Jaunimo galimybėms pristatyti – forumas

Gausus būrys jaunuolių, dalyvavusių forume, džiaugėsi išgirdę daug naudingų pranešimų.

Kaip įsidarbinti vasarą? Kodėl savanorystė tokia vertinga? Kokia Klaipėdos rajone jaunimo politika? Į daugybę klausimų buvo atsakyta praėjusį penktadienį Gargždų „Minijos“ kino teatre vykusiame Jaunimo galimybių forume.


Už savanorystę – 0,25 balo
Apie savanorystę ir jos galimybes papasakojo Inesa Greivienė, kuri pristatė Jaunimo savanoriškos tarnybos programą. Pastaroji Klaipėdos rajone sėkmingai veikia jau nuo 2018 m. Programą administruoja jaunimo organizacija „Alterno“, programos vadovė I. Greivienė, kartu dirba mentorės Neda Gaudutytė ir Kotryna Mažonienė. Nuo 2018 m. į programą buvo įtraukta apie 100 Klaipėdos rajono jaunuolių.
2023 m. yra numatyta 30 vietų, dalis jų dar nėra užimta, tad gegužės pabaigoje bus paskelbta registracija bendroje sistemoje Lietuvos mastu. Programa yra finansuojama Jaunimo reikalų agentūros ir Klaipėdos rajono savivaldybės. „Savanoriaujant yra puiki galimybė „pasimatuoti“ profesiją, taip pat įgyti daug svarbių kompetencijų ateičiai“, – neabejoja I. Greivienė. Ji akcentavo, kad savanorišką tarnybą baigęs jaunuolis pagal dabartinę tvarką gauna pažymėjimą, kuris stojant į aukštąsias mokyklas prideda 0,25 balo. Kartais šie balai būna lemiami, ar tu gausi mokamą, ar nemokamą vietą. Savanoriška tarnyba trunka 6 mėnesius, iš viso reikia dirbti 240 val., tad per savaitę išeina apie 10 val. Visą savanorystės laiką jaunuoliui padeda jam priskirtas kuratorius.
Klaipėdos rajone yra per 10 organizacijų, kurios priima jaunuolius pagal Jaunimo savanoriškos tarnybos programą: tai Gargždų socialinių paslaugų centras, bendruomenė „Priekulės ainiai“, Gargždų atviras jaunimo centras, Gargždų krašto muziejus, Gargždų kultūros centras, Klaipėdos rajono savivaldybės administracija, Jono Lankučio viešoji biblioteka (23 filialai!), Visuomenės sveikatos biuras, Turizmo informacijos centras, Nacionalinė rajonų ir miestų laik­raščių leidėjų asociacija, Priekulės kultūros centras, Priekulės socialinių paslaugų centras. „Tik pradėdami nuo savęs galime keisti pasaulį. Savanorystė tam puikiausiai tinka“, – neabejoja I. Greivienė.


Savivaldybė skiria daugiau lėšų
Kaip jaunimo politika įgyvendinama Klaipėdos rajone, išsamiau pristatė Klaipėdos rajono savivaldybės Jaunimo reikalų koordinatorė Adelija Radžienė. Ji supažindino su Jaunimo politikos pagrindų įstatymu ir sakė, kad jaunimo galimybių kūrimui Klaipėdos rajono savivaldybė skiria vis daugiau lėšų. 2018 m. buvo 16 400 Eur, o 2023 m. – 45 000 Eur. Daugiausia lėšų – 20 tūkst. Eur tenka Jaunimo įdarbinimo vasarą programai, 16 270 Eur – jaunimo veiklos projektams, 6 000 Eur – Jaunimo savanoriškai tarnybai ir kt.
Pasak A. Radžienės, geriausia, kai jaunimas yra organizuotas. Ji pasidžiaugė, kad rajone yra 8 veikiančios jaunimo organizacijos, 3 kaimo jaunimo klubai, 11 mokinių savivaldų, 14 neformalių jaunimo grupių, susibūrusių pagal pomėgius.
Savivaldybės jaunimo reikalų taryba padeda užtikrinti jaunų žmonių atstovavimą sprendžiant Savivaldybės jaunimo politikos klausimus. Padėkota buvusiems Jaunimo reikalų tarybos nariams: Gintautui Bareikiui, Anelei Dromantaitei, Martynui Pociui, Gretai Srėbalienei, Virgilijui Skuodui. Jaunimo galimybių forume dalyvavę tiek G. Bareikis, tiek V. Skuodas teigė, jog buvo gera prisidėti prie šios veiklos, kuri labai prasminga. „Leisiu sau pajuokauti. Anksčiau stebėdavausi, iš kur Adelija turi tiek energijos, ji tokia „užsikonservavusi“, tačiau kai pats pradėjau dirbti su jaunimu, irgi laikas pristojo“, – šypsodamasis sakė V. Skuodas, kuris buvo Jaunimo reikalų tarybos pirmininkas. Dar tą pačią dieną, po Jaunimo galimybių forumo, susirinko naujoji Jaunimo reikalų taryba, kurios pirmininke išrinkta Agnė Zabrynaitė.

Forume sveikinimo žodį taręs ir jaunimą raginęs išbandyti save kuo įvairesnėse veiklose Klaipėdos rajono savivaldybės vicemeras Vytautas Butkus ir Jaunimo savanoriškos tarnybos programos vadovė Inesa Greivienė (kairėje), Gargždų atviro jaunimo centro jaunimo darbuotoja Ieva Dobravalskytė, ji tądien vedė ir Jaunimo galimybių forumą.


Darbas vasarą – misija įmanoma
Į Jaunimo galimybių forumą susirinkusius jaunuolius ypač domino vasaros darbo tema. Tad neatsitiktinai apie jaunimo užimtumą vasarą ir integracijos į darbo rinką programą papasakojo Gargždų atviro jaunimo centro darbuotojas Aivaras Buitkus. Ši programa skirta jaunimui nuo 14 iki 18 m., deklaravusiam savo gyvenamąją vietą Klaipėdos rajono savivaldybės teritorijoje. „Daugelis sutiks, kad dažnas darbdavys nelabai nori priimti į darbą jaunuolius, kurie neturi patirties, tad šiuo atveju labai svarbu, kad Klaipėdos rajono savivaldybė rado būdą, kaip situaciją pakeisti. Savivaldybė finansuoja dalį priimto jaunuolio darbo užmokesčio, tokiu būdu priimti į darbą jaunimą suinteresuotas tampa ir darbdavys“, – pastebėjo A. Buitkus. Jau gegužės 10 d. Klaipėdos rajono savivaldybės tinklalapyje, taip pat Gargždų atviro jaunimo centro feisbuko profilyje bus skelbiamos galimos darbo vietos jaunimui pagal šią programą.
Anot A. Buitkaus, programa sparčiai populiarėja ir ateityje, tikėtina, kad nebus priimti visi norintys jaunuoliai, todėl yra nustatyti tam tikri prioritetai. Į A. Buitkų galima kreiptis ir dėl konsultacijos rašant gyvenimo aprašymą, motyvacinį laišką. Pagal programą dirbančius jaunuolius vizituoja A. Buitkus, yra matuojamas jų darbo progresas ir pan. „Buvo labai naudinga informacija, galvojame apie darbą vasarą“, – po pranešimo „Bangai“ sakė Gargždų „Minijos“ progimnazijos aštuntokės.


„Tvarios iniciatyvos“ nugalėtojai
Apie įtraukųjį Baltijos jūros regioną, asociaciją „Klaipėdos regionas“ papasakojo Greta Tautavičiūtė. Gargždų atviro jaunimo centro veiklą forume pristatė centro darbuotojas Rokas Raupys, su sporto klubo „Kuršis“ veikla supažindino Aidas Kryževičius. Apie jaunimui palankios sveikatos priežiūros paslaugas papasakojo jaunimui palankių sveikatos priežiūros paslaugų koordinatorė Greta Račkauskaitė. DofE programos veiklą Gargždų vaikų ir jaunimo laisvalaikio centre pristatė Viktorija Godiliauskienė.
Forumą vainikavo konkurso „Tvarios iniciatyvos“ apdovanojimai. Konkursu buvo raginama jaunimą įgyvendinti tvarią iniciatyvą. Laimėjo „Protų mūšis“, organizatorės – Rūta Jakaitė ir Žilvija Juškevičiūtė. Iniciatyvinei grupei skirtas prizas – 200 Eur ir įteikti pažymėjimai. Apdovanota ir kita iniciatyva: Gargždų vaikų ir jaunimo laisvalaikio centro jaunieji turistai su mokytoju Ernestu Bukausku organizavo švaros akciją parkelyje šalia Laisvalaikio centro. Įteiktas pažymėjimas ir dovanų kuponas iš „Ievos skanėstų“.
Šį „Tvarios iniciatyvos“ konkursą organizavo jaunimo organizacija „Alterno“, VšĮ Kūrybinių ir socialinių iniciatyvų centras. Partneriai – asociacija Klaipėdos regionas, VšĮ „Amicus Certus“.

Agnė ADOMAITĖ
Autorės nuotr.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių