Kviečiame į Vakarų Lietuvos dainų šventę Klaipėdoje!

Vėl suskambės dainos ir šokiai Klaipėdoje!

Vakarų Lietuvos krašto dainų šventė – tai tradicija, kuri šiame krašte bene didžiausia ir skaitlingiausia, menanti turtingą ir prasmingą Lietuvos Dainų švenčių vyksmą, aprėpianti Mažosios Lietuvos dainų švenčių patirtį, o ir didelį Klaipėdos krašto indėlį į bendrą Lietuvos kultūros ir ypač Dainų švenčių istorijos aruodą.

Šiandien švenčiame garbingą Lietuvos Dainų švenčių 100-metį. Tad ir šių metų Vakarų Lietuvos dainų šventė yra skirta šiai iškiliai datai paminėti.

Mes pelnytai galime didžuotis, kad Mažosios Lietuvos muzikinės kultūros vyksmas, o ir Klaipėdos kraštas labai svariai prisidėjo prie Lietuvos Dainų švenčių istorijos. Juk, gerokai anksčiau, pirmoji dainų šventė Klaipėdoje buvo surengta dar 1869 metais. Taigi, dainų šventės šiame krašte neatsirado iš niekur. Prisiminkime ir ant Rambyno kalno šventes, kurias rengė Vydūnas. Ir tas dainų šventes, kurios buvo rengiamos šio krašto miesteliuose. Jos išaugo į visuotinę Mažosios Lietuvos lietuvių dainų šventę. Pirmoji, dar 1927-ųjų metų birželio 6 d. buvo surengta Klaipėdoje. Vydūno, Antano Vaičiūno, Adomo Brako, kitų lietuvių šviesuolių bei krašto Direktorijos sutelktų pastangų dėka, Šventė tapo dar neregėta visų lietuvininkų dvasinės kultūros, tautinio gyvybingumo manifestacija.

Prasmingai apie dainų šventes rašė lietuvių filosofas, rašytojas, Mažosios Lietuvos kultūros ir visuomenės veikėjas Vydūnas. Pradėdamas 1927 metų pirmąją Mažosios Lietuvos lietuvių dainų šventę jis sakė: „Švęsti – yra giedoti iš savo sielos gelmių, reiškia nešti savo, būtent žmogiškumo, balsą į pasaulį…“.

Nūdienoje, laikmetis meta mums didžiulius iššūkius, vėl beldžiasi neprašyti agresoriai, žvangina ginklais, lieja mums broliškos tautos – ukrainiečių kraują, vėl blogio jėgos kėsinasi į tautą, žmogų, laisvę.  Su dideliu susirūpinimu bei nerimu matome tai. Esu ne kartą sakęs, kad mūsų tautos stiprybė ir atsparumas blogiui – tautinė savimonė, tautinė dvasia, tautinė kultūra ir meilė savo kraštui, ugdykime tai savyje.

Čia mūsų namai, tai mūsų stiprybė!

Taigi švenčiame garbingą Lietuvos Dainų švenčių 100-metį. Didžiuojamės ir tuo, kad Klaipėdos miestas buvo ir yra vienas iš didžiausių Dainų švenčių vertybių ir tradicijų gynybos bei puoselėjimo bastionų, savo turtinga praeitimi ir dabartimi tiesiantis tiltus į ateitį, į mūsų visų ateitį!

Dainų šventė – tai mūsų tautos sakralinis reiškinys, o ir vieta, tartum tautinės bei chorinės kultūros bažnyčia, kurioje vyksta Dainų švenčių apeigos, atlaidai, kaip aukščiausias tautos dvasinis virsmas, kurioje liudijama bei išpažįstama tautos savastis, būdas ir būtis.

2024 metai pažymėti tuo, kad jau šimtmetį gyvuoja Lietuvos dainų švenčių vyksmas. Ir šio vyksmo dalis yra Vakarų Lietuvos dainų šventė Klaipėdoje.

Dainų šventės renginiai prasidės jau išvakarėse, 2024 m. birželio 8 dienos, kur Vasaros koncertų estradoje repetuos šokių kolektyvai, o Teatro aikštėje bus surengtas dainų šventės dalyvių koncertas. Dainų šventės dieną 2024 m. birželio 9 – jau nuo pat ryto, Klaipėdos vasaros koncertų estradoje vyks chorų, tautinės muzikos orkestrų repeticijos, o estrados prieigose miestiečius ir visus svečius pasitiks tautodailininkų mugė. Birželio 9 d. 16.00 val. kviečiame į iškilmingas dainų šventės dalyvių eitynes, kurios vyks nuo Atgimimo aikštės bei Herkaus Manto g. sankryžos iki Vasaros koncertų estrados. Šventinėje eisenoje dalyvaus ir Lietuvos kariuomenės Karinių jūrų pajėgų orkestras, vadovas Egidijus Miknius.

Po eitynių, 17.00 val. Klaipėdos vasaros koncertų estradoje vyks pagrindinis renginys – Vakarų Lietuvos dainų šventė, skirta Lietuvos Dainų švenčių 100-mečiui.

Šiemetinėje Klaipėdos dainų šventėje dalyvaus per 270 meninių kolektyvų ir daugiau nei 6500 dalyvių iš visos Lietuvos. Šventėje pamatysime platų meninės raiškos spektrą, tai – chorai, vokaliniai ansambliai, tautinių instrumentų orkestrai ir ansambliai, šokių kolektyvai, dainų šventės orkestras – Lietuvos kariuomenės orkestras, kapelmeisteris majoras Egidijus Ališauskas.

Dainų šventės rengėjų ir organizatorių vardu bei Klaipėdos miesto chorinės bendrijos „Aukuras“ Tarybos vardu nuoširdžiai kviečiame visus klaipėdiečius ir jų svečius, šventės rėmėjus, o ir drauge su savo šeimomis, ateikite į Vakarų Lietuvos dainų šventę, pabūkime kartu, paliudykime, kad esame nuostabi tauta, mylinti savo kraštą ir jos turtingas tradicijas, Dainų švenčių tradicijas!

Taigi švęskime prasmingai savo Dainų šventę, tapkime jos tradicijų dalimi, iškiliai ir išdidžiai, dainuokime iš širdies į širdį, skelbkime tautos gyvenimo giesmę!

Doc. Algirdas Šumskis
Vakarų Lietuvos dainų šventės meno vadovas ir direktorius
Klaipėdos miesto chorinės bendrijos „Aukuras“ tarybos pirmininkas
Klaipėdos universiteto mišraus choro „Pajūrio aidos“ meno vadovas

PROGRAMA
Birželio 8 d. | Šeštadienis
18.00 val. – Teatro aikštėje Dainų šventės dalyvių koncertas

Birželio 9 d. | Sekmadienis
10.00–20.00 val. – Klaipėdos vasaros koncertų estrados prieigose tautodailininkų bei amatų mugė

16.00–16.50 val. – Šventės dalyvių iškilmingos eitynės miesto gatvėmis (iš Atgimimo aikštės į Klaipėdos vasaros koncertų estradą)

17.00–19.30 val. – Klaipėdos vasaros koncertų estradoje VAKARŲ LIETUVOS DAINŲ ŠVENTĖ skiriama Lietuvos dainų šventės 100-mečiui 

FB įvykis (eisena): https://www.facebook.com/events/750734090566802
FB įvykis (dainų šventė): https://www.facebook.com/events/193781613817314/

Informacija: https://www.aukuras.org/renginiai/vlds-2024

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių