Kainoraščiai grožio salonuose nebeįvardys lyties

Bent kartą per metus kiekvienas iš mūsų pasinaudojame kirpyklos ar grožio salono paslaugomis. Tad neseniai pradėta kampanija „Kaina neturi lyties“ įžiebė sumaištį ir sukėlė daug diskusijų. Visuomenės pozicija pasidalijusi į dvi dalis: vieni mano, kad moterims ir vyrams kainos grožio salonuose turėtų skirtis, o kiti, kad būtų vienodos.

Neįsivaizduoja, kaip tai įmanoma

Pasak Lygių galimybių kontrolieriaus tarnybos, verslininkai skirtingai vertina šią situaciją. Vieni geranoriškai pakeičia kainoraščius, o kiti tam nepritaria. „Sulaukiame ir ganėtinai priešiškai nusiteikusių kirpyklų bei grožio salonų savininkų, kurie piktinasi įstatymų nuostatomis neteisingai manydami, kad už skirtingos vertės paslaugas iš klientų privalės imti vienodą atlygį“, – sako Lygių galimybių kontrolieriaus tarnybos komunikacijos skyriaus atstovė ryšiams su visuomene Izabelė Švaraitė.

Gargžduose įsikūrę grožio salonai ir kirpyklos taip pat situaciją vertina skirtingai. Štai miesto kirpyklos savininkė Edita Grikšienė mano, kad kainų suvienodinti neįmanoma ir net neįsivaizduoja, kaip kitaip reikėtų įkainoti paslaugas. „Galbūt paslaugas reikėtų skirstyti pagal laiką, bet tai skamba juokingai“, – svarstė kirpėja.

E. Grikšienė taip pat pažymėjo, jog kerpant moteris jų plaukams sunaudojama daugiau priemonių, jie yra plaunami, tiesinami ir t. t. „Jeigu vyras nori tokių pačių paslaugų, tai kaina yra tokia pati, kaip ir moterims“, – teigė kirpyklos savininkė.

Kirpėja Virginija Buivydienė pasidalijo savo klientės iš Vokietijos patirtimi: „Ten klientai moka už kiekvieną paslaugos sudedamąją dalį. Jeigu nenori mokėti, gali pats išsidžiovinti plaukus, išsitepti juos įvairiomis priemonėmis ir panašiai. Tokiu atveju kainos kiltų tiek vyriškam, tiek moteriškam kirpimui.“ Moteris nepritaria, kad kainos grožio salonuose būtų suvienodintos.

Nors „Bangos“ skaitytojų nuomonės išsiskiria, tačiau dauguma nepalaiko Lygių galimybių kontrolieriaus tarnybos siūlymo. „Nemanau, kad įmanoma lyginti vyrų ir moterų kirpimą iš esmės. Nors ir nesu ekspertas, bet ir mėgėjo akimis galiu matyti, kad vyrų ir moterų kirpimas yra skirtingo sudėtingumo, laiko skiriama nevienodai“, – savo nuomone feisbuke paskelbus „Bangos“ apklausą dalijosi gargždiškis Robertas Vaišnoras.

Žodžių pakeitimas negelbės

Ši diskusija kilo dėl paslaugų kirpykloje, skirtų vyrams ir moterims, tačiau jei kainoraščiuose neliks skirstymo ir bus pateiktos kainų ribos, ar iš esmės situacija pasikeistų? „Žinoma, galime palikti tik žodį „kirpimas“, tačiau kainos vyrams ir moterims išliks skirtingos“, – sakė E. Grikšienė.

Klientai svarsto, ar po to keisis paslaugų kainos ir kam tai bus naudinga. Lygių galimybių kontrolieriaus tarnybos Komunikacijos skyriaus atstovė ryšiams su visuomene I. Švaraitė teigia, kad Lygių galimybių kontrolieriaus tarnyba neatlieka kainų kontrolės. „Mums svarbu, kad paslaugos klientams būtų teikiamos vienodomis sąlygomis, nediskriminuojant pagal lytį, o paslaugų kaina būtų sudaroma pagal objektyvius kriterijus, kuriuos geriausiai išmano kirpimo ir grožio paslaugas teikiantys asmenys“, – sakė I. Švaraitė.

Pasak kai kurių grožio paslaugas teikiančių žmonių, dabar kainos yra vienodos abiem lytims. „Esu manikiūrininkė ir man visai nesvarbu, kas ateina tvarkytis nagų – kaina visiems vienoda“, – sakė Zylia Šimulienė.

Vyksta penki tyrimai

Kampanijos „Kaina neturi lyties“ tikslas – kad kirpyklos nustatytų kainas ne pagal lytį, o pagal kliento poreikį ir suteikiamos paslaugos sudėtingumą.

„Norėčiau atkreipti dėmesį, kad nesiekiame, jog moterys ir vyrai už skirtingas grožio paslaugas mokėtų vienodai. Kampanijos tikslas – kainų sudarymas ne pagal vartotojo lytį, bet pagal objektyvius kriterijus, tokius kaip procedūros ar kirpimo sudėtingumas, sunaudotų priemonių kiekis, darbo laikas, plaukų ilgis, meistro ar meistrės kvalifikacija ir panašiai“, – teigė I. Švaraitė.

Lygių galimybių įstatymuose numatyta, kad paslaugų teikėjas privalo visiems klientams, nesvarbu, kokia jų lytis, taikyti vienodas apmokėjimo sąlygas už tokios pačios vertės paslaugas.

Iki šios dienos 35 proc. kirpyklų ir grožio salonų, kuriems Lygių galimybių kontrolieriaus tarnyba buvo išsiuntusi elektroninius laiškus, geranoriškai pakeitė kainoraščius. Dėl lygių galimybių pažeidimų kol kas inicijuoti penki tyrimai.

Edita STARKOVAITĖ

Asociatyvi grožio salono nuotr.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių

Skip to content