Dešimtokų egzaminų rezultatai: kaip sekėsi

Mokslo metai baigėsi ir mažiesiems abiturientams – dešimtokai rankose jau laiko pagrindinio išsilavinimo pažymėjimus, kur įrašyti ir pagrindinio ugdymo pasiekimų patikrinimo (PUPP) rezultatai. Lietuvių kalbos (gimtosios) patikrinime šalyje dalyvavo 26 171 moksleivis, rajone – 420. Matematikos uždavinius sprendė 26 125 šalies dešimtokai, rajone – 422. Kurioms rajono mokykloms sekėsi geriau? „Prisimatuoti“ kitų šalies mokyklų šių mokslo metų rezultatus bus galima, kai liepos pabaigoje Nacionalinis egzaminų centras paskelbs visų šalies mokyklų rezultatus (šiuo metu skelbiami paskutinių 4 mokslo metų rezultatai).

Gimtoji kalba prastėja

Tiek pernai, tiek šiemet ir šalyje, ir rajone balo vidurkis buvo aukštesnis lietuvių kalbos pasiekimų patikrinime nei matematikos. Pernai šalies balo vidurkis lietuvių kalbos patikrinime – 6,54, o, rajone – 6,66. Šiemet – šalies 6,49, rajone – 6,28. Gimtosios kalbos rezultatai prastėja. Ar užduotys sunkesnės, ar žinios prastesnės, priežastis gal galėtų įvardinti specialistai.

Net penkių rajono mokyklų balo vidurkis pernai buvo aukštesnis nei šalies. Geriausiai praėjusiais metais sekėsi Judrėnų Stepono Dariaus pagrindinės mokyklos dešimtokams – 7,4 balo, Kretingalės pagrindinės mokyklos – 7,27, „Vaivorykštės“ gimnazijos – 7,24, Ketvergių pagrindinės mokyklos – 7,13. Pavyzdžiui, Šakių „Žiburio“ gimnazijos balo vidurkis – 9,1, Kauno technologijos universiteto gimnazijos – 9.

Šiemet šalies vidurkį pralenkė „Vaivorykštės“ gimnazija, Dituvos, Ketvergių pagrindinės mokyklos. Geresnį nei rajono vidurkį parodė „Kranto“, Judrėnų dešimtokai.

Suprastėjo kretingališkių rezultatai – nuo 7,27 balo pernai iki 5 balų šiemet. Švietimo skyriaus pateiktais duomenimis, pakartotinoje sesijoje birželio 20 d. dalyvavo 3 rajono kandidatai.

Matematika šiek tiek gerėja

Matematikos rezultatai, skirtingai nei lietuvių kalbos – šiek tiek gerėja. Pernai šalies balo vidurkis buvo 5,76, rajone – 5,3, šiemet šalies – 5,83, rajone – 5,33. Penkių rajono mokyklų balo vidurkis pernai buvo aukštesnis nei šalies. Geriausius rezultatus parodė Šiūparių pagrindinė mokykla – 7,33. Beje vienintelių šiūpariškių matematikos balo vidurkis rajone pernai buvo aukštesnis nei lietuvių. Prasčiausiai sekėsi vėžaitiškiams – tik 2,71 balo. Bet ir tai nėra prasčiausias rezultatas. Pavyzdžiui, pernai Kalvarijos seniūnijos Liubavo Juozo Montvilos pagrindinės mokyklos rezultatas – 1,75. Šiemet vežaitiškiams sekėsi žymiai geriau – 3,9 balo. Pasak direktoriaus pavaduotojo Kęstučio Symino, geriausieji mokyklos mokiniai išeina į gimnazijas. Pavaduotojas kėlė klausimą, kiek objektyviai vertinami darbai visose mokyklose, nes PUPP darbų autoriai nėra užšifruoti.

Tarp šalies lyderių kaip lietuvių kalboje taip ir matematikoje – Kauno technologijos universiteto gimnazija – 9,65 balo. Sunku lygintis su talentingiausius mokinius ugdančiomis gimnazijomis. Tačiau turime ir šalia gražių pavyzdžių: Kretingos rajono Jokūbavo Aleksandro Stulginskio pagrindinės mokyklos rezultatas – 7,86 balo.

Šiemet matematikos pasiekimų patikrinime stipriausi rajone, kaip ir lietuvių kalbos patikrinime, buvo Ketvergių ir Dituvos pagrindinės mokyklos bei „Vaivorykštės“ gimnazija. Aukštesnį balo vidurkį nei rajone surinko Judrėnų Stepono Dariaus, Plikių Ievos Labutytės, Dovilų, Kretingalės, Agluonėnų pagrindinių mokyklų ir Veiviržėnų Jurgio Šaulio gimnazijos dešimtokai.

Pakartotinoje sesijoje birželio 22 d. dalyvavo 1 kandidatas.

Abu dešimtukai – aštuoniems

Šiemet dešimtukais įvertintos 15 dešimtokų žinios lietuvių kalbos ir literatūros pasiekimų patikrinime ir 24 – matematikos. Abu aukščiausius įvertinimus gavo Veiviržėnų Jurgio Šaulio gimnazijos gimnazistė Ieva Lomsargytė, „Kranto“ pagrindinės mokyklos mokiniai Ugnė Benetytė, Raminta Gylytė ir Antanas Žvinklys, „Vaivorykštės“ gimnazijos gimnazistai Dainius Jančauskas, Rokas Liutvinas, Rokas Vaitkus ir Vytautas Valaitis.

Beveik pusė rajono dešimtokų mokosi Gargždų „Vaivorykštės gimnazijoje. 203 laikė matematiką, 204 – lietuvių kalbą. Gimtosios kalbos ir literatūros egzamine ši mokykla surinko 11 iš 15 dešimtukų ir 22 iš 32 devintukų. Matematikos egzamine iš 24 dešimtukų 14 ir iš 26 devintukų 18 priklauso taip pat šiai gimnazijai.

Dešimtukais taip pat džiaugiasi „Kranto“ pagrindinė mokykla (31 mokinys): 3 – lietuvių kalba, 4 – matematika, veiviržėniškiai (33 mokiniai) – 1 dešimtukas iš lietuvių kalbos ir 2 iš matematikos, ketvergiškiai (6 mokiniai) ir priekuliškiai (49 mokiniai) – po 2 dešimtukus iš matematikos.

Lapių pagrindinės mokyklos direktorė Vilija Lukauskienė neatskleidė balo vidurkio, esą jų mokykla negali lygintis su kitomis rajono mokyklomis.


  • Pasirodžius straipsniui apie praėjusių metų dešimtokų PUPP rezultatus „Paviešino, kaip mokosi šalies dešimtokai“, rajono Švietimo skyriaus vedėjas Algirdas Petravičius savo feisbuko paskyroje pakomentavo: „Reitingų“ žurnalo vadovams reikėtų neklaidinti skaitytojų kai kuria pateikta informacija. Pvz., geriausia Lietuvos mokykla, nesirenkanti mokinių, paskelbtas Klaipėdos licėjus. O štai informacija iš šios įstaigos internetinio puslapio:  „Į II–IV gimnazines klases priimami mokiniai, kurių visų dalykų vidurkis ne mažesnis kaip 8 balai ir kurie išlaikė diagnostinius lietuvių k., matematikos ir anglų k. testus. Mokiniai, turintys drausminių problemų ir trimestre neigiamų pažymių, į licėjų nepriimami.“ Ar visus priima, pvz., Marijampolės marijonų gimnazija, kurioje mokslas yra mokamas? Tai ar sąžininga lyginti tokių ir panašių mokyklų mokinių rezultatus su mokyklų, kuriose mokosi visi pageidaujantys?“

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių