Gyvensenos medicinos specialistė: energiją atimančios mitybos klaidos

„Ydingas tikėjimas, kad kažko atsisakius situacija pagerės, nes yra priešingai. Turime ne žiūrėti, ko atsisakyti, o kaip papildyti savo mitybą maistinėmis medžiagomis“, – įsitikinusi Gargždų PSPC gyvensenos medicinos specialiste dirbanti V. Uzielė. Užsiregistruoti vizitui galima el. paštu viktorija.uziele@gsc.lt

„Viskas prasideda mūsų galvoje“, – įsitikinusi Gargždų pirminės sveikatos priežiūros centre (PSPC) gyvensenos medicinos specialiste dirbanti Viktorija UZIELĖ. Apie šias pareigas ir dėl ko dažniausiai žmonės į ją kreipiasi, kokia turėtų būti sveika mityba, ji sutiko papasakoti ir „Bangos“ skaitytojams.
Ragina atsisakyti perdirbtų produktų
– Viktorija, pati užsiimate individualia praktika, vedate paskaitas visuomenės sveikatos biurams, privačioms įmonėms, taip pat dalyvaujate įvairiuose renginiuose, tačiau dirbate ir Gargždų PSPC gyvensenos medicinos specialiste. Kokios Jūsų pareigos?
– Mano teikiamų paslaugų spektras susijęs su pacientų mityba, fiziniu aktyvumu, socialinės aplinkos kūrimu, lėtinių ligų valdymu bei profilaktika, antsvorio problemomis, motyvacijos ir palaikymo niuansais ir pan. 
– Dėl ko dažniausiai į Jus kreipiasi pacientai?
– Dažniausiai sutinkami sutrikimai – per didelis svoris, liemens apimtis, tai didina širdies kraujagyslių ligų riziką bei cukrinio diabeto atsiradimo galimybę. Dažnos kraujospūdžio problemos, didelis blogojo cholesterolio kiekis, gliukozės svyravimai, padidėjęs rūgštingumas. 
– Ar galėtumėte išskirti, kokios didžiausios yra mitybos klaidos?
– Pirmiausia – tai per didelis kiekis perdirbtų maisto produktų, trūkumas daržovių, vaisių, skaidulų, gerųjų bakterijų. Ydingas ir tikėjimas, kad kažko atsisakius situacija pagerės, nes yra priešingai. Turime ne žiūrėti, ko atsisakyti, o kaip papildyti savo mitybą maistinėmis medžiagomis. Kai kuriems žmonėms atsisakyti jau neliko ko, nes valgo 1–2 kartus ir dar bevertį maistą. 
Pavasarį – vitaminų ir mineralų stoka
– Tai ką valgyti, kad žmogus išliktų sveikas ir gyvybingas kuo ilgesnį laiką?
– Kuo daugiau natūralių, neperdirbtų produktų, kuo daugiau augalinės kilmės produktų: daržovių, vaisių, kruopų, sėklų, daigų – ten slepiasi gyvybė. 
Nesupraskite klaidingai – neskatinu tapti vegetarais ar veganais, bet augalinis maistas turėtų užimti didesnę dalį mitybos raciono. 
– Kokius produktus į racioną rekomenduotumėte įtraukti būtent pavasarį?
– Pavasarį dažniausiai žmonėms trūksta vitaminų ir mineralų, to rezultatas – trūksta energijos, nuotaikos ir paūmėja ligos. Tai kuo labiau spalvotas, šviežias ir natūralus maistas – tuo didesnė tikimybė, kad tų vitaminų nepritrūks.
– Kaip pati tapote medicinos gyvensenos specialiste, kas paskatino tokį Jūsų pasirinkimą?
– Baigiau dietetikos studijas Klaipėdos valstybinėje kolegijoje, vėliau visuomenės sveikatos ugdymo papildomas studijas Klaipėdos universitete ir Gyvensenos medicinos magistro studijas Lietuvos sveikatos mokslų universitete. 
Jau nuo mokyklos tikslingai mažais žingsneliais ėjau link sveikatos temos, link mitybos, nežinodama kur tai nuves, bet noras padėti žmonėms rūpintis savo sveikata ir supratimas apie maisto svarbą bei noras tai perduoti paskatino ateiti čia, kur esu.
Svarbiausia – balansas
– Sakoma, jog batsiuvys be batų, o kaip Jūs? Ar savo šeimoje taip pat esate įtvirtinusi sveikos gyvensenos principus ar būna ir nusižengimų?
– Tikiu ta mintimi, kad negali duoti kitam to, ko neturi pats. Tad tam, kad žmonės tikėtų tavimi, turi ir pats tuo tikėti. Man sveika mityba yra gyvenimo dalis, neatsiejama nuo kasdienybės, bet esu paprastas žmogus, todėl būna suvalgau ir picos, ir pyragėlio, bet čia svarbiausia balansas. 
– Jūsų jaunystės eliksyras – tai…
– Meilė maistui. Itin svarbu ir subalansuota mityba, fizinis aktyvumas, pakankamas vandens kiekio suvartojimas bei miego kokybė. Jeigu šių komponentų žmogaus gyvensenoje nėra – jokie papildai, net patys geriausi ir maistingiausi, tikrai nepadės.
Agnė ADOMAITĖ
Asmeninio archyvo nuotr.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių