Doviluose persipins ukrainiečių ir lietuvių švenčių tradicijos

Sekmadienį širdingumu ir svetingumu apgaubkime karo pabėgėlius

Agresyvaus Rusijos karo įskaudintos ukrainiečių širdys sekmadienį atsivers stačiatikių Velykų skelbiamai dvasingai žiniai: „Kristus prisikėlė! Jis tikrai prisikėlė!“ Velykos ukrainiečių kalba dar reiškia ir „Didžioji diena“, kuri ypač šiuo metu įkvepia gėriui ir viltingai gražiai ateičiai tikint Ukrainos pergale. Didžioji diena sutampa su Lietuvos katalikų švenčiamu Atvelykiu, dar kitaip vadinamomis vaikų Velykėlėmis.

Padovanoti džiaugsmo spindulėlį

Balandžio 24 d., 14 val., Dovilų etninės kultūros centre persipins kelios kalbos: pirmąkart jaukiame centro kiemelyje susilies ir lietuvių, ir ukrainiečių svarbiausios pavasario šventės, jų tradicijos ir papročiai. Pirmąkart prie bendro vaišių stalo drauge susės ir Klaipėdos rajono žmonės, ir Ukrainos žmonės, kurie ne savo valia, o bėgdami nuo okupantų turėjo palikti mylimą Tėvynę. Pabėgėlių dalia teko ukrainietėms mamoms su vaikais, senjorams, neįgaliesiems. Apie 900 jų rado saugų prieglobstį ir Klaipėdos rajone.

Klaipėdos rajono savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotoja Rasa Petrauskienė atkreipia dėmesį, kad ukrainiečiams Velykų šventės džiaugsmą temdo siaubingas karas ir rūpestis dėl artimųjų, kurie liko kovoti, yra bombarduojamose arba okupuotose šalies teritorijose. „Sukurkime šventę čia prieglobstį radusiems karo pabėgėliams. Padovanokime ukrainiečiams džiaugsmo spindulėlį. Sutikime šias šventes Doviluose kartu lyg viena šeima“, – kviečia Administracijos direktoriaus pavaduotoja Rasa Petrauskienė.

Atverti savuosius namus

Turiningos bendrystės šventės idėją įgyvendina Klaipėdos rajono savivaldybės Jono Lankučio viešoji biblioteka, jos filialai ir Dovilų etnokultūros centras. Jiems padeda ne tik savanoriai, bet ir Dovilų bei rajono seniūnijos, kultūros įstaigos, Dovilų pagrindinė mokykla, ikimokyklinis skyrius, bitininkų bendrija „Midutis“, Klaipėdos miesto ukrainiečių bendrija „Prosvit“, Dovilų EKC meno kolektyvai, Kvietinių folkloro ansamblis „Kveitys“, klubas „Sidabrinė gija“ ir kiti.

„Suprantame, kad karo problema yra tokia didelė ir sudėtinga, kad ji neišsispręs sulig diena. Ukrainos pabėgėliams reikia paramos, tačiau ta parama neišmatuojama tik materialiais dalykais. Jiems nepakanka vien apsirengti, apsiauti, pavalgyti. Žmogui, patekusiam į svetimą kultūrą, labai svarbu ją perprasti, organiškai į ją įsilieti. Labai svarbu, kaip mes patys priimame, kokį santykį sukuriame, kaip gebame atverti savosios kultūros klodus. Tad sekmadienį organizuojama bendra Velykų ir Atvelykio šventė yra nuoširdus moralinis ukrainiečių palaikymas, tarsi savų namų atidarymas, žingsnis į kultūrų suartėjimą, pagarbą abiejų tautų tradicijoms ir papročiams“, – įsitikinusi Jono Lankučio viešosios bibliotekos direktorė Indra Tamašauskienė.

Bibliotekos vadovės nuomone, labai svarbu ir seniūnijų seniūnų geranoriškumas, kurie padėtų atvažiuoti į šventę jų teritorijose gyvenantiems ukrainiečiams. „Iš tiesų labai siekiame, kad viskas šventėje būtų natūralu, paremta savanoryste, supratingumu, nes šiomis dienomis ukrainiečiams labai sunku, reikalingas itin jautrus požiūris į jų savijautą“, – kalbėjo I. Tamašauskienė.

Renginyje laukiami visi

Dovilų etninės kultūros centro direktorė Lilija Kerpienė sako, kad rytoj vyksianti bendra šventė su ukrainiečiais yra naujas išbandymas siekiant atskleisti, kaip gali sąveikauti skirtingų tautų tradicijos ir papročiai.

„Kartu su biblioteka, kitais partneriais, pagalbininkais, rėmėjais aptarėme šventės programą, jos aplinką. Etnokultūros centro kiemelio obelyse ir sūpynėse supsis paukšteliai, šakelės mirgės įvairiomis spalvomis, bus ištiestas bendras stalas, kepami Mažajai Lietuvai būdingi vofeliai, kvepės kafija. Šventės scenarijų sukūrė istorikas etnografas dr. Jonas Tilvikas. Programoje numatyti žaidimai – kiaušinių ieškojimas, lazdų perdavimas, virvės sukimas ir kt. Taip pat edukacijos – kiaušinių marginimas, šiaudinių paukščiukų gamyba, margučių ridenimas ir kt. Žinoma, skambės gražios dainos ir lietuvių, ir ukrainiečių kalbomis, eisime bendrus ratelius. Visą šventę rikiuos Velykų bobutės vyriausias Zuikių piemuo – žinomas lėlininkas, aktorius Linas Zubė“, – sekmadienio šventės programos detales atskleidė L. Kerpienė.

Visus šventės dalyvius su šv. Velykom ir Atvelykiu pasveikins kunigas ir palaimins suneštines vaišes.

Pirmosios bendros šventės su ukrainiečiais organizatoriai tikisi, kad į šventę susirinks ne tik rajone saugią pastogę suradusieji Ukrainos žmonės, bet rytoj į bendrą, širdingą pasibuvimą su savų vaišių pintinėlėmis kviečiami ir visi rajono gyventojai: tėveliai su vaikučiais, seneliai su anūkėliais, jaunimas.

Vilija BUTKUVIENĖ

Sekmadienio renginio Doviluose organizatoriai kviečia pagal galimybes aukoti trumpuoju numeriu 1485 arba aukok.lt platformoje „Mūsų rankos ir širdys – Ukrainai“.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių