Energinio naudingumo sertifikatas – jo esmė ir prasmė

Energijos suvartojimo efektyvumo didinimas yra viena iš svarbiausiųjų Europos sąjungos ir Lietuvos strateginių politikos krypčių. Ne mažiau taupus energijos vartojimas yra svarbu ir kiekvienam žmogui. Atsižvelgdama į tai, kad Europos Sąjungoje maždaug 40% energijos sunaudojama vien pastatams, ES priėmė 2002/91/EB direktyvą dėl pastatų energinio naudingumo. Pagal ją, visos ES šalys turi užtikrinti, kad statomų, nuomojamų ar parduodamų pastatų savininkams būtų išduodami energinio naudingumo sertifikatai.

Lietuvoje energinis sertifikavimas reglamentuojamas statybos techninio reglamento (STR) str. 2.01.09:2005 ir yra privalomas norint statyti, parduoti ar išnuomoti pastatus, didesnius, kaip 50 kv. metrų. Neatlikus energinio sertifikavimo ir neturint pastato energinį naudingumą rodančio sertifikato, pastatas arba jo dalis negali būti pripažintas tinkamu naudoti. Energinio naudingumo sertifikatas taip pat reikalingas parduodant arba išnuomojant pastatą ar jo dalį. Įstatymiškai reikalaujama, kad parduodamų pastatų skelbimuose būtų nurodytas energinio naudingumo rodiklis iš pastato energinio naudingumo sertifikato.

Kaip tą energinio naudingumo sertifikatą gauti ir kokia gavimo procedūra, kalbamės su UAB „Klaipėdos statybos kompanija“ (KSK, www.kskompanija.lt) vadovu, patyrusiu šios srities specialistu, Ričardu Petrikausku.

Energinio naudingumo sertifikavimo metu ekspertai

  • patikrina statinio dokumentus;
  • įvertina, ar buvo atliktas koks nors statinio modernizavimas, pvz., apšiltinimas, bei kiti pakeitimai, galintys įtakoti pastato energinį naudingumą.;
  • nustato, kokie ir į kurią pusę nukreipti langai;
  • išsiaiškina, koks naudojamas šildymo būdas (pvz., miesto šilumos tinklai, automatizuotas pečius ir kt.);
  • įvertina, ar šildomos visos patalpos; jei ne – kurios šildomos, ir pan.

Be paties pastato savybių, energinio naudingumo klasę įtakoja ir gretimai esančių plotų varžos bei šilumos perdavimo koeficientai. Taip pat įtakos turi ir energijai gaminti naudojamas kuras. Pavyzdžiui, pastatai, apšildomi vietinės kieto kuro katilinės, priskiriami žemesnei energinio naudingumo klasei, nei šildomi centralizuotų miesto tinklų.

Aukščiausios klasės A+ ir A++ skiriamos tik pastatams, šildomiems atsinaujinančia energija. Energinės klasės kriterijai šiek tiek skiriasi, priklausomai nuo pastato paskirties (gyvenamasis, administracinis, mokslo ir kt.).

Suvedus šiuos duomenis į specialią programą, nustatoma pastato energinio naudingumo klasė. Nuo A iki G. Mažiausiai šilumos energijos naudoja A ++, A+, A klasės statiniai, daugiausiai – G klasės statiniai.

A++ klasės energinio naudingumo pastatas ar jo dalis šilumos energijos beveik nenaudoja, nes didžiąją naudojamos energijos dalį sudaro energija iš savaime atsinaujinančiųjų išteklių, pvz., saulės energijos ir pan. Šiek tiek daugiau energijos naudojantys pastatai patenka į A+ ir A energinio naudingumo klases.

B klasei priskiriami daugiau energijos naudojantys pastatai ir taip toliau: kuo žemesnė abėcėlėje raidė, tuo ja pažymėtos energinio naudingumo klasės pastatas sunaudoja šilumos energijos daugiau.

Prie energijos naudojimo priskaičiuojama ir iššvaistoma šiluma, dažniausiai nutekanti per nešildomų patalpų perdangas arba pro dažnai varstomas duris.

Pateikus reikalingus dokumentus (pastato projektą, registrų centro išrašą, kadastrinius matavimus ir kt.), visoje Lietuvoje dirbantys UAB „Klaipėdos statybos kompanijos“ specialistai apžiūri pastatą, išanalizuoja dokumentus, apskaičiuoja energinį naudingumą ir pateikia duomenis užsakovui. Visa ši procedūra, įskaitant energinio naudingumo sertifikato išdavimą, gali užtrukti 1 – 5 darbo dienas.

Ilgametis pastatų energinio naudingumo sertifikavimo įmonės direktorius Ričardas Petrikauskas konstatuoja, kad jo vadovaujamos KSK įmonės specialistams suteikta teisė parengti energinio naudingumo sertifikatą visiems fizinių bei juridinių savininkų statiniams – ir gyvenamiesiems, ir pramoninės bei komercinės paskirties pastatams.

Kilus klausimų, prašome kreiptis tel. 8 686 53020 arba el. paštu info@kskompanija.lt

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių