Įnoringa ponia

Dalia DAUGĖLIENĖ
Gargždiškė

Lygios teisės, atlyginimai, privilegijos, norimos pavardės… Moterys tik aiškina, siūlo, reikalauja. Tiesiog pažiūrėkite ar paklausykite dienos žinių, ir tai neginčijamai patvirtins šiuos pastebėjimus. Vyrai – eismo įvykiuose, avarijose, nusikaltimuose, o moterys – projektuose, renginiuose, Seime, Vyriausybėje. O jeigu štai partija spalvingom nuotraukom puošia miestą ir ruošiasi rinkimams, tai ir ten šypsosi nemažai moterų.
Iš tiesų pas mus toli gražu nepanašu į tai, apie ką kalbama Stambulo konvencijoje. Kas čia ką skriaudžia? Ar ta nuskriaustoji pusė moterys? Galgi išsiskiria tik tai, kad jos šiuo metu visur dominuoja, tokios visur esančios, visa reginčios, viską spėjančios būtybės. Tikrai nepanašu, kad būtų kažkoks atskiras smurtas prieš moteris ar smurtas prieš vyrus. Tiesiog yra smurtaujama arba ne, o skriaudžiamas žmogus turi turėti galimybę save apginti nepaisant lyties. Jeigu prisimintume neseniai prabėgusių švenčių nusikaltimų statistiką, tai moterys jų metu, ko gero, labiau plakė vyrus, talžė keptuvėmis, šutino verdančiu vandeniu, mojavo peiliais ir nepaliaujamai gėrė. O ten, kur laisvai liejasi alkoholis, smurtas neišvengiamas. Jis lyg kokia privalomoji išgertuvių programa. Taigi, jei jau įstatymai kalba apie piliečių teises, visi esame vienodi piliečiai, o bet koks vyrų ir moterų supriešinimas atrodo labai dirbtinai.
Dirbtinai atrodo ir noras vėl keisti moterų pavardes. Negana turimų galūnių, svetimų raidžių, reikia kažko naujo. Pavardė tampa lyg eksperimentų laukas. Vyrai tyli, o moterys nerimsta. Ką ten pavardė, visa gimtoji kalba jau ima erzinti po užsienį aktyviai lakiojantį jaunimą, mielai ją vėl kaip gūdžiais amžiais į kaimo trobas suvarytų. Tegul ši kalba lieka tiems, kurie niekur neišvažiuoja, šalies nereprezentuoja, kurių niekas nemato ir negirdi. Vėlgi įdėmiai paklausykite, kaip kalba jauni verslo, banko, valdžios atstovai (o tokių dabar dauguma). Jų ne tik žodynas gerokai perpildytas angliška terminija, bet ir pats tarimas lyg užsieniečių, su pertarais, kitakalbiams būdingais mykimais ir lietuviškų žodžių manieringa paieška („Kaip čia išsireiškus? Kaip čia būtų lietuviškai?). Galima manyti, jog abiturientams siaubą varanti matematika ilgainiui bus nurungta gimtosios kalbos. Jau dabar atrodo, kad tik nepasiduodančių lietuviškumo menkinimui mokytojų dėka lietuvių kalbos dar šiaip ne taip išmokstama. Nors… Jeigu protų mūšio pobūdžio renginiuose, laidose išlenda klausimas iš gramatikos ar literatūros, dažnai ir didžiausi žinovai krenta. Taip, jie moka pasaulio geografiją, išmano astronomiją, gali atlikti sukčiausias matematines užduotis, bet išgirdę klausimą, kokie yra daiktavardžių skyriai, suglumsta. Pasakyti, jog tikriniai ir bendriniai, niekaip nepavyksta. Beje, labai nustebino LRT laidoje „Kas? Kodėl?“ išgirstas klausimas, į kurį išmintingi laidos dalyviai irgi nesugebėjo atsakyti. Paklausus, kokia upė teka pro Gargždus, išgirdome ko negirdėję – ir Nevėžis, ir Dubysa. Taigi plačiajame pasaulio matyme Lietuva neįdomi.
Nežinau, ar čia labai reikia džiaugtis, jog pradinėse klasėse mokiniai dirba kompiuteriais, jais rašo, skaičiuoja. Šį kartą ne apie vaikų sveikatą, tiesiog rodė per žinias, kaip tie maži pirščiukai guviai tapšnoja kompiuterio ekraną, ir nejučia imi galvoti, o kažin paprastą rašiklį ar jie sugeba laikyti. Ar jau užtenka ranka tik parašą suraityti, o visa kita technologijos padarys? Suprantu sunerimusius menininkus, kurių piešiniai, fotografijos turi konkuruoti su kompiuterio atliktais darbais. Tie darbai dirbtiniai, be gyvybės, bet mada – stiprus veiksnys. M.A.M.A. renginys, prasidėjusios atrankos į „Euroviziją“ stebina jaunų atlikėjų nepaprastu noru atsisakyti bet kokio lietuviškumo – vardai ir pavardės užslapstyti po sunkiai ištariamais pseudonimais (Monikos Linkytės garbei reikia pasakyti, kad ji savo tapatybės neišsižadėjo), o kūriniai daugiausia anglų kalba, lyg savąja nepajėgtų išdainuoti lėkšto turinio. Mada?
Taigi mada tampa šūksniai, kad moterys vis tiek skriaudžiamos, jos siekia partnerystės ir nori naujų pavardžių, kad šiuolaikinės technologijos, dirbtinis intelektas tuoj tuoj nustums žmones ir perims jų darbus. Madinga kūdikiams drauge su čiulptuku įduoti telefoną ir tikėtis, kad tokiame mamos ir vaiko bendravime išsivystys turtinga, rišli kalba. Jeigu dainuoti, tai būtinai angliškai. Ką gi, mada – įnoringa ponia. Jai patinka laužyti tradicijas ir manyti, kad yra vienintelė tiesa.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių

Skip to content