Į duris beldžiasi suaugusiųjų gyvensenos tyrimas

Skersai išilgai kritikuojama Sveikatos apsaugos ministerija neišsižada užsibrėžtų planų. Šiuo metu visose Lietuvos savivaldybėse pradėtas vykdyti suaugusiųjų gyvensenos tyrimas, specialistai beldžiasi į namų duris ir prašo užpildyti klausimyną. Pastarąjį sudaro kelios dešimtys klausimų, kurie ne visiems iškart suprantami, tad reikia ir specialistų paaiškinimų. Vieni kantriai sutinka užpildyti anketas, o kiti iškart atsisako dėl laiko stokos ar priešiško nusiteikimo.

Rajone – nuo balandžio 17 d.

Suaugusiųjų gyvensenos tyrimą koordinuoti patikėta Higienos institutui, o apklausas vykdo savivaldybes aptarnaujančių visuomenės sveikatos biurų specialistai.

Klaipėdos rajone anketa pradėta platinti balandžio 17 d., planuojama apklausti ne mažiau kaip 400 respondentų. „Visur vaikštome su Visuomenės sveikatos biuro emblemomis pažymėtais džemperiais, marškinėliais, taip pat prisistatome. Turime apklausos atlikėjo pažymėjimą, kuriame nurodytas tyrimą atliekančios įstaigos pavadinimas, darbuotojo vardas, pavardė, antspaudas. Kadangi žiniasklaida gana išsamiai informavo apie šį tyrimą, daugelis gyventojų nesibaimina sukčių, vagių ir praveria duris“, – pasakoja Klaipėdos rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuro visuomenės sveikatos specialistė Monika Steponkienė.

Šiuo metu ji vykdo gyventojų apklausą Rietavo savivaldybėje. „Pačiame mieste jau apklausėme apie 50 respondentų. Namus, butus renkamės pagal specialią metodologiją. Miestuose pagal Registrų centro gatvių sąrašą generatoriumi atrenkamos tam tikros gatvės ir, pavyzdžiui, reikia pasirinkti namus su nelyginiais numeriais, eiti į kas antrą daugiabutį, belstis į nelyginių numerių butus. Kaimiškose vietovėse gatves renkamės pačios. Iki šiol dažniausiai randame vyresnio amžiaus žmones arba mamas, šiuo metu auginančias vaikus. Baiminomės, kad turėsime mažai vyriškos lyties atstovų, tačiau priešingai – šiuo metu jų esame apklausę net daugiau“, – džiaugėsi M. Steponkienė.

Klausimus supranta ne visi

Anot visuomenės sveikatos specialistės, radosi tokių, kurie atsisakė pildyti klausimyną: tiesiog iš anksto buvo priešiškai nusiteikę, o kiti argumentavo neturintys tam laiko. Mat klausimynas yra labai platus, dėl to kritikuotas ne kartą. 33 punktai apima įvairias sritis: apie gyvenseną, fizinį aktyvumą, mitybą, žalingus įpročius, visuomenės ir asmens sveikatos priežiūros paslaugas bei kt. Atsakymų užpildymas trunka 15–20 min. „Tačiau jei tai vyresnis žmogus, sugaištame ilgiau, reikia paaiškinti ir tam tikrus terminus… Įžvelgiame anketos trūkumų, paprastam gyventojui sudėtinga“, – apibendrino M. Steponkienė. Tą patį pastebi ir kitų rajonų specialistai. „Anketą mes ir patys prieš apklausą turėjome gerai išsiaiškinti. Be to, ties dvidešimtu klausimu respondentai pavargsta ir ima atsakinėti nebesigilindami“, – spaudai yra sakiusi Panevėžio miesto savivaldybės visuomenės sveikatos biuro specialistė Indrė Čaikinienė.

Higienos instituto Visuomenės sveikatos technologijų centro Tyrimų skyriaus vadovė Aldona Jociutė „Bangai“ akcentavo, jog klausimyną sudarė Higienos instituto ir Lietuvos sveikatos mokslų universiteto (Kaunas) specialistai, savo srities profesionalai. Sveikatos apsaugos ministerija šią anketą patvirtino. Buvo atlikti bandymai, atsirado užpildžiusiųjų anketą ir per 10–12 min. „Visi žmonės skirtingi, vieni greit apsisprendžia ir atsako, kiti ilgai mąsto. Jei kažkas neaišku, tam ir yra visuomenės sveikatos specialistai, kad paaiškintų, klausimus perfrazuotų savais žodžiais“, – teigė A. Jociutė.


KOMENTARAS

  • Klaipėdos rajono savivaldybės Visuomenės sveikatos biuro direktorė Neringa Tarvydienė: „Klaipėdos rajono savivaldybei tokia apklausa – ne naujiena. Dar 2007 m. atlikome suaugusiųjų gyvensenos tyrimą. Juo remiantis rajono Savivaldybėje yra patvirtinti prioritetai ir priimami sprendimai, susiję su sveikatos priežiūra. Tad esame vienintelė Savivaldybė, kuri po šio tyrimo jau galės įvertinti pokyčius. Kad rezultatus galėtume palyginti, mūsų rajono gyventojams bus pateiktas papildomas 21 klausimo blokas.

    Apklausai atlikti papildomų specialistų nėra samdoma, verčiamasi jau turimomis pajėgomis. Mūsų specialistė kooperavosi su Skuodo ir Rietavo kolegomis. Mažiausiai kainuos popierius, o daugiausia, žinoma, dirbančiojo laikas, darbo užmokestis.“

Agnė ADOMAITĖ

A. VALAIČIO asociatyvi nuotr.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių

Skip to content