• 18 rugpjūčio, 2022
|

Dalyvaujamojo biudžeto vaisiai – džiaugsmas idėjų autoriams

Ne mažiau nei 300 tūkstančių eurų – tiek lėšų Klaipėdos rajono savivaldybė numatė skirti gyventojų idėjoms įgyvendinti, kuomet rajone startavo Dalyvaujamasis biudžetas. Dalis idėjų jau įgyvendinta, pavyzdžiui, geriamojo vandens kolonėlė Gargždų miesto centre, kitų realizavimas kol kas dalinis. Šįkart nusprendėme pakalbinti pačius idėjų autorius, kaip gimė jų sumanymai, kokie jausmai, mintys užplūsta stebint projektų įgyvendinimą.

Dovilų karjerų teritorijoje kuriama jauki šeimų poilsio zona.

Už vandens kolonėlę – gargždiškių liaupsės

Per Gargždų miesto gimtadienį Klaipėdos gatvės pėsčiųjų alėjoje iškilmingai atidarytos vandens kolonėlės projekto autorė – Aurelija Zonienė. Šio vadinamojo fontanėlio kaina apie 6 tūkstančiai eurų, įrengimas – dar apie 3 tūkst. eurų.

A. Zonienė „Bangai“ pasakojo, kad idėja kilo natūraliai: „Kelionių metu Portugalijoje, Ispanijoje dažnai patys naudodavomės tokio pobūdžio fontanėliais, todėl kai pamačiau Savivaldybės siūlymą teikti savo idėjas, nesuabejojau – Gargždams irgi reikia vandens kolonėlės. Šeima ir vaikai labai palaikė, šiemet lankėmės Slovakijoje, tai vaikai visur prie fontanėlių fotografavosi. Jau galvojame ir kitų metų idėjas“, – sakė moteris. Anot jos, kituose Europos miestuose šie vandens fontanėliai yra ir kaip architektūrinis paveldas, galėtų ir Gargžduose būti kažkas tokio. Šįkart išėjo greitas, pramoninis, kaip pašnekovė šmaikštauja, „antikoroninis“ variantas. „Projektas ir buvo paprastos vandens kolonėlės, tokią specifikaciją Savivaldybei ir pateikiau. Labai džiaugiuosi, kad idėja buvo labai greitai realizuota, visos reikalingos pirkimų procedūros atliktos operatyviai“, – sakė Aurelija. Jos nuomone, kolonėlei išties tinkama vieta yra pėsčiųjų alėja Klaipėdos gatvėje, tačiau neabejojama, kad tokio fontanėlio poreikis būtų ir prie įėjimo į Gargždų senąjį parką, Jaunimo parke…

Aurelija dirba dėstytoja Klaipėdos valstybinėje kolegijoje, šiuo metu studijuoja vadybos doktorantūrą Klaipėdos universitete, rengia disertaciją darnaus vystymosi tematika, analizuoja Lietuvos jūrinį sektorių, tad visur dominuoja vandens tema. A. Zonienė yra parašiusi ne viena publikaciją moksliniuose leidiniuose, tačiau niekada nebuvo sulaukusi tiek dėmesio kaip po fontanėlio įrengimo Gargždų centre. „Ką sutinku, pagiria, pasidžiaugia. Juokauju, kad net disertacijos nebereikia, tereikia pasiūlyti savo idėją“, – atvirai sakė pašnekovė.


Vadybos doktorantūrą Klaipėdos universitete studijuojanti A. Zonienė yra parašiusi ne vieną publikaciją moksliniuose leidiniuose, tačiau niekada nebuvo sulaukusi tiek dėmesio kaip po fontanėlio įrengimo Gargždų centre. Jo atidarymu per Gargždų miesto gimtadienį džiaugėsi ir Klaipėdos rajono meras B. Markauskas.

Kapstato pakrantės tvarkymas uždelstas

Klaipėdos rajono savivaldybės administracijos Viešųjų ryšių ir bendradarbiavimo skyriaus vedėja Ernesta Badalova informavo, kad vieną iš didesnės apimties projektų „Kapstato ežero pakrantės sutvarkymas ir pritaikymas poilsiui“, apimantį ir dumblo išvalymą bei naujo smėlio atvežimą, planuojama įgyvendinti kitų metų birželį. Tačiau jau įsigyti daugiafunkcio lauko treniruoklio ir vaikų žaidimų aikštelės įrengimai, pavėsinės su stalais, stalai su suolais stovyklavietei, kurie bus įrengti kitąmet išvalius pakrantę.

Endriejavo bendruomenės pirmininkas, idėjos autorius Kęstutis Mižutavičius teigė, jog labai paprastai gimė idėja: „Matėme problemą, kuri metų metus nėra sprendžiama, tad reikėjo kažką daryti. Kapstato ežeras vienintelis pas mus, tačiau apleistas, jam skirta nepakankamai dėmesio.“ Kęstutis įsitikinęs, kad šis (numatoma kone 38 tūkst. Eur vertės – aut. past.) projektas bus puiki pradžia, stimulas toliau vystyti teritoriją, kad ši atlieptų gyventojų poreikius.

„Konkurencija Dalyvaujamojo biudžeto konkurse buvo didžiulė, tad pergalė buvo netikėta ir labai maloni“, – sako K. Mižutavičius.

Doviluose – šeimų poilsio vieta

Jau įgyvendinamas ir projektas „Dovilų karjero pritaikymas rekreacinei, turizmo ir sportinei veiklai“. Kartu su seniūnija Klaipėdos rajono savivaldybė įsigijo pontoninį lieptą, jis jau sumontuotas. Vaikų žaidimų ir gimnastikos komplekso įranga taip pat nupirkta, montuojama. Jau pagaminta ir 15 suoliukų, kurie bus pastatyti, kai bus įrengta vaikų žaidimų ir gimnastikos komplekso įranga. Jau nupirkti ir pastatyti du biotualetai. Pasirašyta ir sutartis dėl laužavietės įrengimo. Per rudenį planuojama įgyvendinti aplinkos tvarkymo darbus – pjauti krūmynus, nendres, atvežti smėlio.

Projekto idėjos autorė – doviliškė Šarūnė Petruškevičienė. Tačiau ji akcentuoja, kad autoryste dalijasi su Dovilų seniūnijos seniūne Nijole Ilginiene, būtent ji kartu su Sporto centro direktoriumi Vaidu Liutiku daugiausia ir įdeda darbo dėl šio projekto įgyvendinimo. „Man tai kone pirmasis projektas, kurio įgyvendinimu rūpintis nebereikia“, – šypsodamasi kalbėjo Š. Petruškevičienė. Ji atvirai sakė, kad apima nuostabus jausmas, kai matai, kad projektas iš tiesų realizuojamas: „Stebuklas! Nuoširdžiai netikėjau, kad idėja sulauks tiek daug palaikymo ir laimės Dalyvaujamojo biudžeto konkursą. Didžiausia staigmena buvo, ačiū visiems balsavusiems.“ Dar prieš rašydama projektą ji gilinosi į karjerų galimybių studiją, turizmo planus, ši vieta ir ten buvo išskirta kaip vienas iš traukos objektų. „Tai šeimų poilsio teritorija, kuri aktuali ne tik doviliškiams, bet ir gargždiškiams, kitų aplinkinių vietovių gyventojams. Dabar galima dviračių taku iš Gargždų, važiuojant J. Basanavičiaus gatve, atvažiuoti iki pat karjerų, būtų puiku, jei dviračių takas būtų sutvarkytas ir Gamyklos g., tuomet išeitų puikus maršrutas“, – neabejoja projekto idėjos autorė Šarūnė.

Numatyta šio projekto sąmata – 80 996 Eur.

Priekulėje – giedantis fontanas

Projekto „Poilsio ir ramybės oazė prie giedančio fontano“ įgyvendinimas numatomas kitų metų rudenį, o šiuo metu rengiami dokumentai ir ruošiamasi pirkti projektavimo darbus. Šiuo projektu siekiama įveiklinti Priekulės miesto istorinės dalies teritorijos apleistą žemės sklypą, vietinių vadinamame „Rekašiaus sode“. Jame pastatyti išskirtinį, Lietuvoje dar nežinomą, giedantį fontaną, kuriame skambėtų katalikų ir liuteronų bendruomenių giesmės, o aplink fontaną formuotųsi patraukli rekreacinė aplinka. Projekto numatoma sąmata – per 99 tūkst. Eur.

Ši idėja kilo Priekulės Šv. Antano Paduviečio bažnyčios klebonui Viktorui Ačui. „Pirmiausia pamatęs kvietimą teikti idėjas apskritai apsidžiaugiau, kad Klaipėdos rajone bus Dalyvaujamasis biudžetas. Priekulė – antrasis rajono miestas, tačiau jam skiriama nepakankamai dėmesio, tad iškart norėjosi išnaudoti šią progą. Tai buvo galimybė atkreipti dėmesį į Priekulę“, – neabejoja V. Ačas. Jis kalbėjo su žmonėmis, teiravosi jų nuomonės, ko reikėtų miestui. „Fontanas vadinama miesto akis, tad kodėl gi jo neįrengus Priekulėje? Jų būna įvairių: ir šokančių, ir dainuojančių, o mes sugalvojome, kad Priekulei reikia giedančio, juk yra dvi krikščioniškos konfesijos, kurios puoselėjamos Priekulėje, tad toks fontanas suteiktų išskirtinumo šiam kraštui“, – mąsto klebonas V. Ačas. Jis prisipažino, jei jau kažko imasi, tai tiki savo idėja iki galo, šįkart taip pat vylėsi pergalės. „Šiuo projektu atspindėjau žmonių nuomonę, dalijomės mintimis per socialinius tinklus ir pan., jei ne karantinas, būtume įtraukę, manau, dar daugiau bendruomenės“, – svarstė pašnekovas.

Venckuose – treniruoklis paaugliams

Jau įsigyta įranga ir projektui ,,Daugiafunkcis treniruoklis vaikams“ Venckuose. Galutinio rezultato ypač laukia idėjos autorė, Venckų seniūnaitijos seniūnaitė,  Jono Lankučio viešosios bibliotekos Venckų filialo bibliotekininkė Aušra Demenienė. „Kai buvo paskelbtas konkursas, iškart siuntinėjau kaimo žmonėms žinutes, kad jie siūlytų savo idėjas, vizijas, ko mums reikia. Pirmasis žaibišku greičiu atrašė paauglys Erikas, kad reikia treniruoklio paaugliams. Vėliau apsispręsta būtent šią idėją ir pateikti. Džiaugiamės laimėję ir labai laukiame, kada projektas bus įgyvendintas. Dabar turime du suaugusiųjų treniruoklius, tad naujasis, kuris bus skirtas paaugliams, puikiai pritiks“, – neabejoja Aušra. Numatyta projekto sąmata – 3 tūkst. Eur.


Daugiafunkcio treniruoklio paaugliams idėją pasiūlė gyventojus apklaususi Venckų seniūnaitė A. Demenienė.

Tai žinotina

  • Finišo tiesiojoje ir kiti projektai. Vienas iš jų – projektas „Gargždų mieste laisvalaikio praleidimo zona prie mažo tvenkinio“ (Žiburių ir Topolių g. gatvių sankryžoje). Jau įvykdytos paslaugų pirkimo procedūros, atliekami tvenkinio valymo darbai. Darbus planuojama įgyvendinti per rugsėjį.
  • Jau baigiamas įgyvendinti projektas „Poilsio, sporto ir kito laisvalaikio vietos įrengimas Mazūriškių kaime“. Sumontuoti vaikų žaidimo aikštelės įrenginiai, lauko treniruokliai, sutvarkyta 10 arų teritorija.
  • Projekto „Šokančio fontano su apšvietimu įrengimas Vėžaičių miestelio tvenkinyje“ įgyvendinimo data priklausys nuo pirkimų procedūrų. Šiuo metu jau nupirkti projektavimo darbai dėl elektros pajungimo, įrangos sumontavimo.
  • Rugsėjo pabaigoje turėtų būti baigti projekto „Veiviržėnų turgavietė“ projektavimo darbai. Jei viskas vyks sklandžiai, tikimasi projektą įgyvendinti dar šiemet.
  • Taip pat šiuo metu sprendžiami elektros atvedimo ir estrados formos parinkimo klausimai bei ruošiamasi pradėti įgyvendinti projektą „Lauko erdvių pritaikymas kultūrinei veiklai Kvietiniuose“.

Agnė ADOMAITĖ

„Bangos“ archyvo nuotr.

1 Komentaras

  • Ačiū už idėjas ir jų įgyvendinimą aplink Dovilus.Dar labai reikia apšvietimo dviračių takui palei karjerus. Naudinga būtų atsinaujinančius energijos išteklius naudot.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių