Gargždų krašto muziejaus kultūrinės veiklos projektas: edukacijos ir tarptautinė konferencija
„Kultūros šaknys muziejuje“ yra 2025 m. Gargždų krašto muziejaus įgyvendinamas kultūrinės veiklos projektas, finansuojamas Lietuvos kultūros tarybos ir Klaipėdos rajono savivaldybės. Tai tęstinis projektas, telkiantis Vakarų Lietuvoje veikiančius muziejus ir plečiantis jų darbuotojų kompetencijas įvairiose muziejininkystės srityse. Edukacinėse veiklose ir konferencijoje dalyvaus ne tik muziejininkai, bet ir kultūros bei švietimo bendruomenės nariai. Edukacinių dirbtuvių ir konferencijos metu bus aktualizuojami vietos tapatybės ir lokalios istorijos tyrimai bei jų reprezentacijos regionuose veikiančių muziejų veikloje.
Edukacijų diena „Kaip maža istorija virsta didele“
Balandžio 10 d. vyks edukacijų diena, kur susirinkę projekto partneriai iš Palangos kurorto muziejaus, Kretingos muziejaus, Šilutės Hugo Šojaus muziejaus, Šilalės Vlado Statkevičiaus muziejaus, Panevėžio kraštotyros muziejaus, Tauragės krašto muziejaus „Santaka“, Kalmaro apygardos muziejaus (Švedija) ir Tukumo muziejaus (Latvija) ves edukacijas Gargždų „Vaivorykštės“ gimnazijos, Gargždų „Kranto“ progimnazijos, Veiviržėnų Jurgio Šaulio gimnazijos ir Priekulės Ievos Simonaitytės gimnazijos mokiniams. Projekto partnerių edukacijose pristatomos jų vietos istorijos ar asmenybės, taip pat tradicijos moksleiviams patrauklia forma.
Tukumo muziejaus edukatorės supažindins Priekulės Ievos Simonaitytės gimnazijos mokinius su Kuržemės etnografiniu kostiumu, papasakos apie Tukumo muziejaus veiklą. Kretingos muziejaus specialistės moksleiviams pristatys pirmosios Lietuvoje lemputės įžiebimo Kretingos dvare istoriją, parodys, kaip veikia elektra. Veiviržėnų Jurgio Šaulio gimnazijoje Šilalės Vlado Statkevičiaus muziejaus edukatorės su mokiniais gamins vilnones bolikes, tradicinį Upynos krašto vaikų žaislą. Tauragės muziejus „Santaka“ pristatys virtualią edukaciją „Dingusi Tauragė“.
Šilutės Hugo Šojaus muziejaus edukatoriai pristatys virtualų turą po Švėkšnos sinagogą ir Macikų lagerį, papasakos apie šių objektų istorinę reikšmę. Palangos kurorto muziejus pristatys fotografijos tradiciją Palangoje, edukacijos dalyviai turės galimybę sukurti fotografinį atvaizdą cianotipijos būdu. Abi šios edukacijos vyks Gargždų „Vaivorykštės“ gimnazijoje.
Panevėžio kraštotyros muziejaus edukatorės Gargždų „Kranto“ progimnazijos mokiniams papasakos apie tradicinę aukštaitišką sodybą, kartu su mokiniais statys tokios statybos modelį. Gargždų krašto muziejaus ilgamečiai tarptautiniai partneriai iš Švedijos Kalmaro apygardos muziejaus atsiveža patyriminę edukaciją, sukurtą naudojant „Kelionės laiku“ metodą.
Po įdomių ir įtraukiančių edukacijų projekto partneriai susiburs Gargžduose edukacinėse dirbtuvėse „Kaip maža istorija virsta didele“, kuriose kartu su moderatore Vida Narveišyte gilinsis į edukacijų kūrimo procesą, ieškant istorijas vienijančių ir išskiriančių momentų.
Balandžio 11 d. Gargžduose vyksianti tarptautinė konferencija „Kultūros šaknys muziejuje“ kvies muziejininkus, edukatorius ir kultūros entuziastus diskusijai apie tai, kaip muziejai gali tapti ne tik istorijos saugotojais, bet ir gyvomis, visuomenę telkiančiomis erdvėmis.
Muziejai – tarp atminties saugojimo ir pokyčių
Konferencija prasidės diskusija apie regioninių muziejų vaidmenį. Zigmas Kalesinskas, Kauno rajono muziejaus direktorius ir Savivaldybių muziejų bendrijos pirmininkas, kvies kartu pasvarstyti apie tai, kokią svarbą regionų muziejai neša Lietuvos kultūros ir istorijos lauke, kaip svarbu plėtoti muziejų veiklą, siekiant išlikti stipriais kultūrinės traukos centrais. Gargždų krašto muziejaus direktorė Sigita Bučnytė gilinsis į muziejų misiją tarp istorijos išsaugojimo ir kultūros procesų kaitos.
Tarptautinė patirtis: kaip muziejai pritraukia naujas auditorijas?
Svarbi konferencijos dalis skirta inovatyviems muziejų metodams. Adamas Normanas, Kalmaro apygardos muziejaus edukatorius ir tarptautinių projektų koordinatorius, pristatys tris skirtingus metodus, kaip muziejai gali pritraukti naujas auditorijas. Viena iš pagrindinių temų – „Time Travel“ (Kelionė laiku) metodika ir jos taikymas. Metodika 1980 m. sukurta Švedijoje Kalmaro apygardos muziejaus archeologo Ebe Westergreno ir jau paplitusi 29 pasaulio šalyse, taip pat ir Lietuvoje.
Agrita Ozola, ilgametė Tukumo muziejaus direktorė ir Latvijos muziejininkystės ekspertė, kalbės apie tarptautinę muziejų tinklaveiką. Ji pasidalins patirtimi, kaip inovatyvios muziejų edukacijos metodikos Latvijoje padeda formuoti kultūrinę tapatybę ir stiprina muziejų, kaip bendruomenių centrų, vaidmenį.
Muziejai ir švietimas: ar jau atradome bendrą kalbą?
Muziejų ir švietimo santykis – dar viena esminė konferencijos tema. Milda Kontrimė, Klaipėdos universiteto lektorė ir muziejų paslaugų tyrėja, savo pranešime „Ar muziejai jau įsišaknijo Lietuvos švietime?“ aptars, kokių pokyčių reikia, kad muziejai taptų neatsiejama ugdymo proceso dalimi. Ar mokyklos ir muziejai jau rado būdą bendradarbiauti? Kaip istorijos mokymas gali išeiti už klasės ribų?
Daugiakultūris paveldas ir istorinė atmintis
Muziejai yra ir bendruomenių istorijos saugotojai. Irena Vaitkevičienė, Kėdainių krašto muziejaus muziejininkė, istorikė, pristatys, kaip muziejai gali prisidėti prie daugiakultūrio paveldo ir istorinės atminties išsaugojimo.
Kviečiame dalyvauti gyvai!
Balandžio 11 d. vyksianti konferencija bus skirta visiems, besidomintiems muziejų ateitimi, edukacija ir kultūros sklaida. Tai puiki proga ne tik išgirsti tarptautinių ekspertų pranešimus, bet ir užmegzti vertingus ryšius. Renginys vyks Gargždų kino teatre „Minija“ (Kvietinių g. 3). Dalyvavimas nemokamas, tačiau vietų skaičius ribotas. Registracija ir detali programa – Gargždų krašto muziejaus interneto svetainėje www.gargzdumuziejus.lt ir „Facebook“ paskyroje.
Gargždų krašto muziejaus informacija
Projektą finansuoja Lietuvos kultūros taryba ir Klaipėdos rajono savivaldybė
Projekto partneriai
Palangos kurorto muziejus
Kretingos muziejus
Šilutės Hugo Šojaus muziejus
Šilalės Vlado Statkevičiaus muziejus
Panevėžio kraštotyros muziejus
Tauragės krašto muziejaus „Santaka“
Kalmaro apygardos muziejus
Tukumo muziejus
Klaipėdos rajono švietimo centras
Savivaldybių muziejų bendrija
Užsak.