Jie sugrįš švęsti „Žilvičio“ 50-mečio jubiliejaus
49-ojo sezono kiekvienos pamainos sporto varžybos prasidėjo tradicinės žilvitietiškos mylios bėgimu.
Laikas jau skaičiuojamas ne dienomis: pirma, antra, … dešimta. Moksleivių poilsiavietėje „Žilvitis“ jau sugiedoti Lietuvos ir „Žilvičio“ himnai, nuleistos vėliavos. Jau nudžiūvo 1 233 vaikų ir jaunuolių išsiskyrimo ašaros. Stovyklautojų „Facebook“ svetainės pasipildė keliomis dešimtimis draugų, jų širdyse gyvena ypatingi prisiminimai apie nuostabų laiką „Žilvityje“ ir tikėjimas sugrįžti čia kitą vasarą – 50-ąją.
Tobulėk. Auk. Pažink. Kurk. „Žilvityje“
Nuostabiame Lietuvos kampelyje ant Baltijos jūros kranto įsikūrusioje Lietuvos žemės ūkio darbuotojų profesinių sąjungų federacijos respublikinės tarybos viešojoje moksleivių poilsiavietėje „Žilvitis“ jau 49-ąjį sezoną stovyklavo moksleiviai iš Lietuvos ir emigrantų vaikai iš Latvijos, Belgijos, Anglijos, Airijos, Švedijos, Ispanijos, Italijos, Islandijos, Norvegijos, JAV ir kitų šalių.
Ne pirmus metus poilsiavietė „Žilvitis“ dalyvauja Švietimo mainų paramos fondo inicijuojamoje programoje „TAPK“ (Tobulėk. Auk. Pažink. Kurk.) ir siekia bendro vaikų vasaros stovyklų programų tikslo: ugdyti moksleivių socialines ir emocines kompetencijas – lavinti bendravimo bei kūrybiškumo įgūdžius pagal neformaliojo vaikų švietimo programas. Iš 20-ies neformaliojo švietimo programų „Žilvitis“ įgyvendina pasirinktą „Sportinę – sveikatingumo ir poilsio“.
„Kaip ir kiekvienais metais, didžiausią dėmesį skyrėme fiziniam aktyvumui bei racionaliai mitybai. Moksleivius supažindinome su sveika gyvensena. Suteikėme moksleiviams galimybę save išbandyti įvairiose srityse. Stovyklautojai ne tik aktyviai sportavo, jiems buvo sudarytos sąlygos pasireikšti ir mene. Moksleiviai piešė, kūrė eiles, muziką, scenarijus pasirodymams ir patys grojo, dainavo, šoko, vaidino. Su programoje dalyvavusiais stovyklautojais dirbo kvalifikuoti vadovai ir auklėtojai, išklausę 8 valandų mokymo kursus, – pasakojo poilsiavietės „Žilvitis“ direktorius Bronius Kalvaitis. – Vykdydami TAPK programą, siekiame teikti vaikams neformaliojo vaikų švietimo ir kryptingo užimtumo paslaugas, užtikrinti saugų, sveiką bei turiningą moksleivių poilsį prie jūros.“
Pagal TAPK programą „Žilvitis“ šiemet priėmė 483 moksleivius (tarp jų apie 100 iš Klaipėdos rajono), kuriems kelialapis kainavo 30 procentų pigiau. 49 socialiai remtini vaikai gavo piniginę socialinę paramą – 95 procentus kelialapio kainos. Kainų skirtumas finansuotas iš ES struktūrinių fondų ir Valstybės biudžeto.
Sportinė – sveikatingumo ir poilsio programa
Vyresniųjų stovyklautojų rytas prasidėdavo mankšta pajūryje skambant gamtos muzikai. Jūros ošimas, susipynęs su žuvėdrų pasveikinimu, ir sportiniai pratimai pripildydavo geros energijos bei kviesdavo švęsti naują dieną. Mažiesiems pabusti padėdavo smagi muzika ir nenustygstanti vietoje šokių vadovė Rosita Baublytė (studentė). Rosita kasdien vedė stovyklautojams ir šokių pamokas, kuriose visi išmoko bendrą šokį bei stovyklos uždarymo metu pasidovanojo sau neapsakomą emociją, o stebėjusiems renginį „Žilvičio“ svečiams ir darbuotojams pateikė įspūdingą reginį.
49-ojo sezono kiekvienos pamainos sporto varžybos prasidėjo tradicinės žilvitietiškos mylios bėgimu. Per sezoną laimėjusiųjų krūtines papuošė apie 100 bronzos, sidabro ir aukso medalių. Vėliau ne kartą stovyklautojai susitiko žaisti draugiškų sporto varžybų futbolo stadione, tinklinio aikštyne, krepšinio aikštelėje tikrinant taiklumą į krepšį ar lankstumą žaidžiant kvadratą, jūros pakrantėje traukiant virvę. Pasitikrino jėgas lenkdami rankas, prisitraukdami prie skersinio, įvairiausių estafečių rungtyse. Sporto varžybas organizavo kūno kultūros vadovai Jūratė Martinonytė (Kauno kolegijos lektorė, neformaliojo vaikų švietimo mokytoja) ir Arūnas Šimkevičius (Dovilų pagrindinės mokyklos kūno kultūros mokytojas metodininkas, „Bangos B“ futbolo klubo mergaičių treneris).
Vyresnieji stovyklautojai ne kartą traukė į turistinį žygį. Dieną aplankė „Memel-nord“ bunkerį, naktiniuose žygiuose mėgavosi jūros mūša, miško kuždesiais, švelniai skambant gitarai tyliai dainavo žilvitietiškas dainas. Mažieji ir sportininkai iš Klaipėdos rajono sporto mokyklos, Sostinės krepšinio mokyklos bei Londono krepšinio mokyklos „Gintaras BC“ Pajūrio regioninio parko lankytojų centre susipažino su pamario kraštu, jo ypatumais, augmenija, gyvūnais. Lietuvaičiai iš Londono lankėsi ir „Roshen“ konditerijos fabrike Klaipėdoje, kur turėjo galimybę ne tik pamatyti, tačiau ir pasmaližiauti.
Nė vienas stovyklautojas neliko abejingas protų kovoms, įvairiems komandiniams žaidimams, talentų vakarams, merginų ir vaikinų šokiams, šauniausiems žilvitiečio ir žilvitietės rinkimams, pasirodymams stovyklos atidarymo ir uždarymo koncertuose. Poilsio organizatoriai Sidona Balykova (Klaipėdos Hermano Zudermano gimnazijos psichologė) ir Kazimieras Drižilauskas (Birštono gimnazijos ir Prienų „Ąžuolo“ progimnazijos etikos ir teatro mokytojas) patikino, jog dauguma renginių vyko pagal moksleivių pageidavimus. Organizatoriai išreiškė dėkingumą visiems stovyklautojams, būrių vadovams ir auklėtojams, kitiems „Žilvičio“ darbuotojams už iniciatyvą bei pagalbą organizuojant renginius.
Kiekvieną dieną stovyklautojai nubusdavo skambant trimitui, o dieną palydėdavo pačių atliekamomis dainomis lauko estradoje – „Pasidainavimais“, kuriuos organizavo muzikos vadovas Artūras Petruoka (Gargždų vaikų ir jaunimo laisvalaikio centro muzikos studijos vyresnysis mokytojas).
Ši vasara buvo ypatinga! Stovyklautojus beveik visą laiką glamonėjo karšta saulė ir šilta jūra, tad vienas iš didžiausių malonumų buvo maudynės jūroje. Ir čia vaikų saugumu buvo pasirūpinta.
Padėka žilvitiečiams
„Dėkingas esu visiems žilvitiečiams! Džiugu matyti kiekvieną vasarą sugrįžtančius „Žilvitin“ jaunuolius – dėkoju jiems, jų tėvams ir ačiū už jų atsiųstas padėkas „Žilvičiui“. Pagarba Lietuvos sporto klubų ir Londono krepšinio mokyklos „Gintaras BC“ vadovams, atvežantiems mylintį Lietuvą ir „Žilvitį“ jaunimą. Žaviuosi Lietuvos bendrovėmis (AB „Achema“ ir kt.), kurios apmoka savo darbuotojų vaikų poilsį. Didžiulis ačiū stovyklavietės rėmėjui Igoriui Sigovui (Diuseldorfo Georgo Biuchnerio gimnazijos mokytojas) už atsiųstas dovanas stovyklautojams iš Vokietijos. Siunčiu padėką stovyklos svečiams, nešantiems stovyklautojams gerąją patirtį – šiemet apsilankiusiems poilsiavietėje Lietuvos krepšininkams Eimantui Bendžiui ir Valdemarui Chomičiui, – nuoširdžiai dėstė poilsiavietės „Žilvitis“ direktorius Bronius Kalvaitis. – Didžiuojuosi „Žilvičio“ darbuotojų komanda (85) ir širdingai jiems dėkoju: kūno kultūros vadovams, poilsio organizatoriams, medikams, būrių vadovams ir auklėtojams, apsaugos, virtuvės bei ūkio dalies darbuotojams. Tai savo sričių profesionalai, kurių dėka vaikai šioje stovykloje – laimingi.“
Išsivežė gerą emociją ir pažadėjo sugrįžti
„Sportinėje – sveikatingumo ir poilsio“ programoje stovyklautojai dalyvavo itin noriai, namo išsivežė ne tik medalių, padėkos raštų, simbolinių „Žilvičio“ dovanų. Išsivežė neišdildomus prisiminimus iš stovyklos gyvenimo, įspūdžius iš sportinių, kultūrinių, edukacinių ir meninių renginių bei susitikimų… Išsivežė gerą emociją!
Pirmą kartą stovyklaujanti „Žilvityje“ penkiolikmetė Marta Garnak išvykdama būrio auklėtojai prisipažino: „Lankiausi ne vienoje Lietuvos poilsiavietėje, taip pat keliskart pabuvojau ir užsienio jaunimo stovyklose. Visur daug užimtumo, tačiau tik čia galėjau būti savimi, tik čia – „Žilvityje“ – mėgavausi nuoširdžiu bendravimu tarp suaugusio ir jauno žmogaus. Išsivežu gerą emociją ir pažadu sugrįžti!“
Nuo šešerių metų vasaros be „Žilvičio“ neįsivaizduojanti lietuvaitė Vesta Pilipavičiūtė, jau septintus metus atvykstanti iš Londono į šią poilsiavietę dviem pamainoms, šiemet grįžusi pas mamą ir tėtį su didžiule meile ir ilgesiu Lietuvai garsiai stebėjosi: „Kaip Jūs galėjote išvažiuoti iš Lietuvos?.. Aš ten sugrįšiu!“
Neįvardinęs pavardės Raimondas iš 1-o būrio paliko laišką „Žilvičiui“. Vaikinas rašo, kad ši stovykla jį išmokė kantrybės, tolerancijos ir padėjo suprasti, kas yra tikra draugystė. Raimondas tikisi kitą vasarą vėl čia sugrįžti – sugrįžti, pasak jo, į antrąją savo šeimą.
Sugrįšiu „Žilvitin“ – tai kiekvieno – mažo žmogučio ir didelio žmogaus – šūkis, tai – žilvitietiškas šūkis.
Vida MEILĖ