Gargžduose pedagogų skiepijimą apkartino netvarka eilėje

Švietimo įstaigų darbuotojų skiepijimas rajone prasidėjo ketvirtadienį, nuo 9 val. ryto jie buvo vakcinuojami Gargždų kultūros centre. Iš viso paskiepyta 170 asmenų. Tačiau atėjusius pasiskiepyti švietimo įstaigų darbuotojus piktino netvarka eilėje: nebuvo išlaikyti saugūs atstumai, neišvengta būriavimosi patalpoje, nes nebuvo deramai parinktas laikas atskiriems asmenims.

Vėliau pedagogai, švietimo įstaigų kitas personalas bus skiepijami Plikiuose, Vėžaičiuose, Endriejave, Veiviržėnuose, Priekulėje. Švietimo įstaigų vadovai atviri, vieni darbuotojai pasiruošę vakcinuotis, kad tik kuo greičiau grįžtų į kontaktinio darbo vėžes. Tačiau kitus slegia abejonės, baimės dėl skiepų poveikio, tad kol kas dar nesiryžta būti įtraukti į skiepijamųjų sąrašą.

Pritrūko patirties

Klaipėdos rajone už gyventojų skiepijimą atsakingas Gargždų pirminės sveikatos priežiūros centras (PSPC). Vyriausiasis gydytojas Petras Serapinas pripažįsta, kad tinkamai neįvertino skiepijimo laiko, vienai valandai pakvietė per daug asmenų. Iš kitos pusės, anot jo, kai kurie skiepijami švietimo įstaigų atstovai atėjo anksčiau nei jiems buvo paskirtas laikas. „Pritrūko ir mums patirties, pirmą kartą skiepijome viešojoje erdvėje. Neaišku, dėl kokių priežasčių, visi suėjo vienu metu. Tad skiepyti atsiuntėme antrą brigadą. Mūsų skiepijimo tempas yra 2–3 minutės vienam žmogui. Turėjome skiepyti nuo 9 iki 12 val., tačiau išėjo, kad baigėme dar prieš pusę 12 val. Laikas net nebuvo išnaudotas, visi buvo paskiepyti. Pasimokėme, kitąkart skirstysime mažesnėmis grupėmis. Sieksime išvengti tokių dalykų. Svarbu, kad ir kviečiamieji paisytų tikslaus savo laiko“, – sakė P. Serapinas. Anot jo, nebuvo ir koordinatoriaus eilės valdymui, nes nemanyta, kad tokia susidarys.

Nesuvaldė srautų

Klaipėdos rajono savivaldybės Ekstremaliųjų situacijų komisijos pirmininkas Artūras Bogdanovas „Bangai“ teigė, kad Ekstremaliųjų situacijų valdymo centras renkasi kiekvieną dieną, iššūkis 170 pedagogų paskiepyti per vieną dieną, jo nuomone, yra net nelabai rimtas. „Tai nėra dideli skaičiai, procesas buvo sudėliotas, visi pedagogai buvo suskirstyti į eilę, visiems buvo pranešta bent keliais būdais, kur ir kada jie turi atvykti. Grafikas buvo suderintas su Gargždų PSPC vadovu. Visiems viskas lyg ir tiko. Nors visi turi atvykti savo laiku, tačiau natūralu, žmogiška, kad šis skiepijimasis kelia emocijas, žmonės stengėsi nesuvėluoti, galbūt atvažiuoti anksčiau. Jei per valandą žadi paskiepyti kelias dešimtis žmonių, tai natūralu, kad gali susidaryti spūstis. Keista, kad nebuvo apie tai pagalvota, juolab kad buvo klausiama, ar nereikia pagalbos šiame procese užtikrinant srautų valdymą“, – kalbėjo A. Bogdanovas. Jis akcentavo dabar galįs tik apgailestauti, kad Gargždų PSPC organizacija nesugebėjo užtikrinti tinkamo srautų valdymo.

Gargždų pirminės sveikatos priežiūros centro vyriausiasis gydytojas P. Serapinas pripažįsta, kad tinkamai neįvertino skiepijimo laiko, vienai valandai pakvietė per daug asmenų.Administracijos direktorius atkreipė dėmesį, kad nebuvo užtikrintas ir paskiepytųjų išėjimas per kitą išėjimą, vėl visi persimaišė. „Labai neatsakingai elgtasi, esu piktas. Kalbėjau su Operacijų centro vadovu Justu Ruškiu, apsitariau, ką daryti, kad daugiau tai nepasikartotų. Viešosios tvarkos skyrius taip pat dalyvavo kaip stebėtojai. Jei bus konstatuota, kad įvyko pažeidimas, bus surašytas protokolas Gargždų PSPC vadovui už tai, kad nebuvo užtikrinta tvarka, buvo būriavimasis, o tai – karantino pažeidimas“, – kalbėjo A. Bogdanovas.

Patvirtinta ir saugi

Iš viso iki šiol sutiko būti skiepijami 822 švietimo įstaigų darbuotojai. Asmenys, persirgę COVID-19 ir turintys susiformavusį imunitetą, neskiepijami. Klaipėdos rajono savivaldybės administracijos Viešųjų ryšių ir bendradarbiavimo skyriaus vedėja Ernesta Badalova informavo, kad vakcinos neturima tiek, kad būtų galima rinktis, kuria jų skiepytis. „Jei žmogus nenori skiepytis „AstraZeneca“ gamintojo vakcina ir jei turima laisvos kito gamintojo vakcinos, kuri nebuvo sunaudota kitoms prioritetinėms grupėms, kurioms ji buvo skirta, galima pasiūlyti asmeniui kito gamintojo vakciną. Atkreipiame dėmesį, kad „AstraZeneca“ vakcina yra patvirtinta ir saugi. Ja rekomenduojama skiepytis asmenims iki 55 m.“, – aiškino E. Badalova.

Asmenys negali būti skiepijami privalomai, tačiau švietimo įstaigų darbuotojai skatinami išsitirti mobiliuose punktuose dėl koronaviruso ne dažniau nei kas 7 ir ne rečiau nei kas 10 dienų dėl savo ir aplinkinių saugumo.

Gyvena laukimu

Gargždų „Minijos“ progimnazijos direktorius Julius Gindulis „Bangai“ sakė, kad pirminiame etape norą skiepytis pareiškė 58 darbuotojai iš maždaug 140. Kalbama apie visus „Minijos“ progimnazijos skyrius ir darbuotojus, ne tik pedagogus, bet ir kitus dirbančius valgykloje, buhalterijoje ir kt. Kadangi jie visi turės kontaktą su mokiniais. Tačiau pagal sudėliotus prioritetus bus atrinkta, kuriuos skiepys pirmiausia. Tai bus pradinių klasių pedagogai.

Anot J. Gindulio, 58 darbuotojų sąrašas nėra galutinis. „Tai nereiškia, kad likusieji nesiskiepys. Sąrašus galėsime koreguoti kas savaitę ar dvi. Tiesa, dalis pedagogų yra persirgę, turi antikūnų, dar yra laukiančiųjų rezultatų dėl antikūnų. Sąrašas bus atitinkamai koreguojamas“, – kalbėjo „Minijos“ progimnazijos direktorius. Jis akcentavo, kad visa progimnazija gyvena laukimu, kad į klases sugrįš mokiniai. „Vylėmės, kad jau vasario 22 d. grįš pradinukai, tačiau dabar jau kalbama apie kovą. Žiūrėsime“, – sakė J. Gindulis.

Greitieji testai – dėl antikūnų

„Norime grįžti į klases, padėti mokiniams kontaktiniu būdu“, – patikino ir Gargždų „Vaivorykštės“ gimnazijos pavaduotoja ugdymui Nijolė Balčikonytė. Paklausta, kaip sekasi abiturientams ruoštis brandos egzaminams nuotoliniu būdu, atsakė: „Per „Zoom“ sudarytos sąlygos konsultuotis, konsultacijų tvarkaraštis skelbiamas gimnazijos svetainėje.“

Klaipėdos rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuro visuomenės sveikatos specialistė Vaida Žlibinienė „Bangą“ informavo, kad iš „Vaivorykštės“ gimnazijos, kurioje yra apie 65 pedagogai ir dar apie 30 techninio personalo, norą skiepytis išreiškė 56 darbuotojai. „Prieš skiepijimąsi bus atliekami greitieji testai, kurie parodys, ar žmogus turi jau susiformavusių antikūnų. Jei turi, tuomet du mėnesius bus neskiepijamas, jei neturi, tuomet jam bus skiriama vakcina. Buvo klausiančiųjų, ar tikrai reikia šių greitųjų testų, o daugiau jokių nuogąstavimų nebuvo išreikšta“, – pasakojo V. Žlibinienė.

Vieni pasiryžę – kiti abejoja

Gargždų lopšelio-darželio „Naminukas“ direktorė Raimunda Mockuvienė informavo, kad skiepytis sutinka 44 iš 76 darbuotojų. „Tai yra 58 proc. Tie, kurie nesutinka, būgštauja dėl savo sveikatos, turi tam tikrų sutrikimų ir baiminasi, kad skiepas galimai neigiamai paveiktų. Jiems būdingas nerimas, kurį didina ir vis besikeičianti informacija, kokia būtent vakcina bus skiepijama. Tie, kurie sutinka skiepytis, turi pakankamai sąmoningumo, suvokimo, jog norint gyventi toliau reikia skiepytis“, – pasakojo R. Mockuvienė. Anot jos, šiuo metu ugdymo įstaigą lanko apie 45 proc. ugdytinių.

Priekulės vaikų lopšelio-darželio direktorė Vilija Rimkuvienė sakė, kad skiepytis yra apsisprendę 36 iš 70 darbuotojų, išeitų, jog maždaug pusė. „Nuotaikos kaip ir visoje Lietuvoje: vieni turi baimių, abejonių, kaip veiks vakcina ir pan. Šiuo metu ugdymo įstaigą lanko 112 vaikų iš 231“, – informavo pašnekovė.

Gargždų lopšelio-darželio „Saulutė“ ikimokyklinio ugdymo pedagogė Jurgita Vaičkutė buvo paskiepyta ketvirtadienį: „Prisipažinsiu, nerimo tikrai buvo, tačiau reikia pasitikėti mokslininkais, ekspertais, kurie kūrė, tikrino šią vakciną. Juk praeitas ne vienas patikrinimų etapas. Tad žvelgiu pozityviai.“

Ministerijos informacija

Švietimo, mokslo ir sporto ministerija informuoja, kad skiepai pedagogams nėra privalomi, atsisakiusieji skiepytis tokiu pagrindu negali būti atleidžiami iš darbo. Tačiau tie, kurie atsisako skiepytis, privalės profilaktiškai testuotis kas 10 dienų.

Ministerija tikisi, kad pedagogai, būdami atsakingi ir sąmoningi piliečiai, skiepytis neatsisakys. Juo daugiau mokytojų ir auklėtojų bus paskiepyti, tuo greičiau vaikams bus galima grįžti į darželius ir mokyklas.

Jei pedagogas nei skiepysis, nei testuosis, darbdavys, vadovaudamasis Žmonių užkrečiamųjų ligų profilaktikos ir kontrolės įstatymu ir kitais teisės aktais, turės teisę jį laikinai nušalinti nuo darbo, nemokėti jam darbo užmokesčio iki tos dienos, kol jis pasitikrins, ar neserga užkrečiamąja liga, arba perkelti jį į kitą darbą toje pačioje darbovietėje. Šio įstatymo įstaigų vadovai privalo laikytis bet kurių užkrečiamųjų ligų atveju, nes jie atsako už saugią darbo aplinką įstaigoje.

Prioriteto tvarka šiuo metu skiepijami pedagogai, ugdantys ikimokyklinio ir priešmokyklinio amžiaus vaikus, taip pat pradinukų mokytojai ir mokytojai, kurie dirba su specialiųjų ugdymosi poreikių turinčiais vaikais.


Gal antrąkart bus atsakingiau?

Noriu pasidalinti atgarsiais apie švietimo darbuotojų skiepijimą, vykusį ketvirtadienį. Gavusi elektroniniu paštu pranešimą iš Klaipėdos rajono savivaldybės administracijos Kultūros, sveikatos ir socialinės politikos skyriaus vyr. specialistės Miglės Mikalauskaitės apsidžiaugiau, kad man paskirtas tikslus laikas vakcinavimui.

Deja, nuvykus nurodytu laiku Gargždų kultūros centre nieko neradome. Kaip paaiškėjo vėliau, vakcina iš Klaipėdos vėlavo, o paskirtas laikas buvo skirtas ne vienam žmogui. Tad Kultūros namuose susirinko dešimtys žmonių iš įvairių švietimo įstaigų. Vakcinavimui buvo atsiųstos dvi medikės, kurios tikrai sukosi kaip galėdamos. Bet laukiančių žmonių būrys nedidelėje patalpoje tikrai neatitiko dabartinio reikalavimo atstumui tarp žmonių.

Kyla klausimas, ar sukvietus visus skiepytis saugumo reikalavimų nebereikia laikytis? Ar vakcinavimo organizatoriai tikėjosi, kad eilė turėtų stovėti lauke esant tokiam orui? Ar žmonių susiplanuotas laikas nėra svarbus? Mokytojai turėjo grįžti į nuotolines pamokas, kiti – į savo darbovietes.

Man skirtas laikas nusikėlė 50 min. Po skiepo reikėjo palaukti 15 min. dėl galimos organizmo reakcijos. Ir laukti vėl reikėjo grįžti į patalpą, kur stovėjo kiti laukiantys vakcinos.

Pasibaisėjusių tokia tvarka buvo ne vienas. Ypač, kai galime palyginti su antikūnų tyrimu, kuris vyko irgi Kultūros centre sausio pabaigoje. Viskas buvo daroma paskirtu laiku, be stovėjimo ilgose eilėse, be būriavimosi ir kontaktavimo. Buvo apgalvotas net atskiras įėjimas ir išėjimas iš patalpos.

Belieka tik tikėtis, kad šio vakcinavimo metu nebuvo pasidalinta COVID-19 tarp skirtingų švietimo įstaigų. Kitas skiepijimas bus kovo 12 d. Norėtųsi, kad bent tą dieną į vakcinavimą bus pažvelgta atsakingiau.

Mokytoja (asmens duomenys žinomi)


TAI ŽINOTINA

  • Klaipėdos rajone už gyventojų skiepijimą atsakingas Gargždų pirminės sveikatos priežiūros centras (PSPC). Iki šiol PSPC gavo 668 vakcinos dozes, kuriomis paskiepytos prioritetinės gyventojų grupės. Visos šiuo metu Europos Sąjungoje naudojamos vakcinos yra saugios ir labai efektyvios. Jų efektyvumas siekia nuo 70 iki 95 procentų.
  • Klaipėdos rajone jau paskiepyti darbuotojai, dirbantys mobiliuose punktuose; palaikomojo gydymo ir slaugos pacientai bei darbuotojai; socialinių paslaugų įstaigų darbuotojai, seniūnijų socialiniai darbuotojai, socialinės globos įstaigų gyventojai, Valstybės vaiko teisių apsaugos tarnybos darbuotojai; atvejų ir protrūkių epidemiologinę diagnostiką atliekantys specialistai (NVSC specialistai); asmens sveikatos priežiūros specialistai (gydytojai, odontologai ir kt.); vaistinių darbuotojai.
  • Klausimais dėl koronaviruso ir vakcinavimo darbo dienomis nuo 8 iki 17 val. konsultuoja Klaipėdos rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuro specialistės Rima Leonauskienė (tel. 8 655 15 848) ir Irma Karpavičė (tel. 8 655 14 095). Klausimą galima pateikti ir el. paštu korona@visuomenessveikata.lt.

Agnė ADOMAITĖ

A. VALAIČIO nuotr.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių

Skip to content