Jucaičių kontrastai: vieni puoselėja, kiti piršto nepajudina

Autorės nuotr.: išpuoselėta V. Toliušienės sodyba – gyvas priekaištas apleistųjų savininkams.

„Veiviržėnų seniūnijos kaimuose daug gražių sodybų – džiaugiesi jų šeimininkų pastangomis puoselėti grožį, džiuginti save ir kitus. Rašėte, kad Balsėnai žydi – sunku su jais lenktyniauti. Bet kodėl netoli nuo miestelio nutolusio Jucaičių kaimo žmonės taip nemėgsta tvarkos? Tegul neaugina gėlių, bet nors žolę prie namų nusipjautų – nesmagu ten lankytis“, – kalbėjo „Bangai“ paskambinęs skaitytojas (pavardė redakcijai žinoma).


Veiviržėnų seniūnijoje iš tiesų yra kur akis paganyti: vieni už kitus gražiau savo sodybas tvarkosi pėžaitiškiai, veiviržėniškiai, šalpėniškiai, o jau Balsėnuose reikia gerai paieškoti aplinkos grožiui abejingo gyventojo. Visur žydi nuo pavasario iki šalnų, net siautulingas viesulas aplenkė labiausiai išpuoselėtas sodybas.
Atsidūręs Jucaičių kaime, nutolusiame per 3 kilometrus nuo Veiviržėnų, pasijunti nejaukiai. Nemažai negyvenamų sodybų, kuriose apgriuvę, apžėlę pastatai. Bet ir tų, kur matai gyvybės žymes, dauguma šeimininkų abejingi tvarkai.
Pakelėje prie vienos sodybos priversta senos nenaudojamos žemės ūkio technikos, kuri apaugusi žole. Ar tepalai neteršia sodybos teritorijos, kuri yra kraštovaizdžio draustinyje? Kaimo žmonės sako, jog tai baisiausia sodyba kaime. Ir tik ant vienos rankos pirštų suskaičiuosi nepriekaištingai tvarkomas sodybas.
O kai riedėdamas kaimo keliuku netikėtai atsiduri Toliušių sodyboje, aikteli iš nuostabos, kokia grožio sala šiame kaime sukurta! Prieš kelerius metus Vandos Toliušienės sodyba buvo pripažinta gražiausia 100-mečio sodyba Veiviržėnų seniūnijoje. Tuomet teko lankytis šioje išpuoselėtoje sodyboje – pervažiavusi apžėlusius Jucaičius pasijutau kaip rojuje. Deja, per keletą metų čia niekas nepasikeitė – kontrastai, galbūt gilesni, liko.
Toliušių sodyba remiasi į įspūdingus toje vietoje sutekančių Šalpės ir Veiviržo šlaitus. Tikras gamtos stebuklas čia, o kai dar žmogus prisideda prie jo kūrimo… Senoje sodyboje gyvenimą kuria ketvirtoji karta. Dailiai nušienautoje sodybos teritorijoje žydi gėlynai, kuriuos puoselėja garbaus amžiaus V. Toliušienė. Ne juokas tokią didžiulę teritoriją nuolat pjauti, bet sūnus Juozas tam negaili nei jėgų, nei lėšų. „Malonu, kai nupjauni“, – šyptelėjo jis. Bet dailiai nupjautą veją kažkas iškniso, sako, kad barsukai.
Kodėl kiti jucaitiškiai nemėgsta grožio? „Nemažai pagyvenusių, pavargusių, aptingusių žmonių čia gyvena“, – šyptelėjo vyras.
„Daug tuščių trobų, bet ir tada, kai gyveno, šaipėsi iš manęs, kad tvarkausi – siūlė verčiau bulvių pasisodinti, – pridėjo V. Toliušienė. – Keli kaimo gyventojai taip pat gražiai tvarko savo sodybų aplinką, sodina gėles. Bet kiti tegul bent žolę prie savo namų nusipjauna.“
Iš tiesų gražinantiems savo sodybas jucaitiškiams nemalonu gyventi šalia tų, kurie ignoruoja elementarią tvarką.
Veiviržėnų seniūnijos seniūnė Edita Sluckienė patikino, jog skundų dėl netvarkingų sodybų Jucaičiuose nėra gavusi. „Bet aš buvau įspėjusi vieną gyventoją, kad susitvarkytų pakelėje, valstybinėje žemėje, sukrautus žemės ūkio padargus – žolės negalėjome ten nupjauti. Kiti yra privačioje valdoje. Aš patikėjau, kad jis sutvarkys pakelę, o jeigu ne, perduosiu Viešosios tvarkos skyriui“, – „Bangos“ korespondentei kalbėjo seniūnė.


Virginija LAPIENĖ

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių