Direktorius Ginteris Harneris: permainoms reikia ir noro, ir galimybių

V. Gaigalaičio globos namų direktorius G. Harneris: „Šiuo metu pagrindinis dėmesys – užtikrinti gyventojų saugumą, o darbuotojams – saugias darbo sąlygas.“

Viliaus Gaigalaičio globos namams pavasarį pradėjo vadovauti konkursą laimėjęs buvęs Klaipėdos globos namų direktorius Ginteris Harneris. Pasak jo, nugalėti būrį profesionalių pretendentų esą ne tik džiugu, bet ir nemenkas įsipareigojimas. Viena iš jo prioritetinių sričių – gyventojų gyvenimo sąlygų gerinimas, kokybiškesnės teikiamos paslaugos.

Nugalėtojui – įpareigojimas

Savivaldybės konkurse dėl V. Gaigalaičio globos namų direktoriaus vietos dalyvavo 10 pretendentų. „Iš tokio būrio tapti nugalėtoju ne tik džiugu, bet ir nemenkas įsipareigojimas“, – atskleidė naujasis vadovas.

Anot jo, dažnai specialistai nesustoja vienoje darbo vietoje – savo profesinę patirtį nori pritaikyti ir kitose vietose, savo vizijas ir siekius derindami su jais pasitikėjusiais žmonėmis. „V. Gaigalaičio globos namai beveik tris kartus didesni už Klaipėdos globos namus ir pagal gyventojų, ir pagal darbuotojų skaičių. Šis mano pasirinkimas – išbandymas siekti kokybiškų paslaugų žymiai didesniam socialiai pažeidžiamų žmonių būriui“, – dėstė G. Harneris.

Anksčiau šiuose globos namuose jis lankėsi kaip svečias ir kolega.

Vadovo pažintis su darbuotojais ir gyventojais prasidėjo su kiekvienu bendraujant, išklausant, atsakant į jų rūpimus klausimus, ieškant atsakymų dėl aktualių, gal ir neesminių, bet svarbių problemų.

Darbą koreguoja pandemija

G. Harnerio teigimu, biudžetinės įstaigos statusas nėra lankstus pokyčiams. „Tam reikia ne tik noro, bet ir galimybių. Įstaigos biudžetas formuojamas metams, o jo keitimas nėra greitas procesas, be to, būtina laikytis teisės aktų reikalavimų. Todėl šiuo metu vyksta paruošiamieji darbai dėl numatomų pasikeitimų, kurių nemažai – nuo lokalių teisės aktų paruošimo, diskusijų, darbuotojų supažindinimo, supratimo bei susitarimo, kaip bus siekiama pokyčių, – atskleidė G. Harneris. – Džiaugiuosi rajono Savivaldybės darbuotojų profesionalumu ir supratingumu siekiant pagrindinio tikslo – teikti gyventojams geresnes ilgalaikes socialinės globos paslaugas. Mero ir administracijos darbuotojų aktyvus įsijungimas į diskusijas ir racionalių sprendimų paieškas stiprina mano tikėjimą, kad pasieksime tikslą.“

Koronaviruso pandemija itin koreguoja sprendimų priėmimą. „Serga 10 gyventojų, 19 įstaigos darbuotojų. Užsikrėtę gyventojai izoliuoti viename korpuse, o darbuotojai saviizoliacijoje ir gydosi namuose. Su sergančiais gyventojais dirbantys darbuotojai turi būtiną apsaugą – kombinezonus, apavą, kaukes ir kita“, – penktadienio rytą dėstė direktorius. Beveik visi susirgusieji, pasak G. Harnerio, nejautė akivaizdžių ligos požymių. „Tik tyrimai parodė, jog jie serga. Vykdydami prevenciją, mes patys negalėjome pastebėti įstaigoje plintančio koronaviruso. Jeigu tokia tendencija bus ateityje, teks ieškoti pagalbos, reikės darbuotojų iš šalies. Pagrindinis dėmesys šiuo metu – užtikrinti gyventojų saugumą, o darbuotojams – saugias darbo sąlygas, juos motyvuoti“, – vakar kalbėjo direktorius.

Maisto kokybė būtina

„Bangos“ redakcija yra gavusi skundų dėl nekokybiško maitinimo V. Gaigalaičio globos namuose. Vasarą viena gyventoja vėl kreipėsi, kad prastai maitina. Anot jos, befstrogenas neįkandamas, nežinia, ar kotletuose yra mėsos, guliašas – kaip kempinė. Kai ji paskambino į Savivaldybę, maitinimas esą buvo pagerėjęs, bet vėliau ir vėl tas pats. Globotinė telefonu tvirtino, kad gyventojai neturi kam pasiskųsti.

„Viena iš prioritetinių krypčių – gyventojų gyvenimo sąlygų gerinimas, kokybinis teikiamų paslaugų šuolis, tarp jų – maitinimas“, – atskleidė G. Harneris. Pasak jo, globos namų gyventojų daug, jų skonis ir įpročiai skirtingi. „Stebėdamas patiekalų kokybę ir įvairovę atkreipiau dėmesį, kad visų mėgstami šaltibarščiai gaminami labai skysti. Į pastabą reagavę virtuvės darbuotojai pagamino tirštesnius, bet dalis darbuotojų pradėjo skųstis, jog per tiršti, neįmanoma valgyti, todėl teko vėl skystinti, – kalbėjo direktorius. – Dabar dauguma virtuvės darbuotojų pasikeitę, kuriami nauji valgiaraščiai bei numatoma galimybė gyventojams pasirinkti mėgstamą patiekalą. Kol kas to dar nėra, nes pokyčiams reikia pasiruošti. Siekdami išsiaiškinti gyventojų maitinimosi įpročius, mėgstamus valgius, organizuojame jų apklausą. Pagal gautus duomenis galėsime koreguoti maitinimo organizavimą.“

Aktyvins socialinę veiklą

G. Harnerio teigimu, įstaigoje sukurtos tradicijos labai svarbios, leidžia gyventojams jaustis saugiai. Tačiau naujasis vadovas kai ką pasiryžęs keisti. „Dėmesys bus gyventojų poreikiams, jų atpažinimui ir įgyvendinimui. Gyventojų pastabos, jog socialiniai darbuotojai nieko nedaro, matyt, susijusios su tuo, kad jų darbas tarsi nepastebimas. Neneigsiu, socialiniai darbuotojai galėtų būti aktyvesni, o jų indėlis – didesnis. Todėl numatomas jų darbo intensyvinimas, kuris susijęs su gyventojų poreikiais, jų valdymo procesais. Šiuo atžvilgiu svarbus ir tiesioginio vadovo indėlis, ir noras keisti situaciją siekiant gyventojams geriausio rezultato ir pasitenkinimo gaunamomis paslaugomis. Bus vykdoma gyventojų apklausa apie tai“, – dėstė G. Harneris.

Jis akcentavo, jog bus kuriamos nedidelės jaukios erdvės, kad gyventojai galėtų atrasti mielą kampelį ir pasijusti kaip namuose.

Virginija LAPIENĖ

Asmeninio archyvo nuotr.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių