Iš spaustuvės laikraštis keliauja skaitytojams

Antradienio ir penktadienio vakarais „Bangos“ laikraščio automobilio maršrutas visada svarbiausias ir vienintelis: į Kretingą, į „Vakarų Lietuvos“ spaustuvę, kurioje spausdinamas rajono laikraštis. Išspausdinus „Bangą“, dalis tiražo parsivežama į redakciją ir išplatinama po parduotuves, Gargždų prenumeratoriams, o kita dalis tiražo atitenka AB Lietuvos paštui, platinančiam trečiadieniais ir šeštadieniais laikraštį visame rajone.


Radę laisvesnį pusdienį, „Bangos“ redakcijos bendradarbiai, jaunųjų korespondentų klubo nariai, savanoriai apsilankėme „Vakarų spaustuvėje“. Juk labai smalsu ir svarbu papildyti žinias, kaip realiai vyksta laikraščių spausdinimo procesai.
„Vakarų spaustuvėje“, kuri daugiau kaip 20 metų veikia Kretingoje, šiuo metu dirba 11 darbuotojų. Spaustuvės direktorius Danielius Blažulionis išsamiau papasakojo, kad laikraščio spausdinimo procesas, kuris yra kompiuterizuotas, skirstomas į 3 etapus. „Pirmas etapas ‒ priešspaudiminis procesas, kurio metu technologiškai apdorojami iš redakcijų gauti maketai ir jie perkeliami ant plokščių. Antras etapas ‒ pats spausdinimas (t. y. kai vaizdas nuo plokščių perkeliamas ant popieriaus). Ir trečias etapas ‒ pospaudiminis procesas (t. y. laikraščių skirstymas, skaičiavimas, pakavimas)“, ‒ atskleidė pašnekovas. Jis akcentavo, kad šiuo metu didžiausia problema ‒ gamybai reikalingų medžiagų, ypač popieriaus, savalaikio tiekimo užtikrinimas, kuris yra problematiškesnis šiuo ekonominės krizės laikotarpiu.
„Vakarų spaustuvėje“ spausdinami laikraščiai ne tik iš Žemaitijos regiono, bet ir iš kitų Lietuvos rajonų bei miestų: Vilniaus, Pasvalio, Rokiškio ir t. t. Būtent Kretingoje spausdinamas ir Klaipėdos rajono laikraštis „Banga“ bei savaitraštis „Vakarų Lietuva“, kurį kartu leidžia Kretingos rajono laikraštis „Pajūrio naujienos“, Plungės rajono ir Rietavo savivaldybės laikraštis „Plungė“, Telšių rajono laikraštis „Telšių žinios“, Skuodo rajono laikraštis „Mūsų žodis“, Mažeikių rajono laikraštis „Santarvė“. Bendra savaitraščio „Vakarų Lietuva“, turinčio įspūdingą, daugiau nei 21 000 egzempliorių tiražą, leidyba yra išskirtinis reiškinys Lietuvoje, šalyje tai yra spaudos kooperacijos pavyzdys. Beje, spaustuvė taip pat įkurta šių laikraščių kooperuotomis lėšomis. Toks spaudos verslo susivienijimas – taip pat vienintelis Lietuvoje. Anot D. Blažulionio, šiuo metu spaustuvės užsakovai – 27 laikraščiai iš įvairių Lietuvos regionų, o per valandą spaustuvėje yra išspausdinama net apie 15 tūkst. laikraščio egzempliorių.
„Įdomu buvo pamatyti, kaip laikraščio maketas, kuris atidžiai parengiamas redakcijoje, internetu atsiunčiamas į spaustuvę ir koks procesas vyksta būtent spaustuvėje, kaip maketas virsta popieriniu laikraščiu. Prieš pradėdama savanoriauti „Bangos“ redakcijoje, niekada neskaitydavau laikraščių, tikriausiai todėl, kad visada po ranka turėdavau mobilųjį įrenginį. Be to, net neįsivaizduodavau, kiek reikia pastangų, kaip dirba profesionalių žurnalistų komanda, kol parengia faktais, įvairiomis nuomonėmis pagrįstus straipsnius laikraščiui. Savanoriaudama ir matydama realų redakcijos darbą pradėjau lyginti skaitomą informaciją internete, socialinuose tinkluose ir laikraštyje. Informacijos, kuri sklinda socialinėje medijoje, šiuolaikiniam žmogui gali būti tiesiog per daug. Be to, socialinėje erdvėje sklinda nemažai informacijos be patikrintų faktų – neretai žmonės to negeba kritiškai įvertinti“, – samprotavimais po apsilankymo spaustuvėje dalijosi savanorė Danielė.

Egidija JOKUBAUSKAITĖ, Danielė DOMEIKYTĖ
Aut. nuotr.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių