Dėl piktnaudžiavimo ir trukdymo pareigūnams atlikti tyrimą – kaltinamųjų suolas ne kartą teistam klaipėdiečiui, buvusiems policijos pareigūnams bei buvusiam advokatui

Generalinės prokuratūros Organizuotų nusikaltimų ir korupcijos tyrimo departamento (toliau – ONKTD) prokuroras Klaipėdos apygardos teismui perdavė nagrinėti baudžiamąją bylą, kurioje praeityje ne kartą teistas V. V., buvę policijos pareigūnai E. T., V. M. ir anksčiau advokatu dirbęs M. N. kaltinami piktnaudžiavimu tarnyba siekiant turtinės ar kitokios asmeninės naudos ir trukdymu teisėjui, prokurorui, ikiteisminio tyrimo pareigūnams atlikti su baudžiamosios bylos tyrimu ir nagrinėjimu susijusias pareigas, veikiant organizuotoje grupėje.

Ši baudžiamoji byla susijusi su prieš keturiolika metų įvykdytu rezonansiniu nusikaltimu. 2008 m. vasarą Klaipėdoje savo bute buvo rasta nužudyta jauna moteris. Dėl nužudymo pradėto ikiteisminio tyrimo metu buvo išsiaiškinta, kad tą naktį, kai buvo padarytas sunkus nusikaltimas, moters bute lankėsi kaltinamasis V. V. ir jo pažįstamas E. B. Po nužudymo abu įtariamieji nuo teisėsaugos pareigūnų buvo pasislėpę, tačiau V. V. po kelių savaičių buvo sulaikytas. Jis tyrėjams teigė, kad lemtingą naktį fizinį smurtą moters atžvilgiu naudojo E. B., o jis pats jos nemušė. E. B. po dvejų metų buvo sulaikytas Jungtinėje Karalystėje ir atgabentas į Lietuvą. Apklaustas įtariamuoju E. B. davė priešingus parodymus, kad moterį mušė ne jis, o V. V., tačiau praėjus trumpam laikui be aiškios priežasties savo parodymus kardinaliai pakeitė ir prisipažino nužudęs moterį.

Po šio E. B. prisipažinimo ikiteisminis tyrimas V. V. atžvilgiu dėl nužudymo buvo nutrauktas ir jis nužudymo byloje buvo teisiamas tik dėl bute buvusių daiktų vagystės, nepranešimo apie nusikaltimą ir nusikaltimą padariusio asmens slėpimo. 2014 m. rudenį Klaipėdos apygardos teismo nuosprendžiu E. B. už klaipėdietės nužudymą buvo nuteistas, o V. V. dėl jam inkriminuojamų nusikalstamų veikų buvo išteisintas.

Vėliau, tiriant kitą kaltinamojo V. V. 2017 m. galimai padarytą sunkų nusikaltimą ir matant tam tikras panašias jo veikimo schemas, buvo pradėtas atskiras ikiteisminis tyrimas dėl piktnaudžiavimo ir trukdymo tyrimui, kurio metu surinkti faktiniai duomenys leido įtarti, kad E. B. parodymus dėl moters nužudymo pakeitė ne savo noru, o fizinio ir psichologinio smurto pasekoje.

Remiantis ikiteisminio tyrimo medžiaga pagrįstai įtariama, kad E. B. atžvilgiu psichologinį smurtą naudojo V. M. ir E. T.

Ikiteisminį tyrimą byloje atliko Klaipėdos apskrities vyriausiojo policijos komisariato (toliau – AVPK) Organizuoto nusikalstamumo tyrimo valdybos pareigūnai, tyrimui vadovavo Generalinės prokuratūros ONKTD prokuroras. Atsižvelgiant į tai, kad du kaltinamieji galimų nusikaltimų padarymo metu dirbo policijoje, AVPK vadovybė bylos tyrimui skyrė ypatingą dėmesį. Tyrimo metu buvo atlikta labai daug procesinių veiksmų, taip pat išanalizuotos kelios jau teismuose išnagrinėtos baudžiamosios bylos, kuriose taip pat pavyko surasti duomenų, patvirtinančių kaltinimus. Ši byla yra didelės apimties, jos medžiaga sudaro 40 tomų dokumentų.

Kaltinimai pareikšti ir kitose baudžiamosiose bylose

Šiuo metu Lietuvos teismuose nagrinėjamos dar trys baudžiamosios bylos, kuriose kaltinimai pareikšti V. V., vienoje iš jų kaltinimai taip pat pareikšti E. T. ir M. N.

Šiaulių apygardos teismas nagrinėja baudžiamąją bylą dėl neteisėto disponavimo labai dideliu kiekiu (1 kg) narkotinės medžiagos kokaino V. V. ir dar dviejų asmenų atžvilgiu. Joje V. V. kaltinamas narkotinių medžiagų neteisėtu įgijimu, gabenimu ir laikymu turint tikslą pasipelnyti, byloje jam taikoma kardomoji priemonė suėmimas. Bylos teisminis nagrinėjimas yra baigimo stadijoje, pradėtos sakyti baigiamosios kalbos. Šioje byloje kaltinamajam V. V. ilgą laiką taikoma griežčiausia kardomoji priemonė suėmimas, nes teismas sutiko su prokuroro nuomone, jog sušvelninus kardomąją priemonę yra rizika, kad kaltinamasis gali slėptis nuo teisėsaugos pareigūnų. Kratų metu buvo rasti laiškai ir failai su laiškų nuotraukomis, galimai rašyti V. V., kuriuose buvo išdėstyti jo pabėgimo iš suėmimo vykdymo vietos planai.

Panevėžio apygardos teisme nagrinėjama baudžiamoji byla dėl prekybos žmonėmis, piktnaudžiavimo tarnybine padėtimi, trukdymo teisėjui, prokurorui, ikiteisminio tyrimo pareigūnui vykdyti pareigas, organizavimo sunkiai sutrikdyti žmogaus sveikatą, melagingų parodymų davimo. Kaltinimai byloje pareikšti aštuoniems asmenims.

Šioje byloje V. V. kaltinamas tuo, kad jis, siekdamas išvengti baudžiamosios atsakomybės už neteisėtą disponavimą labai dideliu kiekiu narkotinės medžiagos kokaino, su jį gynusiu advokatu ir kitu asmeniu surado ir įkalbėjo niekuo dėtą socialiai pažeidžiamą asmenį už 30 tūkst. eurų piniginį atlygį ir tėvų kapo sutvarkymą prisiimti baudžiamąją atsakomybę vietoj V. V. Kartu su V. V. byloje kaltinami tie patys E. T. ir M. N., galimo nusikaltimo padarymo schema labai panaši į tokią schemą teismui perduodamojoje byloje.

Šioje byloje V. V. taip pat kaltinamas tuo, kad jis su bendrininkais organizavo rengimąsi sunkiai sužaloti Klaipėdos apskrities vyriausiojo policijos komisariato specializuoto padalinio vadovą dėl jo atliekamų tarnybinių pareigų ir neteisėtą informacijos apie asmenų privatų gyvenimą rinkimą. 2018 m. balandžio mėnesį teisėsaugos pareigūnai sulaikė du kaltinamuosius, kurie, tyrimo duomenimis, planavo policijos pareigūno užpuolimą ir rinko apie jį informaciją, tačiau per klaidą surinko informaciją apie Klaipėdos apygardos prokuroro privatų gyvenimą.

Panevėžio apygardos teisme taip pat nagrinėjama baudžiamoji byla, kurioje V. V. kaltinamas papirkimu.

LR prokuratūros informacija

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių