Įkvepiantis mamos ir globėjos iš Slengių pavyzdys

Motinos dienos išvakarėse LR Prezidentas Gitanas Nausėda valstybės apdovanojimus už nuopelnus motinystei ir globai, už atsakingumą, pasiaukojimą bei įkvepiantį pavyzdį bendruomenei ir visiems Lietuvos žmonėms įteikė 40 mamų ir 8 globėjoms iš visos šalies. Ordino už „Už nuopelnus Lietuvai“ medaliu apdovanota ir Švedijos Karalystės pilietė Carin Suzanna Karosas, su šeima gyvenanti Slengiuose, Klaipėdos rajone.
„Esu pakylėta – nesitikėjau gauti tokį apdovanojimą. Tai mane įkvepia naujiems darbams, – „Bangos“ korespondentei atskleidė C. S. Karosas. – Malonu, kad Prezidentas įvertino, vadinasi, jam rūpi Dauno sindromą turintys žmonės.“
Ją nudžiugino nuoširdus Prezidento sveikinimas. „Supratau, kokia svarbi jam Motinos diena – kalbėdamas šioje iškilmėje užsiminė apie savo mamą ir susigraudino. Jam buvo džiaugsmas mus apdovanoti“, – įsitikinusi C. S. Karosas. Ir pastebėjo, kad šis apdovanojimas jos gyvenime – didžiausias po vaikų gimimo dovanos. Sveikinimo moteris sulaukė ne tik iš Klaipėdos miesto bažnyčios bendruomenės – feisbuko paskyroje linkėjimai skriejo iš viso pasaulio.
Sendvario seniūnijoje gyvenanti buvusi LCC tarptautinio universiteto lektorė Carin Suzanna ir Klaipėdos bažnyčios pastorius Saulius Karosai augina keturis biologinius vaikus ir tėvų globos netekusį neįgalų berniuką. Jauniausia dukrelė Iva, kuriai nustatytas Dauno sindromas, paskatino šeimą kitaip pažvelgti į gyvenimą. „Ji mus moko gyventi kitaip, nuoširdžiai viską vertinti“, – patikino mama ir globėja. Karosų šeima priėmė sprendimą iš globos įstaigos paimti Motiejų – tai buvo pirmas atvejis Klaipėdos rajone, kai šeima ryžosi globoti svetimą neįgalų vaiką, kuriam buvo 1 metai ir 3 mėnesiai.
Dabar Ivai – penkeri, o Motiejui – treji metai. Pasak pašnekovės, jiems smagu augti dviese, bendrystėje. Abu lanko darželį Slengių daugiafunkciame centre. Tačiau dėl silpnesnės imuninės sistemos dažnokai sirguliuoja – C. S. Karosas teko laikinai atsisakyti lektorės darbo universitete, kad galėtų juos prižiūrėti pati.
„Mes ruošiamės įvaikinti Motiejų – tvarkome su tuo susijusius formalumus, – atskleidė pašnekovė. – Mūsų šeimoje – 5 vaikai, iš kurių vyriausias – devyniolikmetis sūnus, o mažiausias – trejų metų, trys dukros – vidurinėlės.“
Švedijoje gimusi ir užaugusi C. S. Karosas, žmonių su Dauno sindromu ir jų globėjų asociacijos Klaipėdos apskrities skyriaus koordinatorė, skaito paskaitas, organizuoja įvairias veiklas, siekdama keisti visuomenės požiūrį į žmones, turinčius Dauno sindromą, gilina žinias, kaip medikai turėtų pranešti žinią tėvams dėl jų vaikeliui nustatytos šios negalios. Pandemija buvo apribojusi veiklą – dirbo nuotoliniu būdu, bet šį pavasarį pasikeitus situacijai, C. S. Karosas su Motiejumi apsilankė vienoje uostamiesčio mokykloje ir gyvai bendravo su klausytojais. Ruošiasi skaityti paskaitą ir Slengių daugiafunkciame centre.
„Mes labai dėkingi Gargždų socialinių paslaugų centrui, kurio didelę paramą jaučiame: specialistai nuolat domisi mūsų problemomis, padeda jas spręsti, skaito įdomias ir naudingas paskaitas – verta jiems įteikti gražiausią puokštę“, – šypsojosi C. S. Karosas.
Virginija LAPIENĖ