausėdienė nusifotografavo su brožiškiais ir atsisveikindama kiekvienam paspaudė ranką.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių