Gargždų ligoninei – šoko terapija
Ne kartą dėl išlikimo kovojusi Gargždų ligoninės administracija šią savaitę vėl išgyveno šoko terapiją. Valstybinė akreditavimo sveikatos priežiūros veiklai tarnyba (Akreditavimo tarnyba) dar praėjusiais metais įvykdė konsoliduotus tikrinimus penkiolikoje rajono ligoninių. Gargždų ligoninėje, palyginti su kitomis įstaigomis, nustatyta labai nedaug pažeidimų – 8. Nepaisant to, viešumoje pasklido pagrindo neturinčios kalbos, jog Gargždų ligoninei gali tekti stabdyti veiklą.
Dėl pacientų saugumo
Akreditavimo tarnybos pranešime teigiama, kad 15 ligoninių patikrinimų metu nustatyti pažeidimai, kai ligoninės neužtikrino pacientams visą parą teikiamų paslaugų, organizavo specialistų budėjimą namuose, klaidingai pildė vidaus dokumentus, nepasirūpino medicinos priemonėmis, neatliko naudojamų medicinos priemonių techninės priežiūros, netinkamai teikė paslaugas smegenų insultą patyrusiems pacientams, o dalis specialistų neturėjo reikiamos kvalifikacijos.
Akreditavimo tarnybos direktorė Nora Ribokienė teigia, kad tokių patikrinimų metu siekiama gerinti sveikatos paslaugų kokybę, o svarbiausia – užtikrinti pacientų saugumą.
„Patikrinimai leidžia pamatyti ir įvertinti sveikatos sistemos problemas iš arti, o tai svarbu inicijuojant tarpinstitucines diskusijas ir siekiant spręsti aktualias sistemines problemas. Vien praėjusiais metais Akreditavimo tarnyba gydymo įstaigoms pateikė 126 rekomendacijas, o Sveikatos apsaugos ministerijai – 5 pasiūlymus, kaip patobulinti paslaugų teisinį reguliavimą“, – teigia N. Ribokienė.
Akreditavimo tarnyba dėl nustatytų teisės aktų reikalavimų pažeidimų visas patikrintas ligonines įspėjo ir nustatė terminą rastiems trūkumams pašalinti. Ligoninėms, nepašalinusioms pažeidimų, Akreditavimo tarnyba stabdys licencijas.
Tikrino iki smulkmenų
Gargždų ligoninės vyr. gydytoja Virgina Ruškienė „Bangą“ informavo, jog patikrinimas ligoninėje išties vyko, balandžio 16 d. į ligoninę buvo atvykę trys Akreditavimo tarnybos atstovai. „Jie tikrino Priėmimo-skubios pagalbos skyriaus atitikimą teisės aktams, vidaus tvarkos taisyklėms, įvertino visus kabinetus, ar jie funkcionuoja, kaip numatoma teisinėje bazėje. Taip pat tikrino medicininę įrangą, prietaisus, visas vaistinėles patikrino, žiūrėjo medikamentų galiojimo laiką, fotografavo techninius pasus – viską tikrino iki menkiausių smulkmenų“, – teigė V. Ruškienė. Anot jos, Akreditavimo tarnybos atstovai įvertino ir ligonių laukimo patalpas, izoliatoriaus, procedūrinio sąlygas, stebėjimo palatas ir t. t.
Be to, buvo pateikti 38 klausimai, į kuriuos atsakant reikėjo suruošti dokumentų paketą. Tai vidaus tvarkos taisyklės, priėmimo kambario nuostatai, įvairiausi aprašai, planai ir pan. „Kopijavome ir išsiuntėme, išėjo apie 500 lapų. Dar reikėjo atšviesti kai kurias ligos istorijas, tą ir padarėme“, – užtikrino Gargždų ligoninės vyr. gydytoja.
8 pažeidimai
Atsakymas iš Akreditavimo tarnybos Gargždų ligoninę pasiekė liepos 19 d. Patikrinimo išvadoje pažymima, kad yra 8 pažeidimai.
Gargždų ligoninėje vidaus medicininio audito grupės vadovo turima profesinė kvalifikacija neatitiko reikalavimų (paskirtas asmuo, neturintis aukštojo universitetinio (magistro ar jam prilyginto kvalifikacinio laipsnio) biomedicinos mokslų studijų srities medicinos, visuomenės sveikatos, slaugos arba odontologijos studijų krypties išsilavinimo).
Vidaus medicininio audito grupės nariai nebuvo tobulinęsi reikiamuose (ne mažiau kaip 24 val. trukmės vidaus medicininio audito žinių ir įgūdžių įgijimo kursuose pagal tobulinimosi programą, suderintą su Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministerija) profesinės kvalifikacijos tobulinimosi kursuose. „Gavę šias pastabas sudarėme naują audito grupę, atitinkančią reikalavimus. Kas neturėjo tinkamos kvalifikacijos, buvo siunčiami į kursus. Kursų baigimo dokumentai nusiųsti Akreditavimo tarnybai“, – replikavo V. Ruškienė.
Anot jos, kaip trūkumas buvo nustatytas ir žurnalo, kuriame fiksuojamos medicininės pažymos, išduodamos dėl ligos neatvykusiesiems į teismą, prokuratūrą, esą nebuvimas. „Tačiau mes jį turėjome, ir dar pakartotinai pridėjome reikalingus duomenis“, – teigė Gargždų ligoninės vyr. gydytoja.
Gargždų ligoninėje trūko ir termometro, kuris matuoja žmogaus temperatūrą žemiau nei 30 laipsnių. Šiuo metu jis jau įsigytas.
Akreditavimo tarnyba rekomendavo Gargždų ligoninei pasitikslinti sutartį su Klaipėdos universitetine ligonine ir įvardinti tikslų išvežamų tyrimų atlikimo laiką.
Medicinos biologas – visą parą
Akreditavimo tarnybos pateiktoje ataskaitoje teigiama, kad Gargždų ligoninėje buvo užtikrinamas gydytojo radiologo darbas ne trumpiau kaip 7 val. per dieną, gydytojų radiologų ir radiologijos technologų profesinė kvalifikacija atitiko teisės aktų reikalavimus, tačiau visą parą nedirbo echoskopinius tyrimus atliekantys gydytojai. Pažeidžiant PSPS Specialiuosius reikalavimus, visą parą ligoninėje nedirbo tiek visos apimties ehoskopijas, tiek atskirų sričių echoskopijas atliekantys gydytojai.
Kaip nurodoma ataskaitoje, medicinos biologas visomis dienomis visą parą dirbo Klaipėdos rajono savivaldybės Gargždų ligoninėje, visose kitose tikrintose ligoninėse – nedirbo. Asmens ambulatorinio gydymo apskaitos kortelių pildymas Gargždų įstaigoje atitiko reikalavimus.
„Nuo 2019 m. lapkričio mėnesio pagal teisės aktus endoskopuotojo mums nebereikia užtikrinti visą parą“, – pastebėjo V. Ruškienė.
Pažeidimai fiksuoti ir dėl to, kad du insultą patyrę pacientai buvo išvežti ne į Jūrininkų ligoninę, kur yra Insulto gydymo centras, bet į tądien budėjimo režimu dirbusią Klaipėdos universitetinę ligoninę. Tai neatitinka Ūminio galvos smegenų insulto diagnostikos ir gydymo insulto gydymo centruose tvarkos aprašo, patvirtinto LR sveikatos apsaugos ministro įsakymu.
Neatitinka tikrovės
V. Ruškienė akcentavo, kad visi neatitikimai iki rugsėjo 20 d. buvo pašalinti, į pastabas laiku sureaguota. Ir Akreditavimo tarnybos internetiniame tinklalapyje buvo aiškiai parašyta, jog Gargždų ligoninėje visi nustatyti trūkumai yra pašalinti. „Dėl to nesuprantama šiomis dienomis viešojoje erdvėje pasirodanti informacija apie galimą Gargždų ligoninės veiklos sustabdymą ir pan. Ji paprasčiausiai neatitinka tikrovės“, – teigė vyr. gydytoja V. Ruškienė.
Gargždų ligoninėje buvo nustatyti tik 8 pažeidimai (mažiau tik Ignalinos rajono (6), Prienų (6) ir Joniškio (7) ligoninėse). Tačiau, pavyzdžiui, Kaišiadorių ligoninėje fiksuota 15 pažeidimų, Kalvarijos ligoninėje – 16, Kazlų Rūdos – 17, Kelmės – 14, Kupiškio – 18 ir pan.
Šiuo metu jau vyksta kitas patikrinimas Gargždų ligoninėje, šįkart nusitaikyta į Vaikų raidos sutrikimų ankstyvosios reabilitacijos tarnybą.
Agnė ADOMAITĖ
„Bangos“ asociatyvinė nuotr.