Įsibėgėja Slengių „Brexit“: sieks gyventojų apklausos
Šiuo metu Slengiuose gyvena 858 registruoti gyventojai.
Vasaros karščiai neištirpdė slengiškių noro palikti Klaipėdos rajoną ir prisijungti prie uostamiesčio teritorijos. Iniciatyvūs gyventojai jau mina atitinkamų valstybinių institucijų slenksčius. Pirmadienį Klaipėdos rajono savivaldybės administracijoje susitiko su Administracijos direktoriumi Sigitu Karbausku, Sendvario seniūnijos seniūne Loreta Kupriene ir įteikė prašymą įregistruoti gyventojų iniciatyvinę grupę dėl administracinių ribų keitimo.
Vadovausis įstatymais, ne emocijomis
Administracijos direktorius S. Karbauskas „Bangai“ sakė, jog vienas iš pagrindinių įvardintų motyvų buvo emocinis. „Mes buvome, esame ir jaučiamės klaipėdiečiais. Tačiau tai tolygu, jog kinai nusipirktų pusę rajono teritorijos ir čia kurtų Kiniją. Šiuo atveju būtina atsižvelgti į įstatyminę bazę. Vadovautis teisės normomis, o ne principu myliu, nemyliu“, – akcentavo pašnekovas.
Gyventojų įteiktą prašymą pasirašė 13 Slengių kaimo gyventojų (1 – neregistruotas Slengiuose). Jie nori, jog būtų įregistruota iniciatyvinė grupė dėl Slengių kaimo prijungimo prie Klaipėdos ir išduoti gyventojų parašų rinkimo lapai dėl pasiūlymo teikimo LR Vyriausybei. Tačiau pagal Klaipėdos rajono savivaldybės tarybos veiklos reglamentą gyventojai pirmiausia turėtų surinkti 10 proc. rinkėjų parašų. Vadinasi, vietoj 13 turėtų būti apie 80. Klaipėdos rajono savivaldybės administracijos Juridinio skyriaus vedėjas Romualdas Bagačiovas „Bangai“ paaiškino, kad Vyriausybės nutarimas dėl gyventojų iniciatyvinės grupės sudarymo ir pasiūlymo teikimo tvarkos aprašo byloja ką kitą. „Po ilgų svarstymų nuspręsta vadovautis minėtu Vyriausybės nutarimu. Klausimas turi būti išspręstas per 10 darbo dienų nuo prašymo įteikimo, tad reikia manyti, jog mėnesio pabaigoje tą grupę įregistruosime ir parašų rinkimo lapai bus išduoti“, – komentavo ilgametę juristo patirtį turintis R. Bagačiovas.
Pasitraukimo motyvai
Anot S. Karbausko, dar vienas žinomas pasitraukimo iš rajono motyvas – švietimas. Trūksta ugdymo įstaigų. Tačiau ši problema sprendžiama. Bendradarbiaujant su verslo sektoriumi planuojama, jog Slengiuose turėtų išdygti daugiafunkcis pastatas, kuriame būtų ir mokykla, darželis, kultūros skyrius, ir didelė sporto salė. „Yra sudaryta darbo grupė, ieškoma sklypo, nes laisvos valstybinės žemės nėra. Bus skelbiamas antras kvietimas sklypui pirkti, nes po pirmojo pasiūlymų sulaukta, tačiau vieni neatitiko poreikių, kiti buvo su kliuviniais, pavyzdžiui, patenkantys į kultūros objektų apsaugos zoną, dėl to išaugtų derinimo kaštai ir pan.“, – aiškino seniūnė L. Kuprienė.
Dar viena iš Slengių opų – prastas susisiekimas su miestu. „Šalies mastu esame vertinami labai pozityviai dėl bendradarbiavimo su „Klaipėdos keleiviniu transportu“, primokame už papildomus viešojo transporto reisus“, – dėstė S. Karbauskas. Tačiau gyventojų esama susisiekimo sistema netenkina. „Jie nori, kad autobusai kursuotų kaip mieste kas 10–15 min. Yra gerai, tačiau norima dar geriau. Tai žmogiška savybė“, – replikavo Sendvario seniūnijos seniūnė L. Kuprienė.
Nesaugus kelias į Radailius, Ežero g. – dar vienas slengiškių nepasitenkinimo šaltinis. „Tai regioninis kelias. Esame parašę daugybę raštų su seniūnaičiais, iniciatyviais gyventojais į Automobilių kelių direkciją prie Susisiekimo ministerijos. Tačiau šiuo metu yra rengiama bendra tvarka, pagal kurią bus dėliojama rekonstruojamų kelių, saugumo priemonių įrengimo prioritetinė eilė. Tas sąrašas bus pateiktas viešai. Savivaldybė šiuo atveju neturi jokios įtakos. Kas mūsų galiose, tą padarėme – kreipėmės“, – aiškino L. Kuprienė.
Gyventojų poziciją atskleis apklausa
Vienas iš iniciatyvinės grupės įregistravimo šalininkų slengiškis Rimantas Tamušauskas „Bangą“ patikino, kad nepersigalvos: „Netikime, kad rajono Savivaldybė suvaldys esamą situaciją. Su kuo pasikalbame, visi nori jungtis prie Klaipėdos, tai pasitikrinkime, išreikškime savo nuomonę ir bus aišku, ar liekame rajone, ar vis dėlto jungiamės prie Klaipėdos.“
Paklaustas, ar jis tiki, kad Klaipėdos miesto savivaldybė išpildys slengiškių lūkesčius, atsakė: „Pagyvensim, pamatysim. Vis dėlto Klaipėda veikia solidžiau, sklandesnis gyventojų ir valstybinių institucijų bendradarbiavimas. Rajone kartais susidaro įspūdis, jog veikiama gaisro gesinimo principu.“
Agnė ADOMAITĖ
„Bangos“ archyvo nuotr.