Endriejavo kultūrininkai – vis dar benamiai
Klaipėdos rajono savivaldybė sutartį dėl Endriejavo kultūros skyriaus rekonstrukcijos pasirašė dar 2018 m. rugsėjį, tačiau darbai kone įšaldyti. Kultūrininkai prieglobsčio ieško seniūnijos, mokyklos patalpose, tačiau tokia benamių dalia darosi vis sunkiau pakeliama, juolab koronaviruso pandemijos fone. „Miestelis be kultūrinio gyvenimo – miestelis be ateities“, – neabejoja endriejaviškiai.
Nevyks darbai – sutartį nutrauks
Rekonstrukcijos sutartis, kurios vertė 769 088,10 Eur (iš jų 170 tūkst. – ES lėšos, 30 tūkst. – valstybės biudžeto, likusi dalis – Savivaldybės), pasirašyta su rangovu – UAB „Išskirtinio būsto statyba“. Klaipėdos rajono savivaldybės administracijos direktorius Artūras Bogdanovas „Bangai“ sakė, jog nuolat ragina rangovą kuo greičiau vykdyti darbus: „Paskutinį kartą rangovui apie jo įsipareigojimus priminėme maždaug prieš mėnesį. Taip pat pabrėžėme, kad sutartyje esame numatę ir sąlygą, jog, nevykdant darbų pagal grafiką, Savivaldybė gali nutraukti sutartį.“
UAB „Išskirtinio būsto statyba“ vadovas Mindaugas Citavičius teigė, kad Endriejavo skyriaus rekonstrukcijos darbai stringa, nes techninis projektas buvo keičiamas. Tarp pamatų blokų ir perdengimo plokščių perdanga buvo padaryta iš paprastų plytų, ekspertai įvertino, kad taip negali būti. „Reikėjo viską nuardyti iki pamatų blokų ir iš naujo statyti. Buvo atlikti ir geologiniai tyrimai, kurie parodė, kad polius, atsižvelgiant į gruntą, reikia įgręžti ne 3 metrus, bet 7 metrus. Techninės priežiūros vadovo pritarimą šiems darbams jau turime, beliko sulaukti projekto vadovo. Tačiau vėl tenka laukti. Vasarą neišeina dirbti – belieka žiemą, tai gerai, kad jos dabar šiltos“, – pastebėjo M. Citavičius. Anot jo, užsakovas – Klaipėdos rajono savivaldybė – taip pat skubina projekto vadovą, kad darbai greičiau judėtų.
Savivaldybė atsiskaito laiku
Rangos darbai turi būti baigti iki 2021 m. rugpjūčio 21 d. Anot M. Citavičiaus, tai nėra ypatingai didelis objektas, jau sudėtos perdengimo plokštės, kad apsaugotų katilinę, esą jau kylama viršun. „Po to sienos, stogas – tokie darbai sparčiai juda“, – tvirtino pašnekovas.
„Išskirtinio būsto statybos“ vadovo teigimu, svarbiausia, kad nevėluotų atsiskaitymai už atliktus darbus, o taip jau esą buvo nutikę. Administracijos direktorius teigė, kad su rangovu atsiskaito laiku, tačiau kyla trikdžių dėl nenumatytų darbų, už kuriuos rangovas prašo papildomų lėšų. „Savivaldybė pritarė papildomiems darbams įrengti pamatus, nes, neatlikus grunto geologinių tyrinėjimų, nebuvo galima tinkamai techniniame projekte suprojektuoti pamatų konstrukcijos įgilinimo parametrų, o geologiniai tyrinėjimai buvo atlikti kartu su darbo projekto parengimu. Tai iš tiesų yra nenumatytos aplinkybės“, – atkreipė dėmesį A. Bogdanovas.
Anot jo, tikimasi, kad darbai bus baigti laiku, problemų dėl apmokėjimo nekils. Rangovas sutartimi yra įsipareigojęs laikytis darbų atlikimo grafiko ir per atitinkamą laiką atlikti numatytos vertės darbus. „Mes savo ruožtu remdamiesi rangovo įsipareigojimu turime teikti mokėjimo prašymus Nacionalinei mokėjimo agentūrai (NMA) už atliktus darbus (dalis darbų finansuojama ES lėšomis – aut. past.). Todėl rangovas turėtų būti suinteresuotas darbus baigti kuo greičiau, nes tai lemia ir apmokėjimo klausimus. ES lėšos rangovui pagal NMA administravimo taisykles išmokamos per 5 kartus. Jau 3 kartus teikėme mokėjimo prašymą, liko dar 2 kartai. Mokėjimo prašymas teikiamas už atliktus darbus ir NMA tikrina, o tik po to tvirtina prašymą ir išmoka pinigus. ES lėšų dalies mokėti Savivaldybės biudžeto lėšomis negalime“, – aiškino Administracijos direktorius.
Neužsukti pinigų kranelio
„Svarbiausia, kad mums neužsuktų kranelio su pinigais, kitaip neturėsime apyvartinių lėšų, juolab per karantiną. Kiek informavo, NMA nori atsiskaityti už darbus kas tris mėnesius, mums toks modelis netinka, čia biurokratizmas, kuris trukdo dirbti“, – teigė M. Citavičius.
Nacionalinės mokėjimo agentūros Komunikacijos skyriaus mentorė Donata Macevičienė „Bangą“ patikino, kad NMA Klaipėdos rajono savivaldybei išmokėjo paramos lėšas pagal visus iki šiol Savivaldybės pateiktus mokėjimo prašymus (projektas vykdomas pagal Lietuvos kaimo plėtros 2014–2020 metų programos priemonės „Pagrindinės paslaugos ir kaimų atnaujinimas kaimo vietovėje“ veiklos sritį „Parama investicijoms į visų rūšių mažos apimties infrastruktūrą“). Numatyta, kad Klaipėdos rajono savivaldybė teiks dar 2 mokėjimo prašymus: šiais metais iki lapkričio 10 d. ir kitais metais iki vasario 10 d.
Statybas kausto karantinas
„Išskirtinio būsto statybos“ vadovas M. Citavičius teigė, kad įgyvendinti projektą per karantiną – tikras iššūkis. „Sunku dėl apyvartinių lėšų, juk visur dabar mokėjimai už prekes yra išankstiniai. Tačiau yra ir prekių vėlavimo, ypač jei pastarosios iš užsienio, kokios Italijos… Dėl darbuotojų taip pat nelengva. Trūkumo kaip ir nėra, bet iš trečiųjų šalių jau nelabai atvažiuoja, nors iš ten buvo tikrai neblogų specialistų. Turėdavome iš Baltarusijos, Ukrainos, o karantinas viską sujaukė. Su koronavirusu nepajuokausi. Gerai, kai gerai, tačiau kai suserga… Mūsų vienas darbuotojas taip pat susirgo, vėl darbai stojo“, – atvirai pasakojo M. Citavičius.
Administracijos direktorius A. Bogdanovas tikisi, kad darbai toliau vyks sklandžiai ir jau kitąmet endriejaviškiai galės kultūros paslaugas gauti sutvarkytame pastate, darbuotojams bus užtikrintos puikios darbo sąlygos, o saviveiklininkai, meno kolektyvai galės repetuoti, kurti po vienu stogu naujose patalpose: „Manau, kad kultūros paslaugos svarbios tiek mieste, tiek kaimiškoje vietovėje. Darbai Endriejave buvo pradėti ir todėl, kad Europos Sąjungos finansavimas tuo metu buvo skiriamas tik kaimiškoms vietovėms.“
KOMENTARAI
- Veiviržėnų kultūros centro direktorė Laura NETALIMOVA (kalbėtasi praėjusią savaitę, kai ji dar buvo centro direktorė): „Endriejavo kultūros skyrius toliau veikia, nepaisant to, kad neturi stogo. Matyti tik pamatai, darbai stovi. Tačiau šokių kolektyvų vadovė Jolanta Salienė repetuoja mokykloje, jos užsiėmimus lanko tiek ikimokyklinio amžiaus vaikai, aukštesnių klasių mokiniai, tiek senjorai, tad amžiaus amplitudė labai plati. Moterų vokalinis ansamblis „Kapstatėlė“, vadovaujamas Aidos Liutikienės, rinkdavosi seniūnijoje. O kur dar renginiai. Kultūrininkams labai svarbu Endriejave turėti savo erdvę, tuomet galimos ir įvairesnės veiklos, yra visokių minčių, tačiau pirmiausia kartu su visais endriejaviškiais laukiame rekonstrukcijos pabaigos. Taip, dabar karantinas – vėl grįžtame į veiklas nuotoliu, tačiau dabar jau turime patirties, žinome, kad tai įmanoma, tad belieka veikti.“
- Endriejavo seniūnijos seniūnė Laimutė ŠUNOKIENĖ: „Pirmadienį buvome susirinkę su bendruomene ir nusprendėme Klaipėdos rajono savivaldybės merui Broniui Markauskui rašyti paklausimą, kodėl nevyksta Endriejavo kultūros skyriaus rekonstrukcijos darbai. Juk liko metai iki projekto įgyvendinimo pabaigos, ar besuspės? Yra ir europinių pinigų, ar neprapuls jie dėl sustojusių statybų? Savivaldybėje ramina, kad suspės viską padaryti rangovas. Tačiau viena yra žadėti, o kita – padaryti. Geru oru (buvo labai dėkinga vasara) darbai nevyko – liūdna. O kultūros skyriui patalpų labai reikia. Dabar (iki karantino) kolektyvai repetavo seniūnijoje, mokykloje – negerai, kad suaugusieji ėjo į švietimo įstaigą, juolab koronaviruso pandemijos akistatoje. Nėra žmonėms nei kur susiburti, nei kur susieiti. Po to stebimasi, kodėl žmonės nesikelia į Endriejavą? Atsakymas paprastas – nėra traukos centrų, žmonėms reikia kultūrinių paslaugų. Tikėkimės, kad viskas bus gerai ir statybos pagaliau pajudės.“
Agnė ADOMAITĖ
Vitos VITAITĖS nuotr.