Įveiklinti

Dalia DAUGĖLIENĖ

Gargždiškė

Daugiausia pripratę prie žodžio įdarbinti, dabar esame ir įgalinti, ir įveiklinti. Žodynas plečiasi, turtėdamas ne tik svetimybėmis, bet ir lietuviškais naujadarais. Jie gal nėra visai nauji, tiesiog naujai įgavę aktualumo. Džiaugiamės turėdami darbą, esame įgalinti jį gerai atlikti, o jeigu reikia, galime save ir įveiklinti. O reikėti tai reikia, nes kitaip namų ūkis susitrauks kaip nykštuko pirštinė.

Šeimoje vienas asmuo visą laiką turi būti atsakingas už elektrą ir dujas. Jis turi akylai stebėti kainų pokyčius ir beveik kas savaitę skubėti atnaujinti sutartis. Gal vienu centu sumažės ateityje, o, žiūrėk, gal ir dešimt sutaupysi. Taupyti dabar ragina visi vieši asmenys, nors patys taupumo pavyzdžio nerodo, o dažnai netgi priešingai. Betgi stengiamės dėl savęs. Jeigu blogai sekasi draugauti su kompiuteriu, tai šitam šeimynykščiui teks sėdėsi ilgiausioje eilėje ir kantriai laukti, kol pavyks dar kartą (kažkelintą) atnaujinti sutartį. Turi nusiteikti, kad su tavimi gražiai kalbės, maloniai aiškins, bet vis tiek jausies kaip būrimo salone – nei suprasi, nei patikėsi.

Kitas šeimos narys, nepaleisdamas iš rankų ir akių reklaminių tekstų, dorosis su kainų margumynu. Jis turi stebėti, kada kurioje parduotuvėje vyks kokia akcija. Jeigu vėlgi nesusigaudai internetinės reklamos erdvėse, tai geriausiai aplėkti kasdien miesto parduotuves ir išsiaiškinti vietoje, kas kur šiandien kokiu centu pigiau. Neatpigo, tiesiog vienkartinis pirkėjų viliotinis šitaip vyksta. Sutikus tokius pačius ieškotojus ilgainiui sveikinsi kaip artimus bičiulius ar gimines. Bendras rūpestis suvienija. Beje, dar vaistines apžvelgti reikės. Na, tai čia prie tos pačios veiklos, tik laiko vėlgi teks skirti ne ką mažiau.

Trečiam, kuris turi būti pakankamai išmanus, teks atrinktas gėrybes supirkti ir namo parnešti. Kodėl čia kažkokio išmanymo reikia? Ogi todėl, kad didžiosiose parduotuvėse nelieka pardavėjų. Jos sukasi tarp lentynų, krauna prekes, valo, šluosto, dėlioja, o jų tikrąjį darbą dirbame mes, pirkėjai. Pardavėjos profesija nyksta itin sparčiai. Žinoma, darbdaviui naudinga, bet kaip čia su pagarba ir patogumu pirkėjui? Ar galvojama, jog šis darbas vyresnio amžiaus žmonėms nelabai pagal jėgas? O gal ir čia kaip bankuose ar elektros įmonėse pasiūlys kreiptis į vaikus ar anūkus, kad šie metę savus reikalus skubėtų senimui padėti. Nesvarbu, kad taip vyresnio amžiaus žmogus palaipsniui stumiamas iš visuomenės gyvenimo. Taigi tas trečiasis turi gerai matyti, greitai suktis, dviem kortelėm darbuotis, stebėti, ar nesuklydo kur, ar nuolaidos gerai pritaikytos. Jeigu užtruksi, už tavęs išsirikiuos eilė ir gali, švelniai tariant, patirti žodinę diskriminaciją dėl amžiaus.

O ką jau padarysi, kad žmogui vis tenka iš kokios ligos vaduotis? Niekas sirgti nenori, bet liga neklausia. Taigi ketvirtasis dirbs registratoriumi. Jis mėgins užregistruoti pas norimą gydytoją. Aišku, pas šeimos gydytoją patekti lengviausiai, čia ir paskambinti galima, jei labai bėda prispaudžia, telefonu pasikonsultuoti. Bet pas vadinamuosius specialistus tai jau atskira kalba. Jei spėsi rasti kokį tarpelį, tai pasisekė, nes jie dažniausiai tik kelias valandas dirba visiems mokesčių mokėtojams, o paskui skuba į privačius kabinetus ir ten praleidžia didesnę dienos dalį. Čia jie įdėmiai klausosi pacientų ligos istorijų, tiria, konsultuoja, gydo. Tokie malonūs, nepavargę, finansiškai motyvuoti. Bet jeigu pacientui su finansais nėra glaudaus ryšio, jeigu iš pensijos liko tik pigiausiems vaistams, tai teks gerokai pavargti, kol taloną gausi. Tad ketvirtasis turės padirbėti.

Penktasis turėtų koordinuoti visų veiksmus ir rinkti informaciją, kuri padėtų palyginti, ar teisinga linkme šeima eina. Jam dar galima paskirti lengviausią darbą- ruošti pirkinių maišelius. Juk jau mokėti tenka (o, kaip žinome, centas prie cento…). Taip pat nusiplūkusiai šeimynai ryto vakaro TV programą atrinkti. Ką dar galima pažiūrėti be trisdešimt metų rodomų „Volkerio Teksaso reindžerio“, „Vedęs ir turi vaikų“ bei ašarinių filmų jautrioms namų šeimininkėms?

Tik ką daryti, jei gyvenate dviese arba palikote vienas? Vadinasi, teks nudirbti penkių darbus. Taigi esame įveiklinti kaip reikiant. Kitaip namų ūkis, arba dar vadinamas burbulas, neabejotinai sprogs.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių

Skip to content