• 29 lapkričio, 2021
|

Dantenų recesija: ką verta žinoti?

Dantenų recesija – procesas, kurio metu dantenos traukiasi ir apnuogina dantį šaknį. Tuomet tarp dantų ir dantenų linijos susidaro taip vadinamos „kišenės“. Dėl šios priežasties lengviau kaupiasi bakterijos. Tokia būklė yra pakankamai dažna. Net ir užtikrinant gerą burnos higieną, dantenų recesija gali atsirasti dėl senėjimo arba būti paveldima. Daugiau apie jos priežastis, gydymą ir prevenciją – šiame straipsnyje.

Priežastys

Priežasčių, galinčių lemti dantenų atsitraukimą, yra pakankamai daug ir įvairių. Viena iš pagrindinių – periodonto ligos. Tai bakterinės infekcijos, kurioms pasireiškus pradeda nykti dantenų audiniai ir dantis laikantis kaulas. Kaip jau buvo užsiminta, tokia būklė gali būti ir paveldima. Tyrimų duomenimis, netgi 30 proc. žmonių labiau linkę sirgti dantenų ligomis, nepriklausomai nuo to, kaip jie rūpinasi savo dantimis.

Dar viena dantenų recesijos priežastis – stiprus arba netinkamas dantų valymas. Tai gali lemti emalio nusidėvėjimą ir dantenų atsitraukimą. Todėl valantis dantis derėtų nepersistengti. Tačiau nepakankama jų priežiūra taip pat gali sukelti dantenų recesiją. Dėl šios priežasties reikėtų palaikyti gerą burnos higieną: kasdien plautis dantis šepetėliu ir fluoro turinčia pasta, naudoti tarpdančių siūlą, taip pat burnos skalavimo skystį. Šios priemonės padeda efektyviai pašalinti besikaupiančias apnašas ir užkirsti kelią dantenų recesijai.

Tiesa, tokią būklę taip pat gali sukelti hormonų pokyčiai, tabako produktų vartojimas, griežimas dantimis (bruksizmas), kreivi dantys arba netaisyklingas sąkandis ir netgi lūpos ar liežuvio auskarai.

Gydymas

Daugeliu atvejų, kai dantenų recesija yra lengva, specialaus gydymo nereikia. Tuomet odontologas tiesiog rekomenduoja jas stebėti ir užtikrinti efektyvų, bet švelnų dantų valymą. Sunkesniais atvejais gali būti taikomas skirtingas dantenų recesijos gydymas.

Vienas iš variantų – medžiagų, mažinančių atviros danties šaknies jautrumą, naudojimas. Taip pat gali būti atliekamas dantų šaknų restauravimas kompozitu. Esant pažengusiai dantenų recesijai, dažnai būna reikalinga operacija: dantenų-antkaulio lopo pakėlimas arba regeneracija. Kai kuriems pacientams gali prireikti ir dantenų persodinimo.

Prevencija

Bene svarbiausias dalykas, galintis padėti išvengti dantenų atsitraukimo, yra tinkama burnos higiena. Ji apima tiek kasdienę dantų priežiūrą namuose, tiek reguliarų lankymąsi pas odontologą (rekomenduojama tai daryti bent du kartus per metus). Pastebėjęs dantenų recesijos požymius specialistas gali paprašyti paciento apsilankyti dažniau.

Valantis dantis reikėtų naudoti minkštus šerelius turintį šepetėlį. Esant poreikiui, savo odontologo galima paprašyti parodyti, kaip tinkamai valytis dantis. Jeigu dantenų atsitraukimo priežastis yra netaisyklingas sąkandis arba griežimas dantimis, pirmiausia derėtų išspręsti šias problemas. Norint palaikyti gerą dantų ir dantenų būklę, taip pat rekomenduojama nerūkyti, sveikai ir subalansuotai maitintis.

Nors dantenų recesijos ne visuomet pavyksta išvengti, pasirūpinus gera burnos higiena galima sumažinti tokios būklės atsiradimo riziką. O pasistengti tikrai verta – juk sveika ir graži šypsena geriausias mūsų papuošalas.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių