Ką daryti, kad vaikai noriai skaitytų?

Skaitymas vaikystėje yra nepaprastai naudingas sveikam emocinio intelekto ir pažintinių gebėjimų vystymuisi. Knygos vaikams taip pat yra nesibaigiantys nuotykiai ir būdas saugiai pažinti pasaulį bei sudėtingus jo reiškinius. Net keli puslapiai per dieną gali padėti lavinti vaizduotę ir praplėsti žodyną. Deja, mažieji ne visuomet iš karto įvertina knygų žavesį. Ką daryti, kad vaikai noriai skaitytų? Siūlome keletą patarimų, kurie padės paskatinti mažuosius atrasti meilę knygoms.

Reguliariai skaitykite kartu

Skaitymas yra naudingas bet kuriame amžiuje. Todėl niekada nėra per vėlu ar per anksti pradėti. Skaitykite vaikams prieš miegą ar kitu dienos metu – svarbiausia tą daryti reguliariai. Tokiu būdu laikas su knygomis vaikui taps savaime suprantama dienos dalimi. Nenustokite skaityti vaikui net šiam išmokus tą daryti savarankiškai. Tęskite šią veiklą tol, kol ji džiugina vaiką.

Leiskite vaikui laisvai pasirinkti skaitinius

Skatinkite vaiką skaityti kuo įvairesnes knygas, taip pat ir komiksus, poeziją, grafines noveles. Niekuomet nekritikuokite vaiko pasirinkimų ir nespauskite skaityti konkrečių ar „teisingų“ knygų. Jūsų tikslas turėtų būti skatinti vaiko laisvalaikį su knygomis, nesvarbu, kokios jos būtų. Stenkitės, kad namuose būtų kuo įvairesnių skaitinių, palikite juos įvairiuose namų kampeliuose – tik laiko klausimas kada vaikas jais susidomės.

Dovanokite knygas įvairiomis progomis

Net jei jūsų vaikas nėra itin aktyvus skaitytojas, dovanokite jam knygas įvairiomis progomis – ne tik per gimtadienį ar Kalėdas. Knyga, gali būti puikus būdas paskatinti vaiką už įvairius pasiekimus ar tiesiog priminimas, kad apie jį ar ją galvojate ir rūpinatės. Į knygą įrašytas gražus palinkėjimas gali padėti sukurti gražią vaikišką biblioteką, kur knygos taps ne tik vaiko laisvalaikio palydovais, bet ir nostalgiškais atsiminimais.

Kolekcionuokite knygas

Vaikai mėgsta rinkti ir kolekcionuoti daiktus. Kodėl tai negalėtų būti knygos? Kartu su vaiku išsirinkite knygų seriją, kurią palengva kauptumėte namuose. Šiam tikslui puikiai tinka vaikų literatūros klasikos kolekcija ar kitos populiarios knygos. Kuo daugiau vaikas namuose turės knygų, tuo lengviau bus užauginti meilę skaitymui.

Kartu lankykite knygynus ir bibliotekas

Keliaudami apsipirkti nepamirškite užsukti į knygyną. Klaidžiojant tarp knygų lentynų vaikas neabejotinai susidomės vienu ar kitu skaitiniu. Apsilankymas knygyne gali tapti jūsų tradicija. Jei patys lankotės bibliotekoje, nepamirškite drauge pasiimti ir vaiko. Senų knygų kvapas ir jaukumas taip pat gali įkvėpti vaiką skaityti.

Kalbėkitės apie knygas

Knygos ir skaitymas turėtų būti dažna tema jūsų namuose. Pasakokite apie savo pačių perskaitytas knygas vaikams ir raginkite juos daryti tą patį. Drauge su vaiku perskaitę knygelę neapsiribokite klausimu „ar tau patiko“. Skatinkite diskutuoti apie skaitant kilusius jausmus, vietas kurios pasirodę neaiškios ar trikdančios. Kalbėjimas apie knygas padeda jas geriau suprasti ir dar labiau mėgautis skaitymo procesu.

Skaitymą paverskite žaidimu

Vaikų niekuomet nereikia įkalbinėti žaisti. Todėl siekiant paskatinti vaiką noriai skaityti, susiekite šią veiklą su žaidimu, padarykite ją kuo labiau interaktyvią. Pavyzdžiui, perskaičius apie piratus, namuose organizuokite lobių paiešką. Skaitydami apie burtininkus gaminkite burti lazdelę. Jei vaikas domisi ir skaito apie gyvūnus, papildomai nuvykite į ūkį ar zoologijos sodą. Padėkite vaikui suprasti skaitymo ir kasdienio gyvenimo sąsajas. Patyręs kaip skaitymas praturtina vaizduotę, vaikas ims noriai įsitraukti į skaitymą.

Sukurkite jaukią ir saugią aplinką namuose

Įsitikinkite, kad vaikas namuose turi patogią ir saugią aplinką skaitymui. Tai gali būti specialūs skaitymui skirtas kampelis ir tiesiog jauki, rami vieta. Taip pat užtikrinkite, kad skaityti netrukdytų kiti šeimos nariai. Pavyzdžiui, namuose galite nustatyti tam tikras valandas kuomet netriukšmaujama. Bent kelios valandos dienos eigoje skirtos ramiems žaidimams ar knygoms gali paskatinti vaikus skaityti daugiau.

Pastangos paskatinti vaikus skaityti yra labai svarbios. Maži žingsneliai gali padėti užauginti meilę skaitymui, kuri tęsis visą gyvenimą. Nebūkite griežti ar reiklūs – svarbiausia suprasti, kad skaitymas visų pirma yra malonumas.

Užsak.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių