Gyventojų apklausos verdiktas – Klaipėdos rajono savivaldybės pavadinimo neišsižadės

Visuotinė gyventojų apklausa dėl pritarimo keisti Klaipėdos rajono savivaldybės pavadinimą į Gargždų nesulaukė gyventojų susidomėjimo. Dalyvavo tik 5,61 proc. visų rajono gyventojų. Informacijos stoka, geras oras, atostogų įkarštis – vardijamos įvairios pasyvumo priežastys.

Vis dėlto apklausos bendros tendencijos matyti. Iš 2 434 balsavusiųjų 1 870 gyventojų, t. y. 76,82 proc., nepritaria planams keisti pavadinimą. Tačiau gyventojų balsas į dangų neina: apklausa yra tik rekomendacinio pobūdžio, lemiamą sprendimą priims rajono politikai.

Visi gyventojai balsai buvo vieši, nes ant kiekvieno lapelio reikėjo užsirašyti savo vardą, pavardę. Nebuvo ir balsavimo kabinų – asmeninės erdvės pamąstymui nepalikta. Rinkimus priminė tik balsadėžės.Iniciatyvos kaina – apie 10 tūkst. Eur

Dėl vykdomos apklausos savaitgalį plušėjo 38 Savivaldybės administracijos darbuotojai. Jų darbas, Centrinės buhalterijos preliminariais duomenimis, kainuos 9 200 Eur. Atspausta tūkstančiai apklausos lapelių, tad vien popieriui išleista šimtai eurų. Klaipėdos rajono savivaldybės administracijos Ūkio dalies tarnybos vedėjas Mindaugas Miežetis informavo, kad balsavimo lapelių spausdinimui ir specialiam apklausos antspaudui išleista apie 600 Eur.

Kad apklausa būtų traktuojama kaip įvykusi, paprastai reikia 15 proc. rinkėjų. Šįkart dalyvavimas tesiekia 5,61 proc. Tačiau, anot Klaipėdos rajono savivaldybės mero Vaclovo Dačkausko, tai šiek tiek kitoks atvejis. „15 proc. reikia, kai iniciatyva yra iš gyventojų pusės, šiuo atveju apklausa buvo inicijuota Klaipėdos rajono savivaldybės tarybos, tad atėjusiųjų tam tikras procentas nėra privalomas. Mums buvo svarbiausia sužinoti bendrą gyventojų nuomonę. Dabar aišku, kad rajono žmonės dar nėra pribrendę permainoms. Nepaisant to, kad gyventojų pozicija yra tik patariamojo pobūdžio, neabejoju, kad jų pozicija, išsakyta visuotinėje apklausoje, turės lemiamos įtakos“, – įsitikinęs V. Dačkauskas. Jis atvirai pripažino, kad didelio aktyvumo ir nebuvo tikėtasi, mat net per rinkimus žmonės balsuoja vis dar nepakankamai aktyviai.

Dauparų-Kvietinių seniūnijoje savo nuomonę viena iš pirmųjų išreiškė Klaipėdos rajono savivaldybės tarybos narė Regina Kernagienė: „Agituoju būti savo krašto patriotais, mes vienintelis rajonas Lietuvoje, kurio centras nesutampa su pavadinimu. Laikas keistis. Kiek tai kainuos? O kiek kainuoja gėles auginti, pasodinti? Juk tai neįkainojama.“Aktyviausi – priekuliškiai, pasyviausi – kretingališkiai

Klaipėdos rajono savivaldybės tarybos ir mero sekretorė, gyventojų visuotinės apklausos komisijos pirmininkė Rūta Zubienė „Bangą“ informavo, jog balsai buvo baigti skaičiuoti sekmadienį 19 val. Anot jos, tik 554 gyventojai, arba 22,76 proc. sutiktų, kad rajonas būtų pervadintas į Gargždų. Likusioji balsavusiųjų dalis – 1870, t. y. 76,82 proc. – nori išsaugoti esamą pavadinimą. „Apklausa seniūnijose vyko sklandžiai, tačiau komisijos nariai pastebėjo, jog ne visi gyventojai žinojo apie apklausą, svarstė, dėl ko ji rengiama“, – pastebėjo R. Zubienė.

Vėžaičiuose socialine darbuotoja dirbanti Stanislava Grykšienė prasitarė balsavusi už pavadinimo pakeitimą į Gargždų savivaldybės dėl labai paprastos priežasties – kad ateity nereiktų žmonėms savo reikalų tvarkyti Klaipėdoje, visi yra pripratę prie Gargždų.Anot jos, aktyviausiai apklausoje dalyvavo Priekulės seniūnijos gyventojai, savo nuomonę čia išsakė 13,99 proc. gyventojų, t. y. 818, iš kurių 814 buvo prieš pavadinimo keitimą. Pasyviausiai dalyvavo Kretingalės seniūnijos gyventojai, išreikšti savo nuomonę atvyko tik 110 žmonių, t. y. 2,2 proc., iš kurių 109 taip pat nepritarė pavadinimo keitimui.

Iš 11-os seniūnijų trijose apklausos dalyvių dauguma pasisakė už pavadinimo pakeitimą į Gargždų. Judrėnų seniūnijoje – 82,86 proc. dalyvavusiųjų apklausoje pritarė pokyčiams, Gargždų seniūnijoje – 63,05 proc., Endriejavo seniūnijoje – 56,04 proc. Likusiose 8-ose seniūnijose balsavusiųjų dauguma nesutiko išsižadėti Klaipėdos rajono savivaldybės vardo. Daugiausia pasisakiusiųjų prieš buvo Priekulės seniūnijoje – 99,51 proc., taip pat Kretingalės seniūnijoje – 99,09 proc., Agluonėnų seniūnijoje – 95,52 proc.

Pasirinktas blogas laikas

Informacijos stoka, vasaros malonumai ir apolitiškumas – trys pagrindinės priežastys, kurias „Bangai“ vardijo gyventojai, svarstydami, kodėl apklausa nesudomino rajono gyventojų. „Buvo pasirinktas pats blogiausias laikas. Juk dabar vasara, kai dauguma atostogauja, savaitgalį kažkur išvažiuoja, o grįžta jau sekmadienio pavakarę, tad nebeįmanoma išsakyti savo nuomonės. Reikėjo apklausą vykdyti, pavyzdžiui, pirmadienį–trečiadienį, tada daugiau vilties, kad ji pavyktų“, – įsitikinęs aktyvus gargždiškis Vaclovas Griušys.

Į Gargždų seniūniją asmeninių reikalų tvarkyti užsukusi gargždiškė Vytautė Strumylaitė atvirai prisipažino apie apklausą nieko negirdėjusi, tačiau kadangi atsidūrė reikiamu laiku reikiamoje vietoje, tai atidavė savo balsą. „Aš už Klaipėdos rajono pavadinimo išsaugojimą, į kurį jau yra daug investuota. Tad nematau prasmės keisti, juolab kad Gargždus tikrai visi mažiau žino“, – svarstė 18 m. gargždiškė.

Už Klaipėdos rajono savivaldybės pavadinimo išsaugojimą pasisakė ir Martinaičių šeima iš Gargždų: „Kam keisti tai, kas yra gerai.“


Visuotinės Klaipėdos rajono gyventojų apklausos rezultatai

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių

Skip to content