Iniciatyvos

Gargždų „Minija“ pakvietė į savo muziejų


Praėjusį penktadienį Gargždų „Minijoje“, vienoje iš pradinių klasių komplekso patalpų, pradėjo veikti mokyklos muziejus. Jo iniciatorė, organizatorė ir šeimininkė – mokytoja Birutė Grybauskaitė mielai rodė tai, kas šioje mokykloje buvo sukaupta per keletą dešimtmečių.


Mokyklos ir miesto istorijos fragmentai


Erdvioje patalpoje, kurioje nuo praėjusių metų rugpjūčio pradėjo kurtis mokyklos muziejus, daug įdomių eksponatų. Tai ir seniausia – 1949 metais iškovota taurė sporto varžybose, tai nežinia kokio „amžiaus“ fisharmonija, senutėlė rašymo mašinėlė, kuria mokyklos įkūrėjas ir buvęs ilgametis jos direktorius L. Jurgulis dar raštus spausdino. Čia per visą mokyklos gyvavimo laikotarpį aukso, sidabro medaliais ir su pagyrimu baigę mokiniai, mokytojų kolektyvai, abiturientų išleistuvių vinjetės, paprastuose sąsiuviniuose vesti klasių žurnalai ir net dainų švenčių aprašai, iškalbingai atspindintys to meto realybę.


Daugybėje bylų surinkta didelė rašytinė ir dokumentinė medžiaga, liudijanti ne tik mokyklos raidą, bet ir Gargždų miesto augimą. „Kasdien čia sėdėjau, grupavau medžiagą, segiau į segtuvus. Man labai padėjo mokyklos ūkvedys Jonas Sipas, direktoriaus pavaduotoja Daiva Bušeckienė“, – pasakojo Birutė Grybauskaitė.


Išsaugota praeitis


Buvusi itin mokinių mėgstama ir mylima kūno kultūros mokytoja Birutė Grybauskaitė kraštotyra susidomėjo seniai. Prieš daugelį metų ji perėmė tai, ką buvo pradėjusi ir jau sukaupusi vyresnė jos kolegė mokytoja Sofija Lamanauskienė. Visa medžiaga buvo laikoma muzikos kabineto kamputyje. B. Grybauskaitė pratęsė pradėtą darbą, surinko įdomios ir vertingos medžiagos ne tik apie mokyklos istoriją, bet ir apie Gargždus. Už tai „Minijos“ kraštotyrininkai yra pelnę ne vieną respublikinį apdovanojimą.


„Nesu muziejininkė, todėl dariau taip, kaip man atrodė geriau ir teisingiau“, – kuklinosi kolegas iš Gargždų krašto muziejaus jau pirmąją dieną priėmusi mokyklos muziejaus vadovė.


Gargždų krašto muziejaus direktorė Giedrė Mogilaitė ir istorikas Egidijus Miltakis pastebėjo, jog itin vertingi istoriniai dokumentai, kurie atspindi miesto augimą, jo plėtrą. „Yra unikalių raštų. Tik reikia mokyklai padėti juos tinkamai išsaugoti, ir tuo mes pasirūpinsime“, – pažadėjo G. Mogilaitė.


Gargždų „Minijos“ vidurinės mokyklos kraštotyrininkų surinkta medžiaga pasinaudojo istorikė Janina Valančiūtė rengdama didelės apimties Gargždų parapijos ir miesto istoriją, nemažai eksponatų iš jų skolinosi ir Gargždų krašto muziejus. G. Mogilaitės teigimu, itin reikšminga yra tai, kad daug dalykų surinkta ir išsaugota, bet apgailestavo, kad nemažai jau ir prarasta. Kai kurie dokumentai paskolinti privatiems asmenims, tačiau negrąžinti. Yra net vienetinių, netektų dėl žmonių nerūpestingumo ir neatsakingumo.


Rašo dabarties metraštį


Specialistai pasidžiaugė, jog mokytoja Birutė Grybauskaitė rašo savo mokyklos metraštį, fiksuoja visa, kas su ja susiję. Tai itin reikšminga, nes kas šiandien suvokiama kaip kasdienybė, prabėgus vos metams kitiems, tampa istorija. Be to, šiuo metu ji yra parengusi ir vykdo du projektus. Vienas iš jų pasakos apie Gargžduose gyvenančius žmones, savo darbais garsinančius miestą. Pradėta Viliaus Gaigalaičio globos namų istorija. „Man kraštotyrinis darbas yra įdomus. Tai, kad galiu pasigilinti į dalykus, kuriems dirbdama kūno kultūros mokytoja pristigdavau laiko, yra didelis malonumas“, – sakė muziejaus šeimininkė Birutė Grybauskaitė. Nuo 2000 metų mokytoja ji nebedirba, gyvena iš pensijos, bet nebėdoja, jog už tą didelį darbą, kurį ji daro ne tik mokyklos, bet ir Gargždų labui – atlygis simbolinis. Jai mokama vos už 7 valandas per savaitę, nors rengdama muziejų plušėjo nuo ryto iki vėlumos. Ir dabar paklausta, kaip dirbs, atsako: „Kada reikės, tada būsiu.“


Irena KASPERAVIČIENĖ

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių

Skip to content